Список категорій

HR-фахівці, рекрутери, кадровики

Коуч

Працює в основному з бізнесменами: директорами компаній та начальниками відділів. Мета коуча - підвести клієнта до самостійного вирішення психологічної проблеми в стислі терміни: налагодити стосунки з підлеглими та партнерами по бізнесу, навчитися грамотно розподіляти робочий час, позбутися страху публічних виступів.

Менеджер по роботі з персоналом

Сьогоднішні менеджери по персоналу, або HR-менеджери, прототип тих, кого в радянські часи називали кадровиками. Вони вели особисті справи, писали посадові інструкції, видавали пропуску.

HR-відділ є практично в кожній організації, що поважає себе. Тут працюють менеджери по персоналу різної спеціалізації: ті, хто набирає співробітників в компанію, навчають їх, мотивують і розвивають професійний потенціал.

Менеджер по персоналу - це стратег. Він повинен знайти спосіб, щоб кожен співробітник працював максимально ефективно. Головне результат, а щоб його отримати, потрібна серйозна мотивація. Як її добитися і пояснити працівникам, чого від них чекають - це і є завданням менеджера по персоналу. Для цього він сам повинен вникнути в суть інновації і стратегію своєї компанії.

Окрім цього, HR-фахівці стежать за рівнем кваліфікації штатних працівників компанії і сприяють зростанню їх професіоналізму. Для чого застосовуються різні тести, тренінги і учбові програми.

Рекрутер

Головне завдання рекрутера - підібрати для клієнта необхідного співробітника. При цьому потрібно, по-перше, зорієнтувати замовника (допомогти йому визначити, наскільки його запити відповідають ринковій ситуації), по-друге, знайти кандидата, оцінити його можливості та професіоналізм і, нарешті, допомогти клієнту зробити правильний вибір і прийняти на роботу людину, який стане цінним співробітником компанії на довгий час.

Хедхантер

Хедхантер (або просто Хантер) займається пошуком і переманювання в компанію замовника топ-менеджерів і керівників вищої ланки. Вони можуть знайти будь-якого цінного фахівця, переконати його піти з фірми-конкурента і закрити позицію.

ERP-програміст

ERP (Enterprise Resource Planning) це комплекс додатків, що дозволяють створити єдину автоматизовану систему управління підприємством (або її ключовими бізнес-процессами). Вона включає набір підсистем, пов'язаних з діяльністю компанії: фінанси (бухгалтерський і податковий облік і звітність, бюджетування і т.п.), виробництво, управління кадрами, маркетинг і продажі (CRM) та інші.

ERP-система дозволяє досягти узгодженої роботи різних підрозділів підприємства, знижуючи при цьому адміністративні витрати. Останнім часом необхідність впровадження ERP-систем усвідомлює все більша кількість підприємств. А значить, росте і попит на фахівців цієї області. Робота в компаніях-інтеграторах, обіцяє співробітникам значні перспективи в плані кар'єрного і фінансового зростання.

А тому багато сьогоднішніх випускників технічних вузів готові відмовитися від роботи за фахом і почати кар'єру з посади стажиста в компаніях-інтеграторах.

Сферу ERP-технологій неможливо вивчити по книгах або інститутських курсах на такому рівні, щоб вступати в який-небудь реальний проект, а фахівців на ринку недостатньо. Часто компаніям, що займаються впровадженням ERP-систем, потрібна людина, що бажає розвиватися в цій області, але не володіє належним досвідом участі в реальних проектах. Якщо ви вчилися або тільки закінчуєте технічний вуз, маєте відношення до програмування і здібності до логічного мислення, то вам буде близька посада ERP-програміста.

Такі фахівці відповідають за технічну сторону реалізації проекту: написання коду, стабільність роботи програми і ін.

HTML-верстальник

У завдання HTML-верстальника входить реалізація проекту (розробленого веб-дизайнером) у вигляді HTML-коду з урахуванням всіх особливостей стилю і графічного оформлення. Створений код винен однаково адекватно відображатися у всіх популярних браузерах, при різних дозволах монітора і кількостях кольорів.

Web-дизайнер

Web-дизайнер - це різновид дизайнера. Йому повинні бути властиво всі класичні якості дизайнера, тому, що його завдання зробити логічне і приємне на вигляд оформлення інформації, яка буде розміщена на сайті. Окрім сайтів, веб-дизайнери розробляють банери, інтернет-листівки, електронні презентації. Одним словом все те, що так чи інакше стосується графічного відображення на сторінках Інтернету.

Web-програміст

Робота web-програміста безпосередньо пов'язана з глобальною мережею Інтернет. Такий фахівець створює програми, здатні функціонувати в її межах. Без його участі не може почати працювати жоден інтернет-проект. Так, наприклад, на основі побажань замовника дизайнер створює графічну концепцію майбутнього сайту, а завдання web-програміста - втілити ці ідеї технічно, примусити сайт ожити. Іншими словами web-програмісти створюють динамічні сторінки, пишуть інтерфейси до баз даних, складають технічні завдання проектів.

Адміністратор бази даних

Адміністратор бази даних (БД) - фахівець, що відповідає за обслуговування систем управління баз даних (СУБД). Головний його обов'язок - забезпечення постійної роботи сервера і доступу користувачів до потрібної інформації. Крім того, адміністратор БД контролює захист даних, зводить до мінімуму вірогідність їх втрати.

Адміністратор сайту

Адміністратор web-сайту стежить за працездатністю сервера (серверного устаткування і програм), на якому знаходиться web-сайт. Адміністратор web-сайту несе відповідальність за мережеву безпеку. В деяких випадках він стає веб-майстером і може займатися розкручуванням web-сайту, вести статистику відвідуваності, виконувати обов'язки контент-менеждера, стежачи за своєчасним оновленням інформації.

Аналітик

Крупні компанії мають в своїй структурі безліч відділів. Щоб поліпшити обмін інформацією між ними і оптимізувати бізнес-процеси, на підприємствах організовуються інформаційні комп'ютерні мережі (ЕRP- системи) - комплекс додатків, що дозволяє створити єдину автоматизовану систему управління підприємством або її ключовими бізнес-процессамі. Їх розробкою займається системний аналітик. Він або модернізує систему, що вже існує на підприємстві, або моделює нову. У його обов'язки входить збір вимог до створюваного продукту за допомогою анкетування і інтерв'ю користувачів.

Системний аналітик розробляє технічне завдання на створення програмного забезпечення, проектує документальне оформлення системної і програмної архітектури ІТ-системи, ставить завдання на розробку і тестування. А після закінчення проекту пояснює правила роботи користувачам і вирішує проблеми функціонування на всіх стадіях життєвого циклу інформаційної системи.

Консультант по ERP-системі

ERP (Enterprise Resource Planning) це комплекс додатків, що дозволяють створити єдину автоматизовану систему управління підприємством (або її ключовими бізнес-процесами). Вона включає набір підсистем, пов'язаних з діяльністю компанії: фінанси (бухгалтерський і податковий облік і звітність, бюджетування і т.п.), виробництво, управління кадрами, маркетинг і продажі (CRM) та інші. ERP-система дозволяє досягти узгодженої роботи різних підрозділів підприємства, знижуючи при цьому адміністративні витрати.

Необхідність впровадження ERP-систем усвідомлює все більша кількість підприємств. Робота в компаніях-інтеграторах обіцяє співробітникам значні перспективи в плані кар'єрного і фінансового зростання. А тому багато сьогоднішніх випускників технічних вузів готові відмовитися від роботи за фахом, і почати кар'єру з посади стажиста в компаніях-інтеграторах.

Контент-менеджер

Назва професії пішла від англійського слова "контент" - зміст. Такі фахівці управляють змістом і структурою web-сайту. Вони контролюють появу/видалення розділів web-сайту і стежать за інформаційним наповненням. Підбирають і редагують матеріали (графічні або текстові) відповідно до тематики сайту, якщо це необхідно пишуть, частіше збирають і обробляють ті, що вже є. Стежать за актуальністю публікованої на web-сайті інформації.

Контент-менеджери займаються підтримкою форуму: відповідають на виникаючі питання, коректують теми, стежать за цензурою, видаляють спам. Облік статистики відвідуваності web-сайту також входить в обов'язки контент-менеджеров.

Менеджер інтернет-проектів

З тих пір, як Інтернет став невід'ємною частиною бізнесу, а виготовлення web-сайтів придбало виробничі масштаби, виникла необхідність в інтернет-фахівцях. Пройшла пора веб-мастерів одинаків. Тепер над створенням сайтів трудиться ціла група розробників: web-програмісти, web-дизайнери, html-верстальники. А очолює їх менеджер інтернет-проекту.

Такий фахівець керує створенням сайту від моменту появи ідеї до її втілення в Інтернет. Він складає концепцію майбутнього сайту, розробляють його структуру, продумує інформаційну складову (контент). Підраховує терміни виконання і витрати всіх ресурсів. І тут важливо зуміти спрогнозувати розвиток подій на декілька кроків вперед. Адже на практиці трапляється багато несподіванок: невчасно захворюють люди або виходить з ладу устаткування.

Програміст

Програмістами узагальнено називають категорію людей, що займаються розробкою алгоритмів та програм на основі математичних моделей. Програмістів умовно можна розділити на три категорії:
  • Прикладні програмісти. Такі фахівці займаються розробкою конкретних програм, необхідних для роботи організації. Наприклад, сюди можна віднести програмістів 1С.
  • Системні програмісти програмують операційні системи, інтерфейси до розподіленим баз даних, що працюють з мережами.
  • Web-програмісти мають справу з мережами, але, як правило, з глобальними, такими, як Internet. Вони пишуть web-інтерфейси до баз даних, створюють динамічні web-сторінки і т.п.

Програміст 1С

У нормальному існуванні сучасного підприємства дуже багато що залежить від безпомилкової роботи бухгалтерії.

У останні 10 років для зручності ведення бухгалтерії стали застосовуватися спеціалізовані комп'ютерні системи. На підприємствах малого і середнього бізнесу найбільшого поширення набули системи компанії 1С. Підтримувати їх можуть тільки фахівці з відповідною кваліфікацією. У обов'язки програміста 1С входить налаштування і підтримка програмного продукту: написання або доопрацювання нових конфігурацій баз 1С, створення і доопрацювання нових форм, звітів, обробок. Часто програмістам доводиться консультувати користувачів. У маленьких компаніях програміст 1С суміщає ще і обов'язки адміністратора 1С.

Редактор сайту

Редактори електронних ЗМІ займаються пошуком і розміщенням інформації, взаємодіють з авторами, правлять тексти журналістів, розміщують рекламу і відстежують її ефективність, працюють з фотографіями, спілкуються на форумах з відвідувачами сайту.

Системний адміністратор

Жодна компанія, комп'ютерний парк якої складається більш ніж з однієї машини, не може існувати без системного адміністратора (сисадміна). Головне його завдання створення і підтримка внутрішньої комп'ютерної мережі фірми. Сюди може входити: обслуговування сервера, устаткування і програмного забезпечення, питання інформаційної безпеки. У невеликих компаніях сисадмін може обслуговувати офісні АТС.

Системний аналітик

Основні завдання системного аналітика - аналіз бізнес-процесів з погляду їх подальшій автоматизації, розробка технічних завдань і специфікацій, тестування програмного забезпечення, складання аналітичних звітів.

Сценарист комп'ютерних ігор

Сценарист комп'ютерних ігор придумує сюжети ролевих ігор і стратегій, описує пригоди в квестах.

Тестувальник ПЗ

Робота тестувальника нагадує роботу слідчого або детектива: він йде по гарячим слідам програміста і вишукує помилки (на професійній мові "баги"). У хід йдуть різні дедуктивні методи і приховані прийоми. Щоб відшукати помилку, що сховалася в глибині програми, потрібно бути винахідливим: ставити потрібні питання, знати психологію програміста і уміти передбачати, де саме може ховатися верткий баг. Професіонал ніколи не обмежиться виконанням шаблонних завдань тест-плана, він придумає власні способи тестування, спробує різні шляхи і комбінації.

Технічний редактор

В процесі життя сучасній людині доводиться освоювати величезну кількість професійної і побутової техніки. Щоб процес знайомства був комфортним, необхідно до кожного з предметів створити дохідливу інструкцію. Саме цим і займається технічний редактор.

Фахівець з інформаційної безпеки

Підключення до Інтернет, організація телекомунікаційних систем, локальні мережі і мобільний зв'язок допомагають в бізнесі. Проте відразу виникає ризик просочування інформації. А значить, з'являється потреба у фахівцях з інформаційної безпеки.

Ця посада виникла на стику двох напрямів інформаційних технологій і технологій забезпечення безпеки. Без співробітників по інформаційній безпеці сьогодні не можуть обійтися ні комерційні структури, ні відомчі організації, такі як СБУ.

У першому випадку фахівці створюють системи захисту для конкретних підприємств, захищають локальні комп'ютерні мережі від вірусних атак або злому хакерів. Вони запобігають просочуванню важливої інформації, фальсифікації даних і некомпетентності (злий намір) власних співробітників.

У другому розробляють системи захисту стратегічної інформації по обороноздатності країни, формують секретні бази даних, зберігають таємницю ядерної валізки.
Авіадиспетчери, космонавти

Авіадиспетчер

Авіадиспетчер - фахівець, що здійснює управління повітряним рухом. Авіадиспетчери надають екіпажу інформацію про політ, запас палива, приймають рішення в умовах жорсткого ліміту часу, планують програму польотів. Його головна функція - забезпечення безпечного, регулярного і впорядкованого руху повітряних судів в межах зон його відповідальності.

Астроном

Багато хто представляє роботу астронома, як постійне спостереження за зірками. Це не зовсім так: левова частка робочого часу йде на зіставлення і аналіз отриманих даних. Та і при всьому бажанні просиджувати дні і ночі перед телескопом не вийде: апаратура, що дозволяє робити точні спостереження, коштує дорого. Надпотужні телескопи можна перелічити на пальцях, і черга на них розписана на роки вперед. Мало того, в цю чергу ще потрібно потрапити: переконати, що саме твоє наукове завдання цікаве і перспективне.

Декілька днів спостережень і місяці і роки теоретичної роботи. За допомогою комп'ютерів астрономи складають зоряні карти, прораховують траєкторії переміщень небесних тіл. Конкретна робота залежить від спеціалізації астронома. Як і в будь-якій науці, в астрономії існує безліч напрямів: космологія, небесна механіка і зоряна динаміка, астрофізика, радіоастрономія, фізика галактик, зірок, астрономічне приладобудування.

Космонавт

У космонавтів є три основних спеціалізації.
  • Космонавт-випробувач. Це пілот космічного корабля. Його задача пілотування літального апарата, зліт, посадка, координація роботи всіх систем та дій екіпажу. Космонавти-випробувачі набираються серед військових льотчиків. Щоб потрапити в число щасливчиків, необхідний бездоганний послужний список, велика кількість вильотів, а з якостей природжене лідерство.
  • Космонавт-інженер. Він обслуговує технічні системи корабля, координує перед- і після-польотну підготовку літального апарата, бере участь у розробці та випробуванні нових технічних систем. Під час польоту виконує всі необхідні ремонтні роботи.
  • Космонавт-дослідник. Його завдання проведення досліджень медико-біологічного характеру. Він відповідає за стан здоров'я членів екіпажу під час польоту, проводить експерименти, досліджує поведінку живих організмів в умовах невагомості. Космонавти-дослідники обов'язково включаються до складу тривалих експедицій.

Менеджер в авіаіндустрії

За винятком самих низових позицій, менеджери виконують адміністративні функції - в основному це начальники різних відділів, підрозділів і служб. Вони зв'язують воєдино всі процеси авіакомпанії - величезної структури, в якій трудиться деколи до декількох тисяч чоловік. Кожен керівник відповідає за свою ділянку роботи, а всі ниточки зводяться до топ-менеджменту і, кінець кінцем - до генерального директора.
Автомайстри, водії, експедитори

Автомеханік

У маленьких автосервісах в основному працюють автомеханіки-універсали: вони роблять все від і до. У великих центрах зазвичай практикується поділ за спеціалізаціями.
  • Автожестянщики виправляють, шпаклюють розбиту машину і готують її до малярних робіт.
  • Малярі роблять грубу і остаточну шліфовку, готують автомобіль до фарбування і потім фарбують.
  • Механіки-діагностики визначають причини поломки (вони особливо затребувані в майстернях імномарок).
  • Автоелектрики усувають неполадки в електроніці і теж користуються попитом, так як все більше машин постачене бортовими комп'ютерами.
Існує ще близько десятка не менш важливих спеціальностей: арматурники, мотористи, фахівці з ремонту коробки передач і т.д.

Випробувач

Перевіряє справність і зручність в експлуатації нових моделей і дослідних зразків різноманітних машин, механізмів, приладів, агрегатів, установок у всіх можливих режимах їх роботи при різних механічних, кліматичних, гідравлічних, електромагнітних, дозиметричних або радіаційних впливах. В якості випробуваних об'єктів можуть виступати потяги і кораблі, автомобілі і літаки, двигуни і карбюратори, вимірювальна та обчислювальна техніка, будівельні матеріали та конструкції, протезно-ортопедичні вироби та предмети упаковки. Кожен випробувач має певну спеціалізацію і працює тільки з одним видом виробів.

Водій

Професія водія є однією з найпоширеніших в країні. Водій є практично в кожній організації і компанії. Залежно від специфіки посади, водії виконують різні функції: водії-експедитори, водії-кур'єри, водії-охоронці, таксисти, перевізники і багато що інше.

Капітан

Капітан корабля приймає остаточне рішення з усіх питань, будь то вибір курсу, позаплановий ремонт, позаштатних ситуацій на борту. Він керує діями команди, вирішує проблеми з закупівлею продовольства, навантаження товару, погоджує час прибуття в порти, забезпечує своєчасну дозаправку судна пальним і т.д. Капітан розбирається в усьому, починаючи від пристрою корабля і його технічного обладнання і закінчуючи юридичними тонкощами оформлення документів.

Кондуктор

Ходить по вагону з бадьорим закликом "Оплачуємо за проїзд!", продає квитки, перевіряє проїзні документи. Стежить за тим, щоб в автобусі, тролейбусі або трамваї не було безбілетників. У разі потреби висаджує "зайців".

Машиніст електропотягу

Керує рухом електропоїзду, оцінює технічний стан складу і при необхідності усуває несправності.

Антикризовий директор

За рішенням суду намагається врятувати підприємство, що знаходиться в стані банкрутства. З одного боку, цей фахівець повинен ліквідувати заборгованість перед кредиторами, а з іншого - допомогти підприємству "встати на ноги", подбати про співробітників та збереження промислового потенціалу. Якщо ж підприємство не підлягає відновленню, керуючий повинен вигідно продати і за рахунок виручених коштів розплатитися з боргами.

Аудитор

Аудитор перевіряє бухгалтерську і податкову звітність фірм. Доходи і витрати, угоди і договори - ніщо не сховається від його погляду. Чи відповідає закону проведені фінансові операції? Хто винен у допущених промаха? Виявити бухгалтерські помилки, дати керівництву консультації щодо їх виправлення - його основний обов'язок. По суті, він ревізор, але в той же час незалежний підприємець, експерт.

Банківський касир-операціоніст

Касир-операціоніст - обличчя банку. Він першим зустрічає відвідувачів. До його обов'язків входить спілкування з клієнтами, контроль за станом рахунків, внесення змін в базу даних при надходженні і зняття грошей.

Брокер

Щодня фахівці, що працюють у брокерських компаніях, відстежують зміну вартості світових валют або цінних паперів та укладають угоди. Вони грають на гроші клієнтів, ризикуючи великими сумами, а самі отримують відсотки від вдалих операцій. Основне завдання - купити подешевше, продати подорожче.

Бухгалтер

У чистому вигляді професії бухгалтера немає. На підприємствах бухгалтери працюють за напрямками: каса, основні засоби, валютні операції, розрахунок зарплати, склад. За ведення всієї бухгалтерії відповідає головний бухгалтер. У невеликій фірмі один бухгалтер може відповідати за все.

Кваліфікований бухгалтер, розбирається у всіх питаннях обліку та податкової політики безцінний працівник і самий шанований чоловік на підприємстві. Однак і відповідальність висока він відповідає за будь-яку помилку в розрахунках.

Робота бухгалтерії суворо контролюється з одного боку роботодавцем, з іншого указами та постановами Мінфіну і Міністерством з податків та зборів, які, на жаль, часто суперечать один одному. Тому потрібно розбиратися в перипетії законодавства та вміти спілкуватися до держорганами, наприклад, податковими.

Потрібно тримати в голові всю фінансову картину підприємства, щоб знати, як будь-яка угода позначиться на балансі, звітності та премії генерального директора.

Економіст

Економіст здійснює економічний аналіз господарської діяльності організації, розробляє заходи щодо забезпечення режиму економії, підвищення ефективності робіт, виявлення резервів, попередження втрат і непродуктивних витрат, більш раціонального використання всіх видів ресурсів. Виконує розрахунки з матеріальних, трудових і фінансових витрат, необхідних для проведення робіт (послуг), досліджень і розробок в освоєнні нової техніки і технології.

Інженер-кошторисник

Професія інженера-кошторисника знаходиться "на стику" будівництва і фінансів. З кожним роком вона стає все більш популярною.

У обов'язки кошторисника входить складання і перевірка кошторисів, складання актів виконаних робіт, розрахунок і узгодження договірних цін на різні види робіт.

Калькулятор

На основі рецептур, закупівельних цін і торгових націнок розраховує вартість продукції, що реалізується в організаціях громадського харчування. За заявками шеф-кухаря визначає кількість продуктів, необхідних для приготування різних страв, напівфабрикатів, кондитерських виробів і напоїв. Потім отримані дані вносяться в спеціальні калькуляційні картки, які реєструються за встановленою формою і оновлюються по мірі зміни ринкових та відпускних цін. Крім того, калькулятор веде оперативний облік приготованої для продажу продукції, виписує ярлики цін матеріально відповідальним особам, бере участь у складанні меню та винної карти, в інвентаризації товарно-матеріальних цінностей.

Контролер-касир

За допомогою касового апарату проводить грошовий розрахунок з покупцем товару або споживачем послуг. Обов'язки багато в чому залежать від того, де він працює. В транспортній організації оформляє і продає квитки, абонементи, посадочні талони, інші проїзні і перевізні документи. Потрібно знати правила перевезення пасажирів і багажу на певному виді транспорту, умови видачі пільгових проїзних документів. У видовищних установах продає квитки і абонементи в театри, кінотеатри, цирк, на стадіони. У торговому залі підраховує суму, на яку покупець купує товар, і виробляє грошовий розрахунок готівкою банкнотами або по пластиковій картці. Валютний касир здійснює обмін купюр однієї валюти на іншу у відповідності з інструкціями НБУ.

Кошторисник

Кошторисник - це будівельник і бухгалтер в одній особі. Досвідчений кошторисник допомагає будівельникам не тільки мінімізувати витрати, але і уникнути багатьох проблем в процесі роботи.

Кредитний експерт

Винаходить нові ефективні схеми кредитування, наприклад, кредити під заставу ювелірних виробів, до зарплати, на нагальні потреби, без початкового внеску і т. д. Розраховує ставки, вигадує знижки, аналізує пропозиції конкурентів на ринку. Те ж автокредитування кредитний експерт може реалізувати різними способами: від довгої процедури оформлення під середні відсотки до «кредиту за годину», але з більш високою процентною ставкою.

Кризовий менеджер

У великих компаніях кризовий менеджер - спеціаліст, що знижує фінансові ризики підприємства, що попереджають можливі втрати і вміє утримати компанію на плаву, якщо ситуація все ж таки вийшла з-під контролю. Втім, в Україні штатна посада кризис-менеджера в фірмах рідкість. В нашій країні криза-менеджером зазвичай називають антикризивого (або арбітражного) керуючого, призначеного судом на збанкрутілі підприємства, щоб його відновити або грамотно розпродати майно.

Податковий інспектор

Податковий інспектор контролює дотримання податкового законодавства, надходження в бюджет податкових та інших платежів, перевіряє фінансові документи платників податків: податкові декларації, бухгалтерські книги, звіти, кошториси та ін Проводить камеральні та виїзні податкові перевірки, аналізує результати, застосовує фінансові санкції до порушників. Направляє вимоги про сплату податків і зборів організаціям, підприємцям і громадянам. Становить вільну статистичну податкову звітність: аналізує рівень і динаміку надходження податків і зборів, заборгованостей і недоімок по ним.

Трейдер

Торговець цінними паперами: акціями, облігаціями, ф'ючерсами. Суть роботи - купити дешевше і продати дорожче, збільшивши капітал, свій власний або клієнта. Все просто. На перший погляд. Але щоб грамотно зіграти на підвищенні або зниженні цін на біржі, потрібно розбиратися в тонкощах фондового ринку, графіки, котирування, аналізувати й прогнозувати ситуацію, оперативно реагувати на зміни курсів акцій, облігацій ... І одночасно тримати в голові десятки угод.

Фінансовий аналітик

Фінансовий аналітик - професійний експерт-економіст, спеціаліст з певного сектору ринку. До його обов'язків входить дослідження компаній-емітентів (випускають акції) і підготовка рекомендацій щодо купівлі, продажу або утримання цінних паперів.

Фінансовий директор

Фінансовий директор - голова фінансової служби підприємства. Знає все про грошові потоки в організації і вміє розподілити їх з максимальною користю. Може прорахувати наслідки будь-якого прийнятого рішення і винести вердикт: чи варто, наприклад, відкривати новий філіал фірми чи ні, куди вкласти гроші, щоб отримати найбільшу віддачу.
Викладачі, тренери, психологи

Бізнес-тренер

Бізнес-тренер - це викладач, але незвичайний. Він викладає те, чому не учать у вузах, а його учні, як правило, вже мають вищу освіту і професію.

Викладач іноземної мови

Його будні - уроки і підготовка до них. Необхідний педагогічний талант, уміння знаходити теми і форми занять, які дійсно зацікавлять всіх учнів і допоможуть їм освоїти матеріал.

Гувернантка

Виховання і догляд за дітьми, допомога у виконанні домашнього завдання.

Логопед

Спеціаліст по виправленню дефектів мовлення у дорослих і дітей. За допомогою спеціально підібраних вправ він вчить говорити людей красиво: не в ніс, не картавлячи, а чітко проговорюючи букву "Р" і т. д. Логопед показує правильне положення язика і губ при вимові звуків, задає читати додому тексти та скоромовки, пильно стежить за успіхами підопічного.

Перекладач

Професія перекладача визнана однією з найпрестижніших і затребуваних. У перекладачів є свої спеціалізації: хтось займається тільки письмовим перекладом, працює з художніми, науковими, публіцистичними, технічними текстами, статтями і документами. Хтось переводить усну мову (послідовний або синхронний переклад).

Перекладач-універсал

Перекладач-універсал - рідкість. Одні фахівці займаються послідовним перекладом - супроводжують клієнтів на нарадах і переговорах, другі працюють над технічною літературою, треті - синхронізм - переводять мову оратора через спеціальну апаратуру для людей, що зібралися в залі, і т.д. У будь-якому випадку головне - якісно і повно передати думку людини, що говорить на іншій мові.

Психолог

В Україні професія психолога з кожним роком набирає більшої популярності.

Психолог-ергономіст

Психолог-ергоніміст забезпечує комфортні умови праці в компаніях і на підприємствах. Він оцінює, наскільки зручне у використанні робоче устаткування, інструменти і меблі, і дає рекомендації конструкторам по їх проектуванню. Він же гарантує дотримання нормативів шуму і освітленості в робочих умовах.

Тренінг-менеджер

Тренінг-менеджер - лише одна з назв професії, в залежності від місця роботи і виконуваних функцій цей фахівець може ховатися під різними іменами:
  • внутрішній (корпоративний) тренінг-менеджер або менеджер з розвитку персоналу в організації,
  • тренер, який працює у тренінговій або консалтингової компанії або бізнес-тренер, тренер-консультант,
  • тренер-freelancer, вільний тренер, людина, яка працює сама на себе.
Дизайнери, оформлювачі

Вітражист

Ви дивилися в дитинстві на сонце через осколки пляшок? Гриміли скельцями в трубці калейдоскопа? Відкриємо вам таємницю. Якщо скласти різноколірні шматочки і скріпляти їх металевою оправою, вийде вітраж.

Дизайнер інтер'єру

Він не тільки художник, але і конструктор, проектувальник, і навіть виконроб. Створює простір з неповторним стилем, аурою, енергетикою. Утілює ідею нового інтер'єру квартири спочатку в ескізі, а потім в кресленнях.

Дизайнер реклами

Оформляє щити, розробляє корпоративний стиль компанії (від фірмового знаку, логотипу і візитки до календарів, упаковок і вуличних постерів), створює макети газет і журналів, вітрин і виставкових стендів.

Дизайнер-модельєр

Поєднуючи красу, пластику і функціональність, він створює нові моделі одягу, взуття, головних уборів.

Ландшафтний архітектор

Ландшафтний архітектор - це фахівець, здатний упорядкувати будь-який відкритий простір, де повинні бути зелені насадження. Професійний ландшафтник може працювати як над невеликим клаптиком землі біля будинку, так і над ділянками національного парку або заповіднику.

Ландшафтний дизайнер

Він здатний перетворити рядову дачну ділянку на прекрасний оазис. Поговоривши з клієнтом, уточнивши всі технічні деталі і зробивши необхідні обміри, дизайнер представляє клієнтові ескіз майбутнього раю, намальований від руки або на комп'ютері. Отримавши "добро" розробляє ландшафтний проект, де буде розписано все: від розташування квітників, альтанок і басейну до опису видів дерев і чагарників. Подальше завдання ведення проекту до його остаточного втілення.
Журналісти, редактори, поліграфісти

Коректор

Фахівець, який перевіряє орфографію і пунктуацію в текстах газет, журналів, книг. Його завдання - виправлення помилок різного роду, вилов за допомогою словників і енциклопедій несуразностей і друкарських помилок.

До коректора в засобах масової інформації рукопис потрапляє вже після редагування, він стежить, щоб дотримувалося загальноприйняте скорочення слів, оформлення таблиць, зносок, посилань, погоджує з редактором відмічені стилістичні погрішності. Коректор в друкарні звіряє відтиснення з оригіналом і при необхідності виправляє помилки і технічні недоліки (невитриману відстань між буквами або рядками, не протягнуті в пресі букви або слова, довжину рядків, абзаци).

Науковий редактор

Науковий редактор редагує рукописи певного тематичного напряму. Перевіряє чи відображені в роботах новітні досягнення науки, зміни в законодавстві, чи враховані авторами зауваження рецензентів і вимоги по доопрацюванню матеріалу. Перевіряє правильність написання термінів, цитат і цифрових даних, написання імен, символів, одиниць вимірювання та ін.

Розглядає рукописи, що поступили, і рецензії на них, готує висновки про можливість їх видання. Консультує редакторів свого напряму про новітні вітчизняні і зарубіжні досягнення в цій області. Бере участь у вирішенні питань, пов'язаних з художнім і технічним оздобленням робіт, в складанні тематичних планів, в підборі рецензентів, підготовці договорів з авторами і рецензентами.

Письменник

Професія письменника захоплює багатьох. Таємно кожен вважає себе здатним створити шедевр, прославитися і заробити купу грошей. Насправді, чим ми гірше за Джоан Ролінг з її Гарі Поттером?

Редактор

Редактор вичитує, виправляє, переписує творіння відомих (і не дуже) журналістів. Дає завдання "акулам пера", вирішує, які теми варто освітити в газеті, на телебаченні, радіо. Його завдання - зробити видання або телерадіопередачу яскравим, цікавим і популярним.

Редактор книг

Круг обов'язків редактора досить широкий. Читання і правка рукописів - лише частина його роботи. Крім цього він спілкується з авторами, художниками, верстальниками, коректорами. Над створенням книги трудиться цілий колектив, і редактор виконує роль диригента цього "оркестру".

Репортер

Професія репортера неможлива без постійного ризику. Адже репортер завжди повинен бути в центрі подій, його головне завдання – дізнатися максимум інформації про подію і швидко передати цю інформацію у вигляді короткого сюжету на канал.

До речі, часто в програмах новин роблять пряме включення з місця події, де в режимі реального часу репортер розповідав про події, що відбувалися. На відміну від журналістів, репортери завжди в роз'їздах, адже їх першорядне завдання – розповісти про все першими. Тому якщо ви вибрали професію репортера, будьте готові до життя «на колесах».

Спічрайтер

На Заході спічрайтер - одна з основних професій в області PR. Цей фахівець враховує цілі виступу, аудиторію, характер виступаючого, його манеру говорити, лексичний запас і складає такий текст, який справить на слухачів потрібне враження.

Телеведучий

Веде новини, розважальні і спортивні програми, коментує змагання і матчі.

Телевізійний журналіст

Кар'єру на телебаченні починати краще з посади кореспондента. Ви навчитеся готувати репортажі, вмонтовувати і озвучувати матеріали, працювати з режисером і редактором. На відміну від телеведучих, які велику частину часу проводять в студії або кабінеті, кореспонденти знаходяться там, де відбувається найцікавіше.

Художник-ілюстратор

Працює над книжковими ілюстраціями. Ілюстраторові не обійтися без знання спеціальної складної техніки: офорт, акватваней і т.п. Хоча буває, що ілюстрація - просто малюнок олівцем. У роботі ілюстратор використовує комп'ютер, найчастіше з його допомогою робиться макет на художній матеріал.

Ілюстратор повинен:
  • уміти робити ескізи (так, щоб на них не йшло дуже багато час, але було зрозуміло, як виглядатиме результат),
  • тверезо розраховувати свої сили,
  • справлятися з роботою в строк і показувати ескізи в потрібний момент,
  • уміти запропонувати два, що значно відрізняються, варіанти закінченої картинки, без того, щоб їх створення ставало подвійною роботою,
  • і головне: він повинен мати яскраво виражений і передбачений стиль.

Випробувач

Перевіряє справність і зручність в експлуатації нових моделей і дослідних зразків всіляких машин, механізмів, приладів, агрегатів, установок у всіх можливих режимах їх роботи при різних механічних, кліматичних, гідравлічних, електромагнітних, дозиметричних або радіаційних діях.

Головний інженер в будівництві

У обов'язки головного інженера проекту входить розробка технічного завдання для рядових проектувальників, організація і контроль їх роботи, навчання нових співробітників проектного відділу, авторський нагляд за виконанням будівельних або монтажних робіт за проектом.

Електромонтажник

Електромонтажник займається електропроводкою і освітленням в житлових будинках, встановлює електромотори, трансформатори і інше устаткування у виробничих цехах, проводить повітря і укладає в землю кабельні лінії.

Зварювач

В умовах загального браку робочого персоналу професія зварювача на особливому рахунку: зварювальні роботи потрібні практично на будь-якому виробництві, а молоді майстрів дуже мало.

Інженер зв'язку

Інженери зв'язку забезпечують нам доступ до послуг зв'язку. У сферу компетенції фахівців з радіотехніки і телекомунікацій, входить все, без чого ми не уявляємо життя сучасного підприємства: підключення до інтернету, створення локальних мереж, накладка телефонного і стільникового зв'язку, установка МІНІ-АТС і супутникових антен, IP-телефонія та ін.

Інженер по телекомунікаціям

Сучасний інженер зв'язку - універсал, що добре розбирається як в інженерно-технічних питаннях, так і в програмному забезпеченні. Інженер по телекомунікаціям забезпечує доступ користувачам в інтернет, "прокладає" оптико-волоконні мережі, надає послуги IP-телефонії, відповідає за наладку, експлуатацію, моніторинг мережі, її розвиток, забезпечує якісну і надійну роботу систем. Встановлює на підприємствах системи відеоспостереження, охоронний-пожежної сигналізації, звукового сповіщення та ін.

Інженер-конструктор

Проектує техніку і устаткування. Будні конструктора - розробка технологічних схем, розрахунки і креслення вузлових елементів і деталей механізмів, підготовка технічних завдань для виробництва, авторський нагляд за виготовленням і випробуваннями. У невеликих організаціях в обов'язок інженера-конструктора входить ще узгодження проектів з інспектуючими організаціями і навіть пошук замовників.

Інженер-проектувальник

Обов'язки інженера-проектувальника варіюються залежно від спеціалізації - так, інженер-проектувальник об'єктів ПЦБ робить на основі проекту, розробленого архітекторами, повний комплект креслень майбутньої будівельної конструкції. Проектувальники інженерних комунікацій розробляють схеми розташування в будівлі конкретних інженерних систем, виконують відповідні креслення, погоджують їх з іншими проектувальниками.

Камеронщик

Обслуговує водовідливні установки метрополітену і забезпечує їх безперебійну роботу. У його обов'язки входить виконання розпоряджень, що поступають з командного пункту техобслуговування підземки, оперативне перемикання електроживлення і зняття напруги на електроскладках, спостереження за справністю всіх електроприладів водовідливних установок, замочної арматури і спеціальних акумуляторних місткостей для збору води, а також приймальних дренажних пристроїв. Всі етапи своєї роботи камеронщик фіксує в експлуатаційному журналі.

Майстер з виготовлення окулярів

Майстер по виготовленню окулярів отримує готове замовлення і виконує технічну роботу:
  • вставляє лінзи в оправи,
  • корегує окуляри,
  • у разі потреби виконує ремонтні роботи.

Нанотехнолог

Займається науковими дослідженнями на атомному і молекулярному рівні, створює новий вигляд матеріалів. Бере участь у створенні устаткування для досліджень і виробів з наноматеріалів. Об'єкти, з якими працюють учені-нанотехнологи, величиною з одну мільярдну частину метра (нанометр), тому спостерігати і досліджувати їх можна лише за допомогою найпотужніших мікроскопів.

Радіотехнік

Радіотехнік або радіоелектротехнік - просторічна назва професії. Офіційна кваліфікація, яка привласнюється випускникам коледжів - техніки. А ось спеціальностей дві: Радіоапаратобудування і Технічне обслуговування і ремонт радіоелектронної техніки. Не дивлячись на те, що набір дисциплін, що вивчаються, однаковий, різниця між ними істотна. Радіоапаратобудування означаэ перш за все конструкторську діяльність і виробництво, а Технічне обслуговування - ремонт радіоелектронної техніки.

Технолог по нафтопереробці

Технолог по нафтопереробці контролює якість продукції, що випускається, стежить за безпекою роботи, вносить раціоналізаторські пропозиції до технологічного процесу. Фахівець піклується не тільки про те, щоб продукція підприємства відповідала існуючим нормам і ДГСТам, - він працює над поліпшенням її якісних характеристик і модернізацією технологічного процесу в цілому.

Технолог харчового виробництва

Обов'язки технолога по харчовому виробництву: попередити і вирішити всі проблеми, які можуть виникнути на різних етапах виробництва.

Фахівець-мебляр

Фахівець-мебляр - це столяр, тесляр, червонодеревник, складальник і т.д. На меблевих фабриках, особливо дрібних, розподіл праці буває дуже умовним і працівник повинен уміти виконувати відразу декілька видів операцій.

Ювелір

На заводах над створенням прикрас працює ціла команда ювелірів, і у кожного своя роль і спеціалізація. Найбільший попит мають ювеліри-вмонтовувачі: вони обробляють і вмонтовують вручну прості вироби. Окрім них на заводах завжди потрібні закріплювальники (закріплюють і обробляють камені для майбутніх прикрас) і ливарники. Звичайно, ці професії вельми далекі від творчості, більше нагадують працю заводського робочого. Але, перш ніж братися до роботи над «фамільними коштовностями», перший час доведеться набивати руку на однотипних колечках і сережках.

При бажанні можна пройти додаткове навчання і стати гравером (наносить шрифти і орнамент на метал, ремонтує вироби), модельєром (виготовляє ексклюзивні прикраси за ескізами дизайнерів) або емальером (працює з кольоровими глинами і емалями, моделює композиції, використовуючи технологію випалення).
Косметологи, перукарі, візажісти

Брейдер

Брейд в перекладі з англійського означає коса, шнурок, плетіння. Брейди - це заплетене будь-якими способами волосся, а брейдер - людина, яка професійно займається плетінням.

Візажист

Багато дівчат хотіли б пов'язати свою роботу з сферою моди, дизайну – і в цьому випадку варіантом може стати професія візажиста. Робота візажиста складається з двох етапів: коректування і поліпшення контура обличчя за допомогою макіяжа. Мода постійно змінюється, тому при накладенні макіяжа, візажіст зобов'язаний враховувати не тільки індивідуальність клієнта, але і відображати напрями моди, підкреслюючи загальний стиль особи — стиль одягу і вміння поводити себе в суспільстві.

Іміджмейкер

Кінцева мета іміджмейкера — розробити для клієнта образ, який допоможе йому найуспішніше досягати поставлених професійних і особистих цілей: підібрати зачіску, макіяж, одяг, аксесуари. Всі зовнішні атрибути повинні підходити один одному і працювати на загальне завдання.

Косметолог

Косметолог знає все про дефекти шкіри і сучасні способи їх усунення, може розпізнати симптоми дерматологічних захворювань - накладає лікувальні маски, проводить чищення обличчя, видаляє папіломи, бородавки, родимки, проводить нехірургічну підтяжку особи (мікроліфтінг), озонотерапію, мезотерапію і інші косметологічні процедури.

Перукар

Найпоширеніша і доступна спеціалізація для початківців - перукар широкого профілю. Цей фахівець не тільки стриже, фарбує, сушить і завиває волосся, але й майстерно використовує машинку і фен, знає особливості хімічних розчинів фарб і їх біологічне вплив на людину. Він працює і з жінками, і з чоловіками, і з дітьми. Однак модельні та вечірні зачіски не входять в його компетенцію. Послуги такого роду надає перукар-стиліст, або перукар-технолог. Це більш кваліфікований спеціаліст, в чиї обов'язки входять не тільки стандартні стрижки, але й:
  • авангардні стрижки
  • молодіжні та вечірні зачіски
  • стрижки гарячими ножицями
  • весільні укладки
  • спектральне фарбування
  • володіння технологіями провідних фірм (WELLA, LOREAL, CUTRIN та інші)
  • всі види завивок.

Стиліст

На сьогоднішній день бути стилістом дуже престижно. Це одна з самих затребуваних професій в індустрії моди. Саме стиліст підбере вам індивідуальний стиль, який підкреслить ваші достоїнства, приховає недоліки, додасть особливий шарм.

Акушер

Слово "акушерка" походить від французького accoucheur, що в дослівному перекладі означає "той, хто стоїть у ложа", а в звичнішому значенні — помічниця при пологах. Турбота акушера — здоров'я жінки і її майбутнього потомства.

Біоінженер

За допомогою цілеспрямованого перенесення генів одних організмів іншим, міняючи структуру молекули ДНК, біоінженери отримують генетично модифіковані (ГМ) рослини, тварин і мікроорганізми з потрібними ознаками і властивостями. Вони розробляють новий вигляд ліків і вже створили такі препарати, як інсулін, гормон росту людини, інтерферон, вакцину проти гепатиту В, вони синтезують ефективні біокаталізатори, які використовуються в промисловому виробництві, конструюють мікроорганізми для утилізації відходів.

Дієтолог

Нещодавно дієтологи займалися в основному підбором лікувального живлення для людей, які страждають різними захворюваннями, правильна дієта може якщо не вилікувати хворобу, то сильно уповільнити її розвиток. Сьогодні дієтологію розуміють ширше: мода на здоровий спосіб життя і бажання мати ідеальну фігуру приводить до дієтологів величезну кількість людей з єдиною метою - схуднути.

Імунолог

Наш організм щомиті піддається нападу ворожих агентів - вірусів і бактерій. На чиїй стороні буде перемога залежить від здатності людини протистояти інфекції. А допомогти йому в цій боротьбі може імунолог. Імунолог може бути або дослідником, що працює в лабораторії, або практикуючим лікарем, який консультує і лікує пацієнтів.

Кардіолог

Виявляє і лікує різні хвороби серцево-судинної системи, дає рекомендації по профілактиці кардіологічних недуг. Для постановки точного діагнозу вислуховує роботу серця пацієнта за допомогою стетоскопа, перевіряє наявність у хворого серцевих набряків, підраховує його пульс і при необхідності призначає одне або декілька досліджень.

Кардіохірург

Проводить операції, в ході яких виправляє вроджені або придбані вади серця, виконує аортокоронарне шунтування, вводить в грудну клітку кардіостимулятор і т.д. Разом з тими, хто оперує дорослих пацієнтів, існують дитячі кардіохірурги.

Лікар швидкої допомоги

У лікаря швидкої допомоги всього декілька хвилин, щоб надати допомогу. Немає часу на ретельне обстеження, консультації з колегами і аналізи. Потрібно знати:
  • неврологію,
  • терапію,
  • хірургію,
  • акушеро-гінекологію.

Масажист

Професія масажист є одним з найпопулярніших, а також дуже престижною. Масажисти, як чарівники, одними руками здатні зняти біль і напругу у людини. Масаж допомагає відновити циркуляцію крові і лімфи, позбавитися від зайвої ваги, поліпшити обмінні процеси, вивести токсини і, як наслідок, запобігти і вилікувати багато хвороб без пігулок і уколів.

Масажист лікувального закладу

Професіонал зазвичай володіє відразу декількома техніками масажу: класичною, спортивною і лікувальною. Він знає послідовність проведення прийомів масажу і їх тривалість, в якому випадку той або інший вид масажу надасть потрібної дії. Головний "інструмент" фахівця - його руки. Вони повинні бути не тільки чуйними, але і сильними.

Медичний представник

Медпредставники просувають ліки "своєї" фірми через лікарні, поліклініки, медичні центри і аптеки. Вони знайомляться з лікарями, що лікують, які виписують рецепти пацієнтам, встановлюють ділові контакти з фармацевтами і провізорами в аптеках, організовують семінари, круглі столи і лекції для лікарів, спостерігають за грамотною розкладкою товару на вітринах в аптеках (мерчендайзінг), працюють на виставках.

Молодша медична сестра

Молодша медична сестра допомагає у догляді за хворими і стежить за станом лікарняних палат і приміщень. Вона проводить зміну натільної і постільної білизни, миє і провітрює лікарняні палати, відстежує виконання хворими і відвідувачами режиму дня, забезпечує правильне використання і зберігання предметів догляду за хворими.

Невролог

Займається лікуванням захворювань нервової системи. Веде прийом пацієнтів, проводить діагностику, призначає обстеження і лікування. Займається терапією наслідків інсультів, допомагає хворим відновлюватися після важких хвороб, травм і операцій. До невролога звертаються люди з неврозами, больовими синдромами, нервово-психічними, психосоматичними розладами, судинними і іншими захворюваннями.

Неврологія є зараз однією з найпопулярніших медичних спеціальностей. У сучасному світі з його високим ритмом і навантаженнями дуже велика кількість стресів і емоційної напруги на душу населення. Адже недаремно в народі говорять, що всі хвороби від нервів. Серед педіатрів особливо високий попит мають дитячі неврологи.

Нейрохірург

Нейрохірург - це фахівець з лікування тих захворювань нервової системи, які вимагають хірургічного втручання. Він консультує пацієнтів, призначає обстеження, робить операції на головному і спинному мозку, хребті, займається реабілітацією пацієнтів після операції.

Оптометрист

Оптометрист не тільки виготовляє окуляри, але і допомагає їх правильно підібрати клієнтові. Працюючи із спеціальною технікою, перевіряє гостроту зору пацієнта і проводить усі необхідні виміри.

Досвідчений майстер знає методи корегування різних проблем із зором. Але не варто плутати його з лікарем-офтальмологом. Він не виписує рецепти на окуляри, оптометрист може тільки порадити.

Офтальмолог

Можете представити, щоб вас звільнили з роботи тільки за те, що ви не дивитеся клієнтам в очі? Абсурд? Не може бути? А ось і може! Якщо ваша професія - офтальмолог.

Педіатр

Педіатр — лікар-терапевт, який займається лікуванням дітей.

Провізор

Провізор - це фахівець, який досконально розбирається в лікарських препаратах, їх застосуванні, складі і дозуванні. Будь-який провізор, незалежно від місця роботи, повинен чудово знати фармакологію і хімію, орієнтуватися в лікарських препаратах, їх видах і групах, початковій сировині і т.д.

Психотерапевт

Психотерапевт лікує неврози, депресії, тривожні стани, панічні атаки. Укріплює сили "внутрішнього я", допомагає позбавитися від застарілих душевних травм, навчитися краще розуміти самого себе, жити у згоді зі своїми відчуттями, гармонійно спілкуватися з людьми.

Реабілітолог

Лікарі-реабілітологи — фахівці, які надають медичну і психологічну допомогу людям, які не здатні самостійно справитися зі своїм нелегким фізичним або душевним станом. Наука реабілітологія знаходиться на стику трьох галузей — медицини, педагогіки і психології — і має багато напрямів (медична, соціальна, спортивна, дитяча і ін.).

Також реабілітологи поділяються на практиків і теоретиків. Перші займаються безпосереднім відновним лікуванням пацієнтів, а другі — науковою діяльністю. Реабілітологи-теоретики розробляють різні методики по відновленню, узагальнюючи досліди лікарів, психологів і інших професіоналів цієї галузі.

Спеціаліст з клінічних досліджень

Чим же займається фахівець з клінічних досліджень? Все залежить від того, в якій компанії, а головне - на якому етапі клінічних досліджень він працює. Перш ніж приступити безпосередньо до випробувань препарату в польових умовах фармацевтична компанія-розробник повинна підготувати поетапну програму дослідження.

Стоматолог

Терапевт - проводить первинний огляд, ставить діагноз, лікує зуби, направляє на рентген, готує ротову порожнину під протезування. Хірург - в його обов'язки входять щелепні операції, виправлення щелепних дефектів, видалення зубів. Ортопеди стоматологи, які займаються протезуванням: встановлюють коронки, мости. Ортодонт займається проблемами з прикусом.

Хірург

Професія хірурга - одна з найекстремальних в медицині. Вони вправляють вивихи, "лагодять" переломи, видаляють пухлини, вирізають апендицити і проводять безліч інших операцій, залежно від своєї спеціалізації. Результат їх праці реально відчуємо і всім зрозумілий.
Логісти, фахівці з ЗЕД

Логіст

Логіст організовує доставку товару і його складування. Розробляє вигідну схему постачань в потрібне місце до потрібного часу і з мінімальними витратами. Аналізує ринок транспортних послуг, проводить розрахунки, шукає надійних партнерів, координує дії з виробниками, з відділом продажів, з складом, готує документи для митниці.

Менеджер з логістики

Логістика в перекладі з грецького означає мистецтво обчислювати, міркувати. Логістика виникла з прагнення підприємців підвищити прибуток шляхом економії. Вона займається плануванням, контролем і управлінням транспортування, складування і зберігання товарів.

Основне завдання логіста організувати доставку товару в потрібне місце, до певного часу, з мінімальними витратами. Логіст економить на всьому. За оцінками фахівців, грамотні дії логіста зменшують витрати на виробництво окремих товарів на 30%. Логіст домовляється з постачальниками про терміни, утрясає питання з машинами, контролює розтаможення, підшукує оптимальне місце зберігання. Налагоджує безперебійну роботу ланцюжка від закупівлі товару до постачання безпосередньо споживачеві. Рівень складності роботи логіста залежить від умов роботи. В межах одного магазина це одна категорія складності. У крупних торгових мережах вже зовсім інша.

Фахівець з ЗЕД

Фахівець, що працює у відділі ЗЕД, займається всіма операціями, пов'язаними із зовнішньоекономічною діяльністю фірми. По суті, це економіст, що відповідає за оптимізацію закупівель або продажів.

BTL менеджер

Кому з нас не доводилося запалювати на пивному фестивалі або збирати кришки від газованої води в надії отримати футболку, модний плейєр або навіть поїздку на карнавал в Ріо-де-Жанейро? Всі ці численні промоушн-акції, дегустації і конкурси направлені на просування товару або формування сприятливого враження про яку-небудь компанію. Вони не пов'язані безпосередньо з рекламою. Але розраховані на інформування про новинки товарного ринку. Організовують такі акції BTL-агентства.

Термін BTL виник приблизно півстоліттям назад. Один з босів якоїсь крупної компанії складав кошторис майбутніх витрат на маркетинг: рекламу в пресі, телебаченні, радіо, PR, розробку нової упаковки. Підвів межу і раптом пригадав про невраховані витрати на роздачу безкоштовних зразків товару і організацію масового міського гуляння на честь своєї торгової марки. BTL below the line, переводиться як під межею.

Сьогодні рідко фірми обходяться без допомоги BTL-агентств. Щоб придумати що-небудь незвичайне, допомогти замовникові обійти конкурентів, доводиться поламати голову. Але будь-яка, нехай навіть найгеніальніша, ідея залишиться химерою, якщо на допомогу креативщикам не прийдуть менеджери. Саме вони доносять до нас політ творчої фантазії своїх колег.

BTL-менеджер виступає в ролі координатора. Вибирає, в яких рекламних агентствах помістити замовлення компанії, стежить за його виконанням. Він повинен чітко розуміти кон'юнктуру ринку, знати всі обмеження реклами складних продуктів (особливо тютюну і алкоголю), дотримувати корпоративну політику даної компанії.

Для промоушн-акцій за допомогою HR-відділу він підбирає, навчає промоутерів, контролює їх на місцях.

P.O.S.-спеціаліст

P.O.S.-специалист - це універсал, що відповідає за розробку стратегії і вихід кінцевого продукту для просування товарів або послуг в місцях продажів, здатний згенерувати ідею і реалізувати її з урахуванням побажань замовника.

Product-менеджер

У одному випадку організації потрібний фахівець, що вивчає ринок товарів і що видає нові ідеї по створенню і просуванню продукту, в другому - що уміє знайти ринки збуту для вже існуючого товару, в третьому - здатний організувати таку рекламну кампанію, щоб продажі пішли в гору. Об'єднує працедавців одне: в умовах жорсткої конкуренції вони шукають профі, які підкажуть, що і як потрібно проводити і просувати на ринку, щоб добитися успіху.

Завдання складне, і якщо в невеликій компанії вона може вирішуватися силами одного універсального співробітника, що розбирається і в рекламі, і в маркетингу, і в менеджменті (найчастіше він називається бренд-менеджер), то в крупних промислово-торгових організаціях, особливо зарубіжних, по кожній лінійці товарів є свій фахівець з просування - product-менеджер. Наприклад, на крупній взуттєвій фабриці одні product-менеджери займаються продажами спортивному взуття, інші - жіночого, треті - чоловічого.

PR-спеціаліст

Практично в кожній крупній фірмі працюють фахівці з PR. Компаній на ринку багато, і всім необхідно мати своє обличчя, бути впізнанною, відмінною від конкурентів. І тут піарник незамінний. Його основні обов'язки - формувати імідж фірми, просувати її інтереси, налагоджувати контакти із ЗМІ, організовувати прес-конференції.

Агент рекламний

Рекламні агенти шукають замовників для розміщення реклами на сторінках видання.

Бренд-менеджер

Бренд-менеджер розкручує торгову марку компанії, прагнучи зробити її популярною на ринку, працює з рекламними агентствами, де придумують ту ідею, яка виділить продукт з маси інших і зробить його популярним.

Дизайнер реклами

Оформляє щити, розробляє корпоративний стиль компанії (від фірмового знаку, логотипу і візитки до календарів, упаковок і вуличних постерів), створює макети газет і журналів, вітрин і виставкових стендів.

Копірайтер

Копірайтер придумує слогани, сюжети відеороликів, тексти статей, бере активну участь в підготовці і проведенні рекламних акцій, пропонуючи нові оригінальні ходи. Фрази, які у всіх на слуху: Не гальмуй - снікерсни, Зроби паузу - з'їж Твікс, Чистота - чисто Тайд - результат роботи копірайтерів.

Креативний директор

Під його керівництвом знаходяться арт-директори і копірайтери, які придумують сюжети роликів, тексти радіореклами, оформляють рекламні щити. Креативний директор направляє їх творчість в потрібне русло - на створення ефективної реклами.

Маркетолог

Маркетолог - це фахівець з вивчення смаків покупців і просування товару. Досліджує, яка продукція матиме великий попит і чому, оцінює ринок конкретних товарів і послуг. Проводить ретельний моніторинг галузі, організовує роботу інтерв'юєрів, що з'ясовують переваги покупців. Обробляє інформацію за допомогою спеціальних комп'ютерних програм. Складає докладний звіт з цифрами, графіками, порівняльними характеристиками. Робить прогноз і розробляє рекомендації.

Медіабайєр

Купує рекламні площі на щитах і міському транспорті, на інтернет-сайтах і в кінофільмах, на газетних і журнальних смугах, купує час на телеканалах. Торгується з медіаселерами, що продають рекламний час на ТБ, радіо, кіноринку. У журналах і газетах байерам частіше доводиться мати справу з рекламними службами.

Медіапланер

Фахівець з розміщення реклами. Підбирає клієнту саме ті засоби масової інформації, в яких реклама його товару дасть найбільший ефект. Медіапланер знає, яка аудиторія того або іншого журналу або газети, хто дивиться ту або іншу передачу по ТБ, слухає нову радіостанцію... Він оцінить можливості кожного ЗМІ, обхват цільової аудиторії, регулярність проглядання телепрограми глядачами, стратегію конкурентів і дасть потрібні рекомендації.

Менеджер з PR

Нинішні компанії як ніколи раніше зацікавлені у формуванні свого іміджу і підтримки бездоганної репутації. Вони прагнуть виглядати в очах потенційних партнерів і громадськості солідними і надійними. Навести блиск на свою репутацію допоможуть PR-менеджери.

PR – це напрацьовані технології просування потрібних ідей «в народ». Тому сприяють газети, журнали і телебачення. Відмінність піару від нехитрої реклами, що б'є в лоб – його непомітність.

Одним з напрямів діяльності фахівців із зв'язків з громадськістю – робота в компаніях. Тут їх завдання «навести мости» з пресою, підготувати і розіслати прес-релізи про майбутню прес-конференцію, знайти експертів, готових при нагоді прокоментувати різні проблеми, налагодити контакт з журналістами, що постійно пишуть на теми, близькі діяльності фірми. Вищий пілотаж роботи піарника – згадки про фірму не від випадку до випадку, а її постійне, «фонове» пізнавання.

Зараз в Україні з'явилася величезна кількість спеціалізованих PR-агентств. Тут круг питань значно ширший. Сьогодні – замовлення від будівельної організації, завтра по допомогу звернеться відомий артист, післязавтра – представники політичної партії. Цікаво і динамічно.

У політиці ці фахівці займаються міфотворчістю і інформаційною боротьбою. Перетворюють непоказних кандидатів на яскравих персонажів. Ведуть «партизанську війну» проти конкурентів. Не обходиться і без «чорного піару». Особливе місце в роботі багатьох PR-фахівців займає антикризовий піар. У компаніях з високим ступенем ризику (промислових, нафтовидобувних, хімічних виробництвах) обов'язково розробляються стратегічні програми дій на випадок позаштатних ситуацій.

Менеджер з реклами

У ЗМІ менеджер з реклами обдзвонює потенційних клієнтів і пропонує їм розмістити на смугах видання або в ефірі рекламу. На виробничих підприємствах він займається прямо протилежним: розробляє і розміщує рекламу на вигідних умовах в засобах масової інформації, відстежує її ефективність, проводить маркетингові дослідження. У обох випадках він може сам придумувати рекламу, виступаючи в ролі кріейтора. У невеликих компаніях менеджери з реклами суміщають свої обов'язки з роботою в суміжних областях маркетингу, мерчендайзингу, у продажу і копірайтингу.

Соціолог

Прикладні соціологи займаються маркетинговими дослідженнями в торгових фірмах, досліджують думку електорату на передвиборних кампаніях, прораховують ефективність проведення рекламних кампаній, складають рейтинги для ЗМІ. І називатися вони можуть відповідно маркетологами, аналітиками, політтехнологами. Власне соціологами працюють одиниці - це учені, які за допомогою опитів населення і математичної обробки даних з'ясовують, що реально відбувається в суспільстві, розкривають причини негативних явищ і дають рекомендації по поліпшенню ситуації.

Трейд-маркетинг менеджер

Поняття трейд-маркетингу припускає комплексну діяльність різних фахівців по просуванню марки від виробника кінцевому споживачеві. Трейд-маркетинг менеджер - людина, яка здійснює загальний контроль і планування всіх пов'язаних з цим заходів.
Охоронці, поліцейські, слідчі

Інкасатор

У обов'язки інкасатора входить прийом грошей від організацій для здачі їх в банк. Але оскільки гроші потрібно не тільки прийняти і оформити, але і доставити в банк у повній цілості, в бригаду інкасаторів разом з касиром входять охоронці і водій. Та і сам інкасатор повинен чудово володіти зброєю і мати відповідну ліцензію.

Кінолог

Займається розведенням і дресируванням собак. Досконально вивчає генеалогічне древо батьків майбутніх щенят, опираючись на результати схрещування близькоспоріднених організмів, визначає, яким чином можна «вивести» і розвинути певні якості у собак. У роботі використовує новітні досягнення в області генетики, зоотехніки, ветеринарії, зоології, зоопсихології, зоодієтології і комплексної дрессури. Існує декілька спеціалізацій собаківництва: службове (військове, караульне, пастуше, патронажне та ін.), мисливське (промислове і спортивне), декоративне.

Криміналист

Його завдання провести всі необхідні експертизи, що допомагають знайти злочинця. Саме він першим з оперативної групи входить в пограбовану квартиру або на місце вбивства: фотографує, знімає відбитки пальців, оглядає, упаковує всі речові докази. Поодинці знайденому волоску криміналіст зможе визначити групу крові, підлогу і зразковий вік його володаря. По сліду від кулі - з якої зброї і як стріляли. По відбитках шин - марку автомобіля, по почерку - автора листа і т.д.

Поліцейський

Спостерігає за дотриманням законності в районі, окрузі або місті. Поліцейським можна назвати і слідчого, і оперативного працівника, і дільничного. Кожна посада вимагає своїх якостей, освіти і навиків.

Особистий охоронець

Особистий охоронець - вища каста охоронного бізнесу. Шлях від співробітника охорони до особистого охоронця vip-персони займає не менше п'яти-семи років наполегливої роботи.

Слідчий

Слідчий - юрист, здатний розібратися в будь-яких правових питаннях. Юрисконсульт може дозволити собі спеціалізуватися в чомусь одному, наприклад, договірному, акціонерному або банківському праві. Слідчий зобов'язаний знати все. Злочини скоюються в найрізноманітніших сферах: економічній, фінансовій, в області авторського права і т.д. І щоб довести кримінальну справу до "переможного кінця", потрібно досконально з'ясувати, як була проведена, допустимо, фінансова махінація.

Актор

Актор - виконавець ролей в драматичних спектаклях і кіно. Актор відтворює образ за допомогою інтонації, передає відчуття рухом, доносить до глядача зміст твору.

Диригент

Від майстерності диригента залежить якість звучання хору або оркестру. Помах диригентської палички і музиканти стають єдиним цілим. Музиканти бачать диригента наскрізь і відчувають щонайменші нюанси його настрою.

Карикатурист

Створює графічні твори мистецтва, в яких які-небудь події, факти, події, люди або явища зображаються в іронічному, гумористичному або сатиричному вигляді. Загострює, перебільшує або утрирує характерні риси своїх персонажів. Деколи комічний ефект досягається шляхом химерного і несподіваного з'єднання реального і фантастичного зображення сюжетів і образів. В більшості випадків твори доповнюються короткими, але дуже точними по сенсу текстами.

Кіноактор

Виконує ролі в художніх теле- і кінофільмах, рекламних роликах.

Кінодраматург

Пише сценарії (закінчений літературний твір, що складається з монологів, діалогів і описів відеоряду) для документальних, художніх і мультиплікаційних фільмів, телепередач і рекламних роликів. Основою сценарію служать власні сюжети і літературні твори інших авторів з метою їх подальшій екранізації. Зазвичай спеціалізується на певному кінематографічному жанрі: мелодрама, комедія, історична епопея, детектив, розважальне ток-шоу, науково-популярна програма, музичні кліпи, рекламні ролики, анімаційні фільми і ін.

Кінознавець

Вивчає теорію і історію кіномистецтва, різні напрями кінорежисури, акторської майстерності, операторського мистецтва, проблеми кінодраматургії, особливості художнього і музичного оздоблення фільмів. В більшості випадків спеціалізується на вивченні певного напряму: наприклад, досліджує історію і особливості кінематографа конкретної країни, документального кіномистецтва, історичних, комедійних, детективних, дитячих фільмів, телесеріалів, мильних опер і т.д. Займається написанням кінооглядів і критичних статей, що аналізують поточне життя кіномистецтва, історичних нарисів, присвячених життю і творчості окремих діячів кіно.

Кіномеханік

Демонструє кінофільми і обслуговують всі види кіноустановок в широкоформатних, панорамних і стереоскопічних кінотеатрах. Проводить комплексну перевірку, наладку, регулювання, юстирування і поточний ремонт кіноапаратури, електроживлячих пристроїв, апаратури синхронізації зображення і звуку, електророзподільних і електросилових пристроїв, засобів автоматизації кінопоказу.

Здійснює монтаж і заміну кінотехнічного устаткування, технічну перевірку і випробування всіх типів новою і капітально відремонтованою кіноапаратури. У обов'язки кіномеханіка входить технічний нагляд за справністю електромережі і електроустаткування кіноустановок. Деколи доводиться працювати з нестандартним кіностудійним устаткуванням, особливо складною апаратурою, створеною на базі мікропроцесорної техніки.

Кінооператор

Відповідає за зйомку художнього або документального фільму. На знімальному майданчику вважається фігурою номер два після режисера. По суті, кінооператор - один із співавторів фільму, відповідальний за його образотворче рішення.

Композитор

Складає музику до кінофільмів, спектаклів, для естрадних виконавців. Пише опери, симфонії, ораторії, кантати, камерно-вокальні і інструментальні твори. Композитор повинен вільно орієнтуватися в музичних стилях і володіти музичними інструментами.

Критик

Поширена помилка вважати, що критики - невдалі письменники, музиканти, режисери і художники. Критика, звичайно, річ суб'єктивна. І все-таки професіонала від любителя відрізняє об'єктивна, зважена, аргументована думка.

Літературознавець

Літературознавці — фахівці теорії літератури, що займаються вивченням, і дослідженням змісту літературних твори. Він вивчає художні тексти, відзначає їх достоїнства і недоліки. Пише рецензії і статті.

Мистецтвознавець

Одна сторона діяльності мистецтвознавців - торгівля антикваріатом. Інша - вивчення розвитку світового мистецтва. У якій би сфері не працював мистецтвознавець - це завжди експерт, аналітик, ерудит, з головою занурений в епоху, що вивчається.

Мультиплікатор

Придумує персонажів мультфільмів, виконує ескізи основних сцен, опрацьовує міміку і жестикуляцію героїв, шукає цікаві прийоми, які дозволяють виділити фільм з маси інших. Займається розкадровуванням і забарвленням майбутнього фільму, анімацією персонажів (опрацьовує їх рухи, малюючи проміжні фази). Зазвичай над мультфільмом трудяться декілька фахівців, і кожний з них виконує свою частину роботи.

Настроювач музичних інструментів

Настроює піаніно і роялі на стандартну висоту тону. Виявляє і усуває дефекти клавіатури, ігрового і педального механізму, регулює тембр звучання.

Оператор кіно і телебачення

Оператор знімає художні, документальні і наукові фільми, телепрограми, рекламу, музичні кліпи і т.д. Саме від оператора в першу чергу залежить втілення авторсько-режисерського задуму на екрані.

Режисер

Принадно створити яскраву кінокартину або поставити спектакль, який прогримить на весь світ, а потім, стоячи в світлі прожекторів, отримати заслуженого Оскара або зірвати аплодисменти глядацького залу Але зробити кар'єру режисера під силу одиницям. І справа не тільки в таланті. Ця професія завжди була штучною. Армія режисерів нікому не потрібна: ні у кіно, ні в театрі.

Реставратор

Реставратор, як хірург, на операції повертає до життя безцінні витвори мистецтва, копітко, по крупицях пожвавивши творіння великих майстрів. Суть роботи реставратора - відновлення унікальних пам'ятників культури. Це може бути старовинний особняк, шашка часів Громадянської війни, рідкісні книги, монети, посуд, меблі і багато що, багато що інше.

Сценарист

Сценарій — це твір, написаний як основа для постановки театрального або кино- дійства, проведення масових заходів. Його творець — сценарист.

Сценограф

Основна робота професійного сценографа - це, звичайно, театр. Художник-постановник в театрі права рука режисера: він не тільки втілює режисерський задум, але разом з ним придумує, якими художніми засобами передати ідею спектаклю, його настрій, атмосферу.

Головне завдання художника - знайти нову концепцію подачі п'єси, яка допоможе глибше розкрити її сенс. Саме за це він отримує свій гонорар, а не за ескізи і макети. Час, коли декорації і костюми створювалися по ремарках в п'єсі, давно пройшов. Сьогодні художник-постановник на пару з режисером шукають нові ходи. Читаючи п'єсу, підготовлювану до постановки, сценограф прагне відчути текст, відчути настрій... Потім починається пошук образів, обговорення матеріалу з режисером і у результаті художник-постановник часто стає співавтором спектаклю.

Фотограф

Cьогодні, завдяки цифровим технологіям, у фотографа з'явився новий спектр робіт: обробка знімків за допомогою спеціальних програм, що дозволяють робити з фотографією все що завгодно прибрати будь-які дефекти, згладити всі недоліки і взагалі утілити найнеймовірнішу фантазію.

Хореограф

Неважливо, хто виконує танець (група хлопчиків або кордебалет) руху в ньому завжди пов'язані один з одним, а не хаотичні. Це результат хореографічної роботи. Хореограф працює з танцюристами, щоб додати їх рухам завершеність, яка предстає перед глядачами у вигляді танцювального твору. Деякі хореографи використовують свої навики для переробки вже існуючих танців, інші за допомогою техніки на зразок контактної імпровізації створюють абсолютно нові роботи.

Хореограф проводить тренування з танцюристами, увечері відвідує і оцінює їх виступ, а в решту часу займається адміністративною роботою. Ще хореограф розробляє ідеї, проводить оцінювання і відбір танцюристів, підбирає костюми, музику і т.д.
Працівники сільського господарства

Агроном

Агроном - це фахівець сільського господарства, що володіє всесторонніми знаннями в області агрономії. Він створює нові сорти польових, садових, городних культур. Планує проведення сільськогосподарських робіт з урахуванням особливостей місцевості.

Бджоляр

Бджоляр займається вивченням і розведенням бджіл. Він досліджує життя бджіл в разних її проявах в штучних і природних умовах життя.

Ветеринар

Його пацієнти не можуть на свій розсуд змінити доктора або поскаржитися керівництву клініки. Їх права не захищені законом і клятвою Гіппократа. Дотримання норм етики і любов до тварин - ось основні якості ветеринара.

Мисливствознавець

Мисливствознавці ведуть облік промислових тварин, планують їх вилов і розселення, проводять заходи щодо боротьби з шкідливими хижаками, стежать за здобиччю звірів, на яких оголошено полювання. Вони обстежують мисливські угіддя, розводять мисливських собак, контролюють роботу єгерів, ловлять браконьєрів.
Працівники служб сервісу

Годинникар

Професія годинникаря сьогодні переживає важкі часи. У СРСР випускалося близько 50 млн. годинників в рік і третину з них йшла на експорт. Для порівняння: США, Канада, Італія, Іспанія і Великобританія такої розкоші, як виробництво власного годинника, до цих пір собі не дозволяють.

Грумер

Грумер - це фахівець по догляду за собаками і кішками. Грумери стежать за шерстю, шкірою, нігтями домашнього улюбленця і дають поради по його утриманню.

Дворецький

Керівник заміським маєтком координує роботу персоналу, стежить за справністю інженерних систем будинку, веде бюджет (у частині, пов'язаній із загальними господарськими витратами), при необхідності керує будівництвом нових об'єктів. У "кращих будинках" за цією людиною ще і представницька робота: зустріч і розміщення гостей, організація званих вечерь і банкетів (в цьому випадку його часто називають дворецьким).

Дресирувальник

Щоденна робота дресирувальників не цукор. У кожної тварини свій характер, темперамент, звички. Хороший дресирувальник знайде підхід до будь-якого волохатого члена колективу: одного похвалить, іншого посварить, третьому видасть додаткову порцію солодкого. Він виконує функції педагога, психолога і... ватажка зграї. По великому рахунку, основне завдання - примусити тварину підкорятися волі людини.

Кастелянша

Зберігає, здає в чищення і прання, отримує, перевіряє і видає співробітникам своєї установи спецодяг, спецвзуття, предмети інвентаря (чохли, портьєри) і білизну різного призначення. У виробничих, ремонтних, будівельних, транспортних, торгових організаціях відповідає за комбінезони, фартухи, халати, головні убори, рукавички і рукавиці. У готелях і лікарнях видає халати, рушники і постільну білизну.

Клінер

Фахівець з прибирання приміщень. Досконало володіє сучасними методами чищення, миття, поліровки. Працює в спеціалізованих фірмах, що надають подібні послуги компаніям і приватним особам. Професійна команда клінерів з легкістю наведе лад як в невеликому офісі або на приватній яхті, так і у величезному супермаркеті.

Коваль

Професіонали знають, що здоров'я коня багато в чому залежить від стану його копит. А значить, від майстерності коваля.

Круп'є

Веде гру в карти з відвідувачами казино: у американську рулетку, покер, баккару, Black Jack. Його завдання – грамотно «продати» гру, щоб людина, що сидить по іншу сторону грального столу, залишилася задоволена, навіть якщо він програє. Звідси друга назва професії – ділер. Руки круп'є працюють «на автопілоті», роздаючи карти або збираючи фішки, він може підтримати розмову з клієнтом на відволікаючі теми.

Кур'єр

Займається доставкою листів, посилок, ділових документів, різних товарів і т.д. Весь день на ногах. З однієї точки міста доводитися мчатися в іншу, іноді з важкою посилкою. Його завдання - доставити товар або документи в потрібне місце і в строк, віддати їх клієнтові, отримати його розпис і поїхати до наступного замовника. Професіонал може рознести за робочий день до 200 пакетів кореспонденції.

Пожежник

Пожежник завжди напоготів. Дзвінок в пожежну частину, сигнал "Тривога" - і ось вже потрібно стрибнути в машину і мчатися туди, де бушує полум'я. Час з моменту відправлення машин до прибуття на місце НП в середньому складає 5 хвилин. На місці спалаху пожежники діють по ситуації.

В першу чергу евакуювали людей. Начальник караулу визиває додаткові засоби, якщо вони необхідні. Далі загін діє практично в бойовій обстановці - розгортає пожежні рукави, виводить стовбури (брандспойти) на шляху вогню. Коли пожежа ліквідована, бригада повертається в пожежну частину.
Працівники сфери нерухомості і будівництва

Архітектор

Архітектор придумує основну концепцію будівлі, його зовнішність, пов'язує воєдино всі нюанси. Завдання архітектора - спроектувати споруду, що максимально відповідає потребам замовника.

Виконроб

Виконроб керує бригадою будівельників або монтажників, веде облік виконаних робіт і контролює їх якість. Також цей фахівець розраховує зарплати підлеглих і замовляє будматеріали.

Геодезист

Геодезист вимірює територію, обчислює координати місцевості і складає карти, якими користуються автомобілісти, будівельники, геологи.

Девелопер

Наочний результат роботи девелопера - будівля, вдала з архітектурної і маркетингової точки зору, зведена в запланований термін і в рамках відпущеного бюджету. Але будівництво і реалізація побудованих квадратних метрів - лише етапи девелоперського проекту, мета якого - отримати прибуток від нерухомості. Цей проект складається з декількох стадій, і професійний девелопер бере активну участь у кожній із них.

Інженер-будівельник

Інженер на будівництві – це виконроб, він керує загальнобудівельними роботами, монтажем конструкцій, здійснює контроль за якістю.

У проектних організаціях інженери виконують роботи по комплексному проектуванню: архітектурній, конструктивній частині (електропостачання, опалювання і вентиляція, водопровід і каналізація, слабкострумові системи – телефон, пожежна сигналізація, телеспостереження та ін.). Крім того, розробляють генеральні плани проектованих комплексів, куди входять дороги, земляні роботи, організація будівництва.

Напрям діяльності будівельників дуже широкий – окрім зведення будівель, виробничих комплексів, заводів, фабрик, вони проектують мости, гідротехнічні споруди, дамби, греблі та ін.

Каменяр

За допомогою різних ручних інструментів і пристосувань зводить стіни, колони, фундаменти і інші кам'яні конструкції будівель, складні інженерні споруди. Вмонтовує залізобетонні плити і перекриття, встановлює віконні і дверні коробки, кладе печі і каміни. Деякі фахівці укладають брущаткою або декоративною кам'яною плиткою мостові, площі, пішохідні тротуари, стежини в міських парках і садах заміських котеджів.

Кранівник

Управляє баштовим краном. З роботи кранівника починається будівництво нового будинку, закладається перша плита. Праця дуже напружена, найбільша концентрація - під час прикріплення вантажу і відриву його від землі. Потрібно правильно сприймати і тлумачити сигнали стропальника. Щоб забезпечити безперебійну роботу всіх механізмів крана, машиніст проводить технічний огляд, змазку механізмів, бере участь у профілактичному ремонті.

Маркшейдер

Враховуючи особливості грунту, перебіг підземних вод і безліч інших чинників, маркшейдер визначає що, де і як потрібно будувати.

Фахівець не тільки розробляє креслення, але і безпосередньо корегує роботу будівельників на об'єкті, стежить за деформацією споруд. Після будівництва веде спостереження за процесом експлуатації, а в екстремальних випадках дає вказівки по ремонту.

Начальник будівельної ділянки

Круг обов'язків начальника будівельної ділянки достатньо широкий - він організовує роботу на об'єктах, керує виконробами, взаємодіє із замовниками і субпідрядними організаціями, контролює дотримання техніки безпеки.

Оцінювач, експерт з оцінки власності

Оцінка нерухомості, визначення вартості виробничої лінії на фабриці, оцінка збитку, заподіяного в автомобільній аварії вимагає професійної роботи оцінювача. Експерт з оцінки - це математик, що працює з формулами, маркетолог, що досліджує ринок, економіст, який веде розрахунки, юрист, що оформляє документи, - все в одній особі.

Необхідно перелопатити гору бухгалтерської документації, проаналізувати нинішній стан ринку і його тенденції, провести дослідницьку роботу по базах даних, вибрати методологію розрахунку оцінки залежно від об'єкту. Одна справа оцінювати уживаний вертоліт, зовсім інше - визначати вартість збитку автотранспорту при ДТП. Головне питання, на яке зобов'язаний відповісти оцінювач: "Скільки?", а глибина і аргументація відповіді покаже його компетентність.

Промисловий альпініст

Вікна помити на двадцятому поверсі? Кондиціонер і рольставні повісити або відремонтувати? Загерметизувати міжпанельні шви? Та без проблем! Це їх щоденна робота. А ще можуть постукати у вікно і з днем народження іменинника привітати або букет квітів в кватирку доставити.

Ріелтор

Потреба людей в покупці, продажі або обміні квартир була і буде завжди. Тільки п'ятнадцять років тому, операції з нерухомістю в нашій країні вважалися спекуляцією, а зараз це хороший бізнес, кожен крок якого супроводжується законом.

Ріелтор перша людина, з якою ви зіткнетеся, задумавши зробити яку-небудь операцію з нерухомістю, що є у вас. Він, свого роду, посередник між продавцем і покупцем. До речі, практично 70% працівників будь-якої ріелторськой компанії складають прості ріелтори.

Завдання такого фахівця щоб кожен учасник операції опинився задоволений. Якщо потрібно, агент їздить з клієнтом проглядати квартири, вирішує питання оформлення документів. Відвідує організації, що відрізняються дивовижною неквапливістю в питаннях розв'язання справ: такі як ЖЕК, опікунська рада, поліція, диспансери. А якщо людина збирається придбати квартиру за допомогою іпотеки, то кількість документів зростає просто в геометричній прогресії. Іноді, для того, щоб знайти оптимальний варіант купівлі-продажу, з великої кількості пропозицій шикується складний ланцюжок операцій.

В крупних компаніях практикується розділення посад по видах операцій. Одні агенти займаються продажем квартир первинного житлового фонду, інші на вторинному ринку житла, треті відають питаннями оренді нежилих приміщень.

Для новачків, оптимальний варіант - робота з клієнтами на ринку вторинного житла. Тут є можливість зрозуміти основні закони ринку, навчитися працювати з документами і розмовляти з клієнтами. Через півтора-два роки змужнілий співробітник може йти на підвищення.

Штукатур

Штукатур готує розчини для різних видів штукатурки, робить розмітку поверхні і готує її для обштукатурювання, наносить штукатурку вручну і механізованими інструментами, обробляє обштукатурену поверхню.
Працівники туризму, готелів

Гід-перекладач

Супроводжують туристів в екскурсіях, круїзах, автобусних турах за рубіж з українськими громадянами.

Менеджер з туризму

З кожним роком кількість бажаючих відпочити за межами нашої країни стає все більше. Як туристу вибрати країну, організувати поїздку і оформити всі необхідні документи? У цих питаннях допоможе розібратися менеджер з туризму. Найвищим професіоналізмом такого фахівця вважається розшифрувати мрію клієнта. Адже багато людей інколи самі не знають, чого хочуть. Можна довго розповідати про визначні пам'ятки Греції, а людині, можливо, хочеться поїхати куди-небудь подалі і побути на самоті. Важливо правдиво розповісти про плюси й мінуси туру, країни, врахувати фінансові можливості клієнта і надати самостійні вибір.

Робота менеджера з туризму в туристичному агентстві відрізняється від туроператорської фірми. У першому випадку менеджер в основному оформляє путівки та веде туристів за руку. У туроператорської фірму колектив великий. Одні бронює квитки, місця в готелях, інші оформляють візи, треті готують рекламні буклети і продають готові маршрути турагентствах.
Працівники шоу-бізнесу

Діджей

Основна робота діджея полягає в зведення (mixing) різних музичних композицій за допомогою спеціального обладнання.

Каскадер

Під час зйомок художніх фільмів та рекламних роликів підмінює акторів при виконанні складних або ризикованих трюків. На знімальних майданчиках скаче на коні, бере участь в автомобільних перегонах, стрибає з великої висоти, пірнає глибоко під воду, відображає удари противників, вривається в палаючі будинки і т. п. Нерідко бере участь у створенні спеціального реквізиту, костюмів, механізмів страховки, декорацій, за допомогою яких виконується трюк, а також у підготовці піротехнічних засобів, що створюють ілюзію небезпечної ситуації. Одні каскадери виконують практично будь-які трюки. Інші беруть участь у зйомках сюжетів лише певної складності та сюжетної лінії.

Кліпмейкер

Знімає рекламні ролики і музичні кліпи. Його завдання – створити яскравий, оригінальний, такий, що запам'ятовується, образ на екрані. керує діями творчої команди: сценаристами, операторами, стилістами, гримерами, костюмерами, реквізиторами.

Клоун

Виступає у цирку, показуючи забавні, цікаві номери. Він і актор, і жонглер, і еквілібріст, і дресирувальник Клоуни в цирку на особливому рахунку, вони - сполучна ланка всіх циркових номерів, без них дійство розпадеться на окремі шматки, а магія цирку розвіється. Клоуни - це характер і настрій цирку.

Продюсер

Продюсер перетворює невідомого виконавця в зірку естради, виводить нову пісню на верхній рядок хіт-параду, знаходить гроші на зйомки та розкрутку фільму. Його задача грамотно інвестувати кошти в проект і отримати максимальний прибуток. Будні продюсера - робота з творчими колективами, організація креативного процесу. Його задача - забезпечити фінансування за рахунок рекламодавців, спонсорів, програм банківського кредитування, продажу дисків, концертів і багато іншого. Продюсер повинен вміти оцінити професіоналізм операторів, режисерів, освітлювачів.
Ресторатори, кухарі, офіціанти

Бармен

У обов'язки бармена входить приготування напоїв і спілкування з клієнтами.

Винар

По класифікатору професій, винар - це технолог виноробства і бродильних виробництв. Фахівець працює на виноробницьких заводах, стежить за дотриманням рецептур і температурним режимом в приміщенні, за конвейєрами по розливу вина.

Дегустатор

Дегустатори оцінюють якість вин, коньяків, чаю, тютюну та інших харчових продуктів. Добре відомі "нюхачі" в парфумерній справі, є фахівці з дегустації кави і сиру.

Кондитер

Готує по рецептурі різні види тіста, кремів, начинок. Замішує, збиває, розкочує і обробляє тісто, формує з нього потрібні вироби (торт, тістечко, печиво та ін.), випікає їх до готовності. Наповнює тістечка і торти кремом, помадкою, шоколадом, збитими вершками та ін. Перевіряє вагу готових виробів, що допомагає визначити, чи правильно була дотримана рецептура.

Кухар

В основному коледжі готують кухарів найширшого профілю. Їм дають базові знання про кухні різних народів світу, щоб надалі випускники після невеликого стажування змогли освоїти будь-який напрям.

Існує і вужча спеціалізація кухар-кондитер. Тут докладніше вивчається технологія приготування саме кондитерських виробів. Зі всіх спеціалізацій ця не тільки найсолодша, але і потребує твочості. Під час вступу комісія зверне увагу, чи є у вас художній смак, уява, фантазія, адже приготування і прикраса кожного кондитерського виробу це творчий процес.

Офіціант

Офіціант - обличчя будь-якого ресторану, кафе або бару. У його завдання входить спілкування з гостем, прийом замовлення, сервіровка столу.

Ресторатор

Саме керівники ведуть справи свого боса в одному або навіть декількох ресторанах. Вони вирішують всі організаційні питання від набору персоналу до укладення договорів на постачання продуктів. Головне завдання ресторатора - зробити ресторан прибутковим.

Шеф-кухар

Шеф-кухар придумує, вишукує і удосконалює рецепти рідкісних страв. Самовираження нічим не обмежене – професія може стати високим мистецтвом. У багатьох їдальнях, трактирах і кафе шеф-кухар – це кухар з додатковими обов'язками: він сервірує, організовує банкети і керує виробництвом. Він – адміністратор, кухар і завгосп в одній особі, що відповідає за роботу рядових кухарів і офіціантів, технологію приготування страв, закупівлю продуктів.
Секретарі, офіс-менеджери

Адміністративний директор

Основні обов'язки адміністративного директора - забезпечення безперебійної роботи офісу, закупівля офісного устаткування, спілкування з орендодавцями, підбір адміністративного персоналу і організація його роботи.

Адміністратор салону краси

Адміністратор - обличчя салону. Він приймає клієнтів, пропонує каву, знайомить з послугами і допомагає вибрати відповідні процедури.

Асистент відділу

Цей фахівець забезпечує адміністративну підтримку: приймає телефонні дзвінки, друкує документи, якщо співробітники їздять у відрядження - бронює для них квитки, готелі, оформляє візи.

Керівник секретаріату

До кругу обов'язків керівника секретаріату входить керівництво секретаріатом, організація і ведення документообігу, управління інформаційними потоками, забезпечення офісу канцелярією і продуктами, а також підтримка в офісі сприятливого психологічного клімату.

Оператор ПК

Основне завдання фахівця - робота на комп'ютері з різними даними. Введення інформації, набір тексту, складання таблиць і схем, структуризація інформації по каталогах - ці і багато інших операцій може виконувати оператор ПК залежно від місця роботи.

Офіс-менеджер

Сучасний офіс-менеджер - справжній господар офісу. У його веденні всі процеси, пов'язані з функціонуванням організації. Залежно від величини компанії і прийнятих там моделей управління і діловодства, обов'язки офіс-менеджера можуть бути різними. В більшості випадків саме офіс-менеджер реєструє кореспонденцію, розподіляє документацію по відділах, веде облік дзвінків і звернень, стежить за постачанням працівників офісу всім необхідним, зустрічає відвідувачів, організовує наради і брифінги.

Помічник керівника

Помічник керівника планує робочий день начальника, організовує зустрічі, поїздки, наради, обробляє кореспонденцію, веде ділове листування.

Секретар

Кваліфікований секретар - права рука керівника, його незамінний помічники і, звичайно ж, обличчя фірми. Вважається, що це суто жіноча професія, проте секретарями можуть бути і чоловіки. Секретар зі знанням іноземних мов може працювати в українському представництві зарубіжної компанії, у спільному підприємстві або в українській організації, пов'язаній із зарубіжними партнерами.

У обов'язку секретаря, як правило, входить:
  • прийом відвідувачів, ведення діловодства (хоч би реєстрація вхідної і витікаючої документації);
  • обслуговування керівника (нерідко планування його робочого дня);
  • прийом телефонних дзвінків, що поступають керівникові;
  • організація прийомів і нарад, замовлення готелів і авіаквитків (для керівника і для решти співробітників);
  • замовлення канцтоварів і інших речей, необхідних для життєдіяльності офісу, іноді - забезпечення керівника продуктами.

Секретар на reception

Основні обов'язки секретаря - розподіл вхідних телефонних дзвінків, повідомлень факсиміле, прийом відвідувачів.
Страхові агенти, брокери, маклери

Актуарій

Актуарій - фахівець в області страхової математики, що розробляє методику числення страхових тарифів.

Андеррайтер

Головне завдання андеррайтера - оцінка ризиків за договорами страхування. У обов'язки андеррайтера входить складання, перевірка і візування договорів, підготовка висновків по ризиках і збитках.

Експерт по ОСАЦВ

За даними статистики кожен сьомий житель країни і кожен п'ятий житель столиці планує купувати автомобіль. За останні п'ять років в Центральному федеральному окрузі кількість легкового автотранспорту збільшилася майже на 1,5 млн одиниць. Але, на жаль, багато водіїв рано чи пізно потрапляють в дорожньо-транспортні події. А там, де відбулося ДТП, завжди є робота для експерта по ОСАЦВ.

Експерти по ОСАЦВ проводять незалежну експертизу збитків, понесених клієнтами в результаті дорожньо-транспортних подій. Основні замовники страхові компанії. Але це зовсім не означає, що експерт завжди захищає тільки їх інтереси. Його головне завдання добитися справедливого вирішення неминучого в ринкових умовах фінансового конфлікту між автовласником і страховою компанією.

Це свого роду сищик-криміналіст, який уміє не тільки збирати факти, але і аналізувати їх. Саме він виявляє справжнього винуватця і визначає розмір збитку.

Страховий агент

Робота страхового агента полягає в пошуку клієнтів і висновку з ними договорів страхування.

Фахівець з врегулювання збитків

Фахівець з врегулювання збитків починає діяти, коли наступив страховий випадок і потрібно виплачувати страхове відшкодування клієнтові. Він взаємодіє з експертними організаціями, готує висновок про обгрунтованість страхових виплат, перевіряє і погоджує документи по виплатах, розглядає претензії.
Торгові агенти, sale-менеджери

Комерційний менеджер

Комерційний менеджер - фахівець, що безпосередньо займається торговими операціями: закупівлями і продажами. Круг обов'язків менеджера залежить від специфіки і розмірів конкретного підприємства, від ніші, займаної їм на ринку, і т.д.

Менеджер з продажу

Сьогодні, коли економічна система як ніколи раніше орієнтована на сферу послуг, професія менеджера з продажу опинилася на першому місці в списку найбільш популярних. Саме ці люди забезпечують фінансове благополуччя більшості компаній. Їх життя проходить в нескінченних телефонних розмовах.

Суть роботи менеджерів з продажу - реалізація товару. Як правило, його продають через мережу посередників, які, у свою чергу, доставляють товар в магазини або торгові точки.

Для того, щоб потік товару був рівномірним і постійним, необхідно встановити і підтримати партнерські відносини з клієнтами. А після того, як підписаний договір проконтролювати постачання товару і виконання учасниками договору узятих на себе зобов'язань. Одним словом, зробити все, щоб клієнти не шкодували про зроблену покупку і зверталися у фірму знову і знову.

Мерчандайзер

У перекладі з англійської «merchandising» – планування і стимулювання збуту. Він включає цілий комплекс заходів, кінцева мета яких – збільшення об'єму продажів товару в конкретній торговій крапці. У цьому його головна відмінність від реклами. Мерчендайзери працюють на місцях і відповідають за те, щоб саме їх товар продавався краще за інших в роздрібних магазинах.

Продавець-консультант

Посада продавця-консультанта має на увазі роботу на два фронти. З одного боку це порадник, людина, до якої покупець може звернутися по допомогу в інформації про необхідний товар. З іншою це співробітник фірми, зацікавлений в підвищенні її матеріального добробуту. І його завдання продати товар або послугу будь-якими відомими способами.

Цього можна досягти, якщо правильно представити товар: розповісти про фірму виробнику, відзначити особливості товару, акцентувати увагу на перевагах і м'яко приховати недоліки. Розповісти про знижки і акції, що діють. При цьому у покупця не повинно виникнути відчуття, що його одурюють. Професіонал уміє продати товар будь-якому, навіть відвідувачеві, що випадково зайшов в магазин. І більш того, умовити його придбати цілий оберемок супутніх предметів.

Але головне дотримати баланс: і покупцеві догодити і фірму збагатити.

Регіональний менеджер

Раніше суть регіонального розвитку полягала в тому, щоб викупити кращі об'єкти на прийнятних умовах і відкрити в них свої філіали. Зараз завдання фахівців з регіонального розвитку ускладнилися: більшість об'єктів нерухомості кому-небудь та належить. Тому зараз співробітники відділів регіонального розвитку займаються в першу чергу оцінкою ризиків.

Супервайзер

Супервайзер займається роботою торгових представників з певними марками товарів, контролює продажі в роздрібних мережах, шукає нових клієнтів, виконує замовлення на постачання певних товарів від підприємств торгівлі.

ТВ-байєр

В індустрії моди байєри фахівці поважані. Саме вони обирають з колекцій відомих дизайнерів ті речі, які потім з'являються в модних бутиках. Від їх думки залежать успіх і прибутки будь-якого дизайнера. Мало зробити красиву річ і показати її на подіумі. Її ще необхідно продати. Мода, перш за все, - бізнес. Байєри це розуміють краще, ніж хто-небудь інший, тому при підборі колекцій керуються потребами клієнтів. Куплять такі речі чи ні? Питання зовсім не дозвільне, враховуючи вартість. Непродана колекція - прямі збитки.

Байінг - важка робота. Завжди є ризик придбати не те, що потрібно. Все залежить від інтуїції і знання смаків покупців. Байер - не просто товарознавець, який підбирає асортимент товару в магазині. Він тонкий стиліст, здатний оцінити одяг як витвір мистецтва.

Байєр купує одяг не тільки для еліти. Він може також займатися і формуванням асортименту для масового покупця. Але від цього суть професії не міняється.

В штаті престижних магазинів модного одягу часто не один, а декілька байєрів. У кожного свій напрям. Одні купують чоловічий одяг, інші - жіночий, треті - спортивні костюми, четверті ексклюзивні речі.

Під час надходження кожної нової колекції байєр консультує продавців бутика, пояснює, як речі компонувати між собою і рештою колекцій. Адже одяг на вішалці виглядає зовсім інакше, ніж на манекені. Байєр повинен донести до продавців ідеологію продукту, навчити їх грамотно пропонувати товар клієнтові.

Товарознавець

Діяльність товарознавця відрізняється різноманітністю. Одні товарознавці займаються організацією закупівель товару і перевіркою його якості, інші формують асортимент і ціни, треті відповідають за зберігання продукції.
Тренери, інструктори зі спорту

Інструктор з фітнесу

Слідом за європейським світом наша країна потроху переймає культ здорового способу життя. Тепер заняття спортом придбали структурований вигляд. З'явилася величезна кількість фітнес-клубів і мереж фітнес-центрів. І тепер ви вже не одинокий прихильник міцного тіла і духу. З вами працює спеціаліст тренер з фітнесу.

Він ваш учитель, без чиїх рекомендацій повноцінна фізична підготовка неможлива. Не випадково навіть багаторазові олімпійські чемпіони займаються з особистим інструктором.

Найвідповідальніші перше заняття, коли клієнти освоюють основні вправи, потім вже відпрацьовують їх до автоматизму. Професійний тренер не тільки продумає комплекс вправ, покаже, як правильно їх виконувати, але й дасть своєму підопічному імпульс, поштовх до самовдосконалення, підтримає його у важку хвилину. А в чомусь проявить строгість.

Інструктор парашутного спорту

Інструктор пояснює першоразникам (так називають тих, хто стрибає вперше), як влаштований парашут, як вести себе в літаку, забезпечує безпеку, морально підтримує новачків в момент стрибка. Можна тренувати і досвідчених спортсменів - допомагати освоювати нову техніку, приймати заліки по укладанню, технічним характеристикам, керуванню парашутом.

Спортивний лікар

Спортивним лікарем можна назвати практично будь-якого медика, що регулярно працює як з окремими спортсменами, так і з цілими командами (у футболі, хокеї, волейболі і т. д.). Лікар команди поєднує безліч обов'язків: стежить за харчуванням спортсменів, їх самопочуттям, за роботою на тренуваннях та змаганнях, за використанням медичних препаратів і т. д.

Спортивний психолог

Основні завдання спортивного психолога:
  • спортивна профорієнтація (психологічний відбір майбутніх чемпіонів у конкретних видах спорту)
  • передзмагальна підготовка (зняття фобій, підвищення мотивації)
  • розробка стратегії поведінки під час змагань
  • післязмагальна реабілітація
  • зняття різних кризових ситуацій

Спортивний тренер

Спортивний тренер керує тренуваннями спортсменів, готує їх до змагань. Саме спортивний тренер приводить спортсмена на вищу сходинку п'єдесталу пошани. Основні завдання тренера: вивчити та максимально використовувати індивідуальні фізичні та психологічні ресурси спортсмена; грамотно розподілити навантаження, інтенсивність і режим тренувань, щоб спортсмен встигав відновитися до вирішальному старту; підібрати найбільш ефективні засоби і методи фізичної, технічної, тактичної, психологічної та теоретичної підготовки для досягнення кращих результатів; слідкувати за станом здоров'я спортсмена, підтримувати емоційно і настроювати на перемогу.
Фахівці в природних науках

Історик

Вивчає минуле людства у всьому його різноманітті. Використовуючи знання про всілякі історичні факти і процеси, відтворює картину життя держави, народів і окремих людей в різні часи. Встановлює закономірності розвитку суспільства і виявляє причинно-наслідкові зв'язки між подіями, що відбулися.

Кожен знавець своєї справи спеціалізується на конкретному напрямі: історії первісного суспільства, стародавнього світу, середньовіччя, нового часу, історії окремих країн і народів. Деякі фахівці займаються вивченням і осмисленням галузевої історії (економіки, військової справи, політики, географії і ін.). Багатьох привертає історія культури (музики, театру, образотворчого мистецтва і т. п.) або науки (фізики, математики, біології і т. д.).

Іхтіолог

Вивчає і описує будову, еволюційний розвиток, форми життєдіяльності і особливості розмноження риб і круглоротих. У прісних водах і Світовому океані налічується більше 20 тис. видів різних риб розміром від 1 см до 20 метрів. Круглороті (водні хребетні, безщелепні тварини з угреобразним тілом і ротом у вигляді воронки) не так численні, як риби. Але і цей клас тварин налічує більше 100 різних видів. При такій різноманітності неминуча спеціалізація поодинці або декільком різновидам фауни, що вивчається.

Робота іхтіолога має не тільки наукове, але і практичне значення. На основі досліджень, що проводяться, розробляються методи раціонального рибальства, рибництва і рибоохоронної діяльності.

Еколог

У всьому світі йде активна боротьба за охорону навколишнього середовища. Вводяться нові закони про захист природи, затверджуються жорсткі екологічні стандарти, будуються очисні споруди на підприємствах.

Екологи - це ті фахівці, які намагаються пояснити, чому висихають річки, гине риба або літом випадає сніг. Вони вивчають стан води, землі, повітря, вплив промислових відходів на рослини, тварин і людину. Якщо зміст шкідливих речовин вище критичного рівня, виявляють причини, складають прогноз розвитку ситуації. Фахівці вивчають наслідки запуску космічних ракет, контролюють діяльність шкідливих виробництв, стежать за утилізацією радіоактивних відходів. Вони з'ясовують причини природних катаклізмів і розробляють шляхи найменшої дії людей на природу.

Картограф

На основі знімальних матеріалів, обмірних, графічних, фотографічних, цифрових і текстових даних складає кольорові і чорно-білі карти різного призначення і масштабу. Спеціалізується на створенні геологічних, географічних, зоологічних, кліматологічних, історичних, етнографічних, економічних, історичних, військових і інших карт.

Іноді займається виключно картодіограммамі, картосхемами або картографічними проекціями. Учені-картографи створюють нові методи і способи складання карт, розробляють сучасні технологічні прийоми збору і аналізу картографічних відомостей.

Океанолог

Океанологи вивчають води океанів і морів. Вони досліджують їх склад, властивості і будову. Відстежують фізичні, хімічні і біологічні процеси, що відбуваються в морях і океанах.

Орнітолог

Орнітолог - це біолог, що вивчає птахів. Він спостерігає за їх поведінкою в умовах живої природи, мегаполісу і в неволі. Відстежує сезонні міграції. Займається науково-дослідною роботою.
Юристи, нотаріуси, політологи

Адвокат

Адвокат надає юридичну допомогу фізичним особам і організаціям, захищає їх інтереси в суді.

Дипломат

Дипломат - професія унікальна. Представляти інтереси своєї країни в іноземній державі - справа непроста і відповідальна. Знаходячись за кордоном, дипломати проводять переговори із зарубіжними партнерами, відстоюють інтереси зовнішньої і внутрішньої національної політики.

Лобіст (GR-фахівець)

Основна функція лобіста - налагодження зв'язків компанії, яку він представляє, з органами державної влади. До речі, ця робота не має нічого спільного з банальним підкупом. Завдання лобіста - не вирішення конкретної проблеми, а встановлення неформального діалогу.

Нотаріус

У обов'язках нотаріуса - операції, пов'язані із спадком, оформлення довіреності і заповітів, укладення шлюбних договорів. Цей фахівець завіряє достовірність різних документів.

Політолог

Політолог досліджує всі сфери суспільного життя, які так або інакше пов'язані з політикою. Предмети його вивчення - політична культура і політична поведінка, політичні системи, державний лад, влада і владні відносини.

Політтехнолог

Про них ходять легенди. Говорять, політтехнологи можуть привести на вершину політичного Олімпу кого завгодно, лише б у того були гроші. Вони не нехтують чорним піаром, майстерно одурюють довірливих виборців і заробляють такі гонорари, про які не прийнято говорити вголос. Ці специ "роблять" мерів, губернаторів, президентів.

Прокурор

Мало видати гарний закон, не менш важливо зробити так, щоб він діяв і виконувався усіма. За цим стежать органи прокуратури, а прокурори відповідають за підвідомчу їм територію - область, район, місто.

Суддя

Головне завдання судді – виголошення вироку. Ухвалити остаточне рішення суддя повинен самостійно, без рад і підказок – вислухавши всі зацікавлені сторони і віддалившись в дорадчу кімнату. Там, наодинці (заборонені навіть телефони) з даною справою, у судді дозріває остаточний вирок або ухвала.

Юрист-міжнародник

Професія юриста-міжнародника завжди вважалася престижною, але якщо раніше абітурієнтів привертала можливість виїзду за кордон, то сьогодні - солідні зарплати.
Навчання ніколи не вичерпує розум.
Леонардо да Вінчі
Запишись на профорієнтацію
натискаючи "Відправити заявку", Ви погоджуєтесь на обробку персональних даних