Каталог професій

Список категорій

HR-фахівці, рекрутери, кадровики

Коуч

Коуч
Специфіка роботи
Особисті якості
Зарплата і перспективи
Додатково
Працює в основному з бізнесменами: директорами компаній та начальниками відділів. Мета коуча - підвести клієнта до самостійного вирішення психологічної проблеми в стислі терміни: налагодити стосунки з підлеглими та партнерами по бізнесу, навчитися грамотно розподіляти робочий час, позбутися страху публічних виступів.
Коуч не дає готових рекомендацій: як і що робити. Навпаки. Його мета - підвести клієнта до самостійного вирішення проблеми. Інструменти в роботі - конструктивний діалог, нейролінгвістичне програмування, психодрама, методи когнітивної психології, навіть гіпноз. Клієнт повинен подивитися на себе, на світ іншими очима.

У середньому термін контракту коуча з клієнтом - 6 місяців. Графік робіт обговорюється індивідуально. Бесіди від 10 хвилин до 2-х - 3-х годин. Є навіть формат телефонного сеансу, який триває в середньому 30 хвилин.

РОБОТА ДЛЯ КОУЧА:

Консалтингові компанії, приватна практика.
Комунікабельність, делікатність, уміння зберігати секрети
Коуч-новичку платять в районі 70 доларів за годину. У відомих консалтингових агентствах спеціаліст з досвідом роботи не менше 5 років може розраховувати на 200 $в час. Сума залежить і від складності «проекту». Консультації з топ-менеджменту - дорожче.
За коучингом майбутнє. Це розуміють всі компанії та навчальні центри, які у свої програми включають навчання на коуча.

Менеджер по роботі з персоналом

Менеджер по роботі
з персоналом

Специфіка роботи
Особисті якості
Зарплата і перспективи
Додатково
Сьогоднішні менеджери по персоналу, або HR-менеджери, прототип тих, кого в радянські часи називали кадровиками. Вони вели особисті справи, писали посадові інструкції, видавали пропуску.

HR-відділ є практично в кожній організації, що поважає себе. Тут працюють менеджери по персоналу різної спеціалізації: ті, хто набирає співробітників в компанію, навчають їх, мотивують і розвивають професійний потенціал.

Менеджер по персоналу - це стратег. Він повинен знайти спосіб, щоб кожен співробітник працював максимально ефективно. Головне результат, а щоб його отримати, потрібна серйозна мотивація. Як її добитися і пояснити працівникам, чого від них чекають - це і є завданням менеджера по персоналу. Для цього він сам повинен вникнути в суть інновації і стратегію своєї компанії.

Окрім цього, HR-фахівці стежать за рівнем кваліфікації штатних працівників компанії і сприяють зростанню їх професіоналізму. Для чого застосовуються різні тести, тренінги і учбові програми.
Плюси професії:

 • До служби персоналу поступово почали ставитися як до важливої: в найбільших компаніях з'являються HR-директора в ранзі віце-президентів і членів ради директорів,
 • 80% успіху компанії залежить від діяльності HR-менеджерів,
 • Досить різноманітна і різнопланова робота,
 • У людей цієї професії завжди є робота.

Мінуси професії:
 • Необхідність повідомляти кандидату, що його кандидатура не пройшла конкурсний відбір або що компанія більше не потребує його послуг,
 • Високий ступінь відповідальності за роботу з людським ресурсом, тому, що саме від правильності вибору HR-менеджера залежить подальший успіх компанії,
 • Відсутність математичної і бізнес-підготовки для створення процедур в області оплати та атестації персоналу.

РОБОТА ДЛЯ МЕНЕДЖЕРА З ПЕРСОНАЛУ:

Практично в будь-якій компанії, штат якої перевищує 150 чоловік, існує посада менеджера з персоналу. У деяких великих компаніях відділ з персоналу складається з 10-15 співробітників.
Для професійного менеджера по персоналу важливі такі якості, як працездатність і впевненість у собі. Часто їм доводиться приймати рішення, відповідальність за які вони несуть на самостійно.

HR-менеджер повинен бути людиною комунікабельною і позитивно налаштованою по відношенню до співрозмовника.
Чим професійніше і досвідченіше HR-менеджер, тим солідніші і більші компанії відзначаються в його трудовій книжці. Якщо дозволяє штат організації, можна претендувати на посаду начальника відділу з персоналу.
Менеджер по персоналу - одна з найбільш цікавих офісних спеціальностей. Трохи психології, трохи комунікабельності, трішки терпіння і дуже багато роботи над собою - в результаті ви станете відмінним HR-фахівцем.

Рекрутер

Рекрутер
Специфіка роботи
Особисті якості
Зарплата і перспективи
Додатково
Головне завдання рекрутера - підібрати для клієнта необхідного співробітника. При цьому потрібно, по-перше, зорієнтувати замовника (допомогти йому визначити, наскільки його запити відповідають ринковій ситуації), по-друге, знайти кандидата, оцінити його можливості та професіоналізм і, нарешті, допомогти клієнту зробити правильний вибір і прийняти на роботу людину, який стане цінним співробітником компанії на довгий час.
Заробітна плата у початківця рекрутера невисока. Зате через півроку-рік роботи зарплата може відразу підскочити на 30%, а успішні співробітники отримують до 100% щомісячної надбавки до зарплати за перевиконання плану.

РОБОТА ДЛЯ РЕКРУТЕРА:

Великі організації, кадрові агентства та ін.
Успішному рекрутеру необхідні:
 • величезний запас оптимізму і почуття гумору
 • стресостійкість та комунікабельність
 • інтуїція - іноді потрібного кандидата можна вгадати
 • знання англійської мови (як мінімум) для переговорів з іноземними клієнтами або для перевірки рівня мовної підготовки у здобувачів

Зарплата рекрутера-стажиста - до $700. Приблизно через рік можна зайняти посаду консультанта, а дохід збільшиться до $1000-1500.

Далі кар'єра може розвиватися за трьома напрямками: зростання всередині компанії (менеджер, директор, партнер), робота в службі підбору персоналу будь-якої компанії (краще західної), відкриття власного бізнесу.
Рекрутер - вища сходинка розвитку фахівця кадрового справи - кадровика, менеджера по персоналу, психолога. Жоден ВУЗ України не готує рекрутерів - це професія, знання з якої напрацьовуються під час практики та бізнес-навчання.

Хедхантер

Хедхантер
Специфіка роботи
Особисті якості
Зарплата і перспективи
Додатково
Хедхантер (або просто Хантер) займається пошуком і переманювання в компанію замовника топ-менеджерів і керівників вищої ланки. Вони можуть знайти будь-якого цінного фахівця, переконати його піти з фірми-конкурента і закрити позицію.
На відміну від рекрутерів, що обирають підходящого кандидата з великого числа претендентів, хедхантери шукають людей, не зацікавлених у зміні роботи, добре заробляючих і цілком успішних. Таких фахівців звичайними способами не зачепити. І хедхантеру доводиться проявляти чудеса хитрості, використовуючи майже шпигунські методи роботи.

РОБОТА ДЛЯ ХЕДХАНТЕРА:

Спеціалізовані хедхантінгові компанії.
 • стресостійкість
 • переконлива мова
 • впевненість в собі

Основних кар'єрних ступенів всього дві: консультант і партнер. Подальше кар'єрне зростання вимірюється не назвою посади, а досвідом та рівнем зарплати.

Заробіток хедхантерів складається з окладу (досить високого) і відсотків від річного доходу знайденого кандидата. З огляду на те, що генеральні директори провідних компаній можуть отримувати $300-500 тис. на рік, то відсоток від цих цифр складають дуже непогану суму.
Хедхантинг - це професія заходу, яка поступово перебралася і в Україну. Багато кадрових агентств без підстав включають в свій список послуг хедхантинг, але на справі дуже рідко український спосіб переманювання співробітників дійсно є хедхантингом.

ERP-програміст

ERP-програміст
Специфіка роботи
Особисті якості
Зарплата і перспективи
Додатково
ERP (Enterprise Resource Planning) це комплекс додатків, що дозволяють створити єдину автоматизовану систему управління підприємством (або її ключовими бізнес-процессами). Вона включає набір підсистем, пов'язаних з діяльністю компанії: фінанси (бухгалтерський і податковий облік і звітність, бюджетування і т.п.), виробництво, управління кадрами, маркетинг і продажі (CRM) та інші.

ERP-система дозволяє досягти узгодженої роботи різних підрозділів підприємства, знижуючи при цьому адміністративні витрати. Останнім часом необхідність впровадження ERP-систем усвідомлює все більша кількість підприємств. А значить, росте і попит на фахівців цієї області. Робота в компаніях-інтеграторах, обіцяє співробітникам значні перспективи в плані кар'єрного і фінансового зростання.

А тому багато сьогоднішніх випускників технічних вузів готові відмовитися від роботи за фахом і почати кар'єру з посади стажиста в компаніях-інтеграторах.

Сферу ERP-технологій неможливо вивчити по книгах або інститутських курсах на такому рівні, щоб вступати в який-небудь реальний проект, а фахівців на ринку недостатньо. Часто компаніям, що займаються впровадженням ERP-систем, потрібна людина, що бажає розвиватися в цій області, але не володіє належним досвідом участі в реальних проектах. Якщо ви вчилися або тільки закінчуєте технічний вуз, маєте відношення до програмування і здібності до логічного мислення, то вам буде близька посада ERP-програміста.

Такі фахівці відповідають за технічну сторону реалізації проекту: написання коду, стабільність роботи програми і ін.
Плюси професії:
 • Роботодавець надає навчання та досвід роботи під своїм брендом,
 • Досвід роботи обчислюється завершеними проектами (якщо проект впроваджується швидко),
 • Динамічне зростання оплати праці, що відповідає рівню компетентності та обов'язків у проекті,
 • Затребуваність на ринку праці,
 • При настроюванні кожної наступної системи фахівець отримує масу нової корисної інформації.
Мінуси професії:
 • На початковому етапі невисока заробітна плата,
 • Досвід роботи обчислюється завершеними проектами (якщо проект триває довго),
 • Занадто багато часу проводиш з одним продуктом,
 • Не факт, що досвід роботи з однією ERP-системою буде цінуватися в іншого ІТ-інтегратора, який працює з іншого ERP-системою.

РОБОТА ДЛЯ ERP-ПРОГРАМІСТА:
Системні інтегратори, компанії ІТ-консалтинга (впровадження), ІТ-відділ підприємств, у яких вже встановлена ЕРП-система (підтримка).
ERP-програміст повинен володіти всіма якостями, притаманними класичному програмісту:
 • терпіння і витримка в процесі розробки та налагодження програми;
 • вміння швидко адаптуватися до нового;
 • об'єктивно оцінювати можливості технологій та їх використання в кожному конкретному випадку.
Після завершення трьох-чотирьох проектів, програміст зазвичай стає або провідним розробником (архітектором), або перекваліфіковується в консультанта.
Обов'язково мати вищу технічну освіту (комп'ютери і програмування), добре знати базові мови програмування, бази даних. Наприклад, якщо ви хочете влаштуватися стажистом за системою Navision, то плюсом буде знання мови Паскаль, серверних продуктів від Microsoft (для подальшої спеціалізації по адмініструванню). Якщо по Axapta, то необхідно знати основи Java, С++.

Важливо мати уявлення, що таке ERP-системи, а краще - вже бути знайомим з однією з них. Скажімо, якщо ви знаєте 1C, то перейти на Navision не складе труднощів.

Крім володіння програмуванням потрібно розуміти бізнес-логіку. Наприклад, якщо ви програмуєте модуль Фінанси, то без основ бухгалтерського обліку вам не обійтися.

HTML-верстальник

HTML-верстальник
Специфіка роботи
Особисті якості
Зарплата і перспективи
Додатково
У завдання HTML-верстальника входить реалізація проекту (розробленого веб-дизайнером) у вигляді HTML-коду з урахуванням всіх особливостей стилю і графічного оформлення. Створений код винен однаково адекватно відображатися у всіх популярних браузерах, при різних дозволах монітора і кількостях кольорів.
Плюси професії:
 • можливість самостійного освоєння професії,
 • високий попит на ринку праці,
 • необхідність постійного оновлення знань,
 • розмиті межі між веб-дизайнером, веб-програмістом та банер-мейкером, дають можливість працювати в суміжних областях.
Мінуси професії:
 • мало простору для вдосконалення,
 • рутинна робота,
 • постійна робота з монітором згубно позначається на загальному самопочутті.

РОБОТА ДЛЯ HTML-ВЕРСТАЛЬНИКА:

 • Інтернет-компанії, дизайн-студії;
 • Компанії, які у своїй структурі мають інтернет-відділи.

Робота HTML-кодера досить рутинна. Вона вимагає від виконавців посидючості, акуратності і уважності, якими, як правило, володіють люди із спокійним характером. Природно, що всі ці якості повинні бути присутніми у володаря на тлі структурного мислення.
Успішний верстальник, що починає, в майбутньому може претендувати на посади: веб-дизайнер, веб-програміст, баннер-мейкер.
HTML-верстальник - це перша сходинка в кар'єрі молодого фахівця. Зазвичай на цю посаду йдуть або студенти старших курсів, або молоді фахівці, як на першу роботу. Мова верстки HTML вивчається й у ВНЗ (на факультетах програмування), і на спеціалізованих курсах, і в домашніх умовах методом проб і помилок.

Web-дизайнер

Web-дизайнер
Специфіка роботи
Особисті якості
Зарплата і перспективи
Додатково
Web-дизайнер - це різновид дизайнера. Йому повинні бути властиво всі класичні якості дизайнера, тому, що його завдання зробити логічне і приємне на вигляд оформлення інформації, яка буде розміщена на сайті. Окрім сайтів, веб-дизайнери розробляють банери, інтернет-листівки, електронні презентації. Одним словом все те, що так чи інакше стосується графічного відображення на сторінках Інтернету.
Плюси професії:
 • При наявності належного досвіду і кваліфікації попит на ринку праці,
 • Не обмежується межами однієї країни,
 • Можливість віддаленої роботи,
 • Ринок веб-дизайну дає широкі можливості професійного росту,
 • Будь-яку помилку в дизайні можна виправити,
 • можна реалізувати практично будь-яку ідею без грошових витрат,
 • Гідна оплата праці.
Мінуси професії:
 • Працювати в цій сфері так само важко, як і в будь-який іншій,
 • Складно змінити настільки творчу професію,
 • Часто художнє бачення замовника і виконавця не збігаються. З-за чого доводиться або переконувати в необхідності конкретного дизайнерського рішення, або погоджуватися з поправками.
РОБОТА ДЛЯ WEB ДИЗАЙНЕРА:
 • У студіях веб-дизайну, інтернет-компанії, рекламні агентства,
 • У компаніях, де є спеціалізований відділ, призначений для обслуговування веб-сайтів.

Основне, що потрібний від людей цієї професії - чуття художника і естетичний смак. Проте креативність веб-дизайнера повинна стримуватися чіткими уявленнями про те, якого роду інформація буде представлена на замовленому йому сайті. Уміння знаходити спільну мову з колегами також важливе, адже, окрім нього, над сайтом трудяться і інші фахівці.
Успішний дизайнер, що починає, в майбутньому може претендувати на посади: веб-програміст, баннер-мейкер, менеджер проекту.
  Веб-дизайн - один з напрямків арт-мистецтва, який створюється суто для мережі Інтернет. Веб-дизайну поки ще не навчають у вузах як основній дисципліні - скоріше, курс по малюнку для веб-а проходять на факультетах дизайну як додаткову дисципліну.

  Web-програміст

  Web-програміст
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  Робота web-програміста безпосередньо пов'язана з глобальною мережею Інтернет. Такий фахівець створює програми, здатні функціонувати в її межах. Без його участі не може почати працювати жоден інтернет-проект. Так, наприклад, на основі побажань замовника дизайнер створює графічну концепцію майбутнього сайту, а завдання web-програміста - втілити ці ідеї технічно, примусити сайт ожити. Іншими словами web-програмісти створюють динамічні сторінки, пишуть інтерфейси до баз даних, складають технічні завдання проектів.
  Плюси професії:
  • Затребуваність на ринку праці,
  • Творча робота, так як кожна задача є унікальною, і для її рішення існує кілька способів,
  • Можна поєднувати з навчанням,
  • Не завжди потрібно диплом,
  • Можливість стати фахівцем в молодому віці,
  • Свобода в прийнятті рішень (як саме вирішувати ту чи іншу задачу, вирішує сам web-програміст),
  • Можливість віддаленої роботи.
  Мінуси професії:
  • У маленьких проектах web-програміст суміщає функції декількох фахівців,
  • Часті перемикання з однієї задачі на іншу,
  • Іноді поставлені завдання доводиться вирішувати не тільки в будні, але й вихідні,
  • Постійна робота за комп'ютером позначається на здоров'я, особливо сильно страждають очі.

  РОБОТА ДЛЯ WEB-ПРОГРАМІСТА:

  • Web-студії, Інтернет-компанії,
  • Організації, діяльність яких пов'язана з Інтернет,
  • Компанії, структура організації яких передбачає існування такого фахівця.
  Для web-програміста важлива посидючість, особливо на початкових стадіях кар'єри. На жаль і в цій роботі доводиться багато часу приділяти текучці. Якщо раніше розробники сайтів практично ніколи до них не поверталися, то сьогодні технології змінилися. Готовому сайту постійно потрібне обслуговування, оновлення і зміни.

  Створення web-сайту - це процес роботи декількох фахівців. Тому ще однією хорошою якістю для web-програміста буде уміння працювати в команді.
  Успішний програміст, що починає, в майбутньому може претендувати на посади: керівник групи програмістів, менеджер проекту, ІТ-директор.
  WEB-програміст - одна з професій майбутнього. Робити сайти, розробляти юзабіліті для того, щоб користувачам було зручно користуватися сайтом, а головне - якісна проробка сайту, щоб відвідувачі поверталися на ресурс ще - хіба це не цікава робота?

  Адміністратор бази даних

  Адміністратор бази даних
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  Адміністратор бази даних (БД) - фахівець, що відповідає за обслуговування систем управління баз даних (СУБД). Головний його обов'язок - забезпечення постійної роботи сервера і доступу користувачів до потрібної інформації. Крім того, адміністратор БД контролює захист даних, зводить до мінімуму вірогідність їх втрати.
  Плюси професії:
  • Високий оклад,
  • Мінімальні вимоги, пред'явлені до освіти: достатньо закінчити спеціальні курси.
  Мінуси професії:
  • Ненормований робочий тиждень.

  РОБОТА ДЛЯ АДМІНІСТРАТОРА БАЗИ ДАНИХ:
  Будь-яка велика компанія з обширною БД.
  • наполегливість,
  • цілеспрямованість,
  • вміння правильно розпоряджатись часом,
  • пунктуальність.
  Зарплати адміністраторів БД пропорційні складності і відповідальності цієї роботи:
  • Початківці працівники можуть розраховувати на $500 - 800.
  • Фахівці ж з досвідом від року заробляють не менше $1000.
  • У великих компаніях зарплати адміністраторів БД доходять до $2500.
  Адміністратор БД необхідний у кожній компанії, де є щось, чого потрібно вести облік. Тобто будь-яка торгова компанія, виробниче підприємство або фірма-посередник має потребу в послугах адміністратора БД.

  Адміністратор сайту

  Адміністратор сайту
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  Адміністратор web-сайту стежить за працездатністю сервера (серверного устаткування і програм), на якому знаходиться web-сайт. Адміністратор web-сайту несе відповідальність за мережеву безпеку. В деяких випадках він стає веб-майстером і може займатися розкручуванням web-сайту, вести статистику відвідуваності, виконувати обов'язки контент-менеждера, стежачи за своєчасним оновленням інформації.
  Плюси професії:
  • Можливість самостійного освоєння професії,
  • Робота в режимі віддаленого доступу,
  • Іноді є можливість поєднувати з навчанням чи іншою діяльністю.

  Мінуси професії
  :
  • Постійна боротьба з хакерами,
  • Нерідко бувають позаштатні ситуації, ліквідувати які необхідно в найкоротші терміни.

  РОБОТА ДЛЯ АДМІНІСТРАТОРА САЙТА:
  У веб-студіях, Інтернет-компаніях, в телекомунікаційних компаніях, в компаніях, де є свій інтернет-відділ.
  Так само як і будь-якому адміністратору, адміністратору web-сайту доводиться вирішувати безліч самих різних питань і проблем. Тому головною його якістю повинні бути спокій і витримка. Крім того, web-адміністраторами повинні бути серйозні, практичні люди, що володіють логікою і віддають перевагу порядку в робо
  Успішний адміністратор сайту, що починає, в майбутньому може претендувати на посади: web-програміст, гуру системний адміністратор, керівник технічного відділу або якої-небудь його частини.
  Професія адміністратора сайту з'явилася порівняно недавно - лише кілька років тому компанії України масово почали усвідомлювати, що Інтернет - це одне з джерел отримання нових клієнтів, ведення бізнесу та й просто частина іміджу.

  Вища освіта поки не має факультетів з адміністрування сайтів - скоріше, це технічні напрямки, де додатково вивчають мережі та ведення проектів в Інтернет:

  Аналітик

  Аналітик
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  Крупні компанії мають в своїй структурі безліч відділів. Щоб поліпшити обмін інформацією між ними і оптимізувати бізнес-процеси, на підприємствах організовуються інформаційні комп'ютерні мережі (ЕRP- системи) - комплекс додатків, що дозволяє створити єдину автоматизовану систему управління підприємством або її ключовими бізнес-процессамі. Їх розробкою займається системний аналітик. Він або модернізує систему, що вже існує на підприємстві, або моделює нову. У його обов'язки входить збір вимог до створюваного продукту за допомогою анкетування і інтерв'ю користувачів.

  Системний аналітик розробляє технічне завдання на створення програмного забезпечення, проектує документальне оформлення системної і програмної архітектури ІТ-системи, ставить завдання на розробку і тестування. А після закінчення проекту пояснює правила роботи користувачам і вирішує проблеми функціонування на всіх стадіях життєвого циклу інформаційної системи.
  Плюси професії:
  • Це добре оплачувана праця,
  • Творча робота - кожен проект унікальний і вимагає свого підходу до розробки,
  • Видима і відчутна користь діяльності, коли робочий процес у фірмі має чіткий стиль і послідовність,
  • Придбання навичок комунікативного спілкування, а також розширення кола корисних знайомств за рахунок проектів у різних організаціях.

  Мінуси професії
  :
  • Робота системного аналітика не завжди обмежується рамками одного міста, а тому людям цієї професії багато часу доводиться проводити у відрядженнях,
  • Клієнт не завжди в змозі зрозуміти відмінність однієї системи від іншої, звідси розбіжності, спори, нерозуміння,
  • Високий робочий ритм,
  • Нерідко користувачі негативно ставляться до впровадження нової інформаційної системи,
  • Часто замовник не може сформулювати завдання.

  РОБОТА ДЛЯ АНАЛІТИКА:
  • В крупних компаніях: банки, фінансові корпорації, паливно-енергетичні комплекси і пр.
  • У компаніях-інтеграторах, на підприємствах, де існують відділи системного аналізу.
  Терпіння, терпіння і ще раз терпіння. Його знадобиться багато: і при обговоренні деталей проекту із замовниками і при спілкуванні з користувачами, і при вирішенні технічних проблем. Потрібно уміти знаходити спільну мову з кожним, з ким доведеться спілкуватися, а спілкуватися доведеться багато. В ході обговорення швидко входити в курс справи, уловлювати суть і оптимізувати об'єм робіт (іноді завдання виявляється значно простішим, ніж припускає замовник).
  Успішний аналітик, що починає, в майбутньому може претендувати на посади: керівник відділу, керівник компанії-інтегратора.
  Аналітики потрібні практично в кожній компанії, де є що підраховувати, систематизувати та прогнозувати. Але вивчитися на аналітика дуже складно. Справа в тому, що аналітик повинен знати теорію статистики, але при цьому бути практиком у профілі діяльності компанії-роботодавця.

  Консультант по ERP-системі

  Консультант по ERP-системі
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  ERP (Enterprise Resource Planning) це комплекс додатків, що дозволяють створити єдину автоматизовану систему управління підприємством (або її ключовими бізнес-процесами). Вона включає набір підсистем, пов'язаних з діяльністю компанії: фінанси (бухгалтерський і податковий облік і звітність, бюджетування і т.п.), виробництво, управління кадрами, маркетинг і продажі (CRM) та інші. ERP-система дозволяє досягти узгодженої роботи різних підрозділів підприємства, знижуючи при цьому адміністративні витрати.

  Необхідність впровадження ERP-систем усвідомлює все більша кількість підприємств. Робота в компаніях-інтеграторах обіцяє співробітникам значні перспективи в плані кар'єрного і фінансового зростання. А тому багато сьогоднішніх випускників технічних вузів готові відмовитися від роботи за фахом, і почати кар'єру з посади стажиста в компаніях-інтеграторах.
  Плюси професії:
  • Досвід роботи обчислюється завершеними проектами (якщо проект впроваджується швидко, то це плюс),
  • Попит на ринку праці при належної кваліфікації (ринок ERP-систем ще дуже молодий, а тому відчувається дефіцит фахівців цієї сфери),
  • Спостереження за проблемами підприємства зсередини і спілкування з клієнтами, що дає унікальний досвід специфіки роботи у певній сфері та розширення кола знайомств.

  Мінуси професії:
  • Нерідко співробітники компанії-клієнта скептично (а іноді навіть негативно) ставляться до введення нової системи,
  • Часто трапляються відрядження,
  • Конкуренція серед консультантів, часто напружена атмосфера в офісі,
  • Високий рівень плинності кадрів,
  • Ненормований робочий день.

  РОБОТА ДЛЯ КОНСУЛЬТАНТА ПО ERP-СИСТЕМІ:
  Системні інтегратори, компанії по ІТ-консалтингу (впровадження), ІТ-відділ підприємств, у яких вже встановлена ERP-система (підтримка).
  Оскільки ERP-консультанту, окрім технічних доводиться вирішувати масу організаторських питань, в першу чергу від фахівця цієї посади потрібне уміння спілкуватися з людьми, викликати прихильність до себе співбесідника, уміння переконувати і бути почутим. Тут важливо застосовувати ситуативну етику: діяти не за одного разу прийнятими правилами, але враховувати особливості ситуації і уміти прораховувати можливі варіанти розвитку подій на декілька кроків вперед.

  Обов'язкове уміння проводити презентації.
  Консультант протягом декількох років може дорости до посади директора напряму або топ-менеджера. Звичайно, у фахівців цієї сфери є верхня планка рівня доходів, проте вона в декілька разыв вище, ніж у фахівців в інших областях ІТ.
  ERP-консультанти, як правило, поділяються по областям:
  • фінанси (бухгалтерський і податковий облік, бюджетування і пр.),
  • управління персоналом,
  • виробництво,
  • логістика,
  • маркетинг,
  • продаж і т.п.
  Щоб претендувати на посаду ERP-консультанта треба бути, перш за все, фахівцем в одній із цих областей. Так, збираючись зайняти посаду ERP-консультанта по модулю фінанси необхідно мати (або вчитися на старших курсах) фінансово-економічного вузу та добре знати комп'ютер, володіти основами побудови бізнес-процесів. Досвід в даному напрямку буде перевагою (особливо, якщо він стосується роботи з якою-небудь ERP-системою).

  У будь-якому випадку, слід мати уявлення про ERP-системах взагалі і чітко уявляти, на якому з модулів (напрямків) ваші знання та навички виявляться доречнішими за все, то є на чому саме ви хочете спеціалізуватися.

  Контент-менеджер

  Контент-менеджер
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Профільна освіта
  Назва професії пішла від англійського слова "контент" - зміст. Такі фахівці управляють змістом і структурою web-сайту. Вони контролюють появу/видалення розділів web-сайту і стежать за інформаційним наповненням. Підбирають і редагують матеріали (графічні або текстові) відповідно до тематики сайту, якщо це необхідно пишуть, частіше збирають і обробляють ті, що вже є. Стежать за актуальністю публікованої на web-сайті інформації.

  Контент-менеджери займаються підтримкою форуму: відповідають на виникаючі питання, коректують теми, стежать за цензурою, видаляють спам. Облік статистики відвідуваності web-сайту також входить в обов'язки контент-менеджеров.
  Плюси професії:
  • Удосконалення в предметної області web-сайту,
  • Можна поєднувати з навчанням,
  • Багато нової та цікавої інформації.
  Мінуси професії:
  • У більшості випадків одноманітно,
  • Систематична робота за комп'ютером,
  • Робота за комп'ютером позначається на здоров'ї.

  РОБОТА ДЛЯ КОНТЕНТ-МЕНЕДЖЕРА:
  У компаніях і організаціях, робота яких пов'язана з діяльністю в Інтернет.
  Вибираючи цю професію, людина повинна володіти спокійним характером і бути готовим до монотонної одноманітної роботи. Тут важливі копіткість і відповідальне відношення до термінів. Від контент-менеджера потрібна особиста зацікавленість в питаннях, яким присвячений довірений йому сайт. Тільки тоді він зможе зробити його привабливим для відвідувачів.
  Успішний початківець контент-менеджер в майбутньому може претендувати на посади:
  • менеджер проекту,
  • редактор web-видання,
  • web-редактор внутрішньокорпоративного web-сайту,
  • літературний редактор віртуальної газети.
  Крім хорошого володіння російською, українською мовами від контент-менеджера потрібне знання наочної області редагованого ним web-сайту. Інакше постійно виникатимуть питання про компетентність і необхідність тієї або іншої інформації. Особливо це стосується сайтів, пов'язаних з літературою, високими технологіями або специфічними науково-виробничими темами.

  Контент-менеджер повинен бути упевненим користувачем ПК. Украй бажане знання HTML і графічних редакторів, таких як PhotoShop.

  Для контент-менеджера найкраще отримати вищу освіту в галузі журналістики чи філології. Вузи України, де є перераховані факультети:
  • Київський славістичний університет (Київський інститут "Слов'янський університет")
  • Міжрегіональна академія управління персоналом
  • Ужгородський національний університет

  Менеджер інтернет-проектів

  Менеджер інтернет-проектів
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  З тих пір, як Інтернет став невід'ємною частиною бізнесу, а виготовлення web-сайтів придбало виробничі масштаби, виникла необхідність в інтернет-фахівцях. Пройшла пора веб-мастерів одинаків. Тепер над створенням сайтів трудиться ціла група розробників: web-програмісти, web-дизайнери, html-верстальники. А очолює їх менеджер інтернет-проекту.

  Такий фахівець керує створенням сайту від моменту появи ідеї до її втілення в Інтернет. Він складає концепцію майбутнього сайту, розробляють його структуру, продумує інформаційну складову (контент). Підраховує терміни виконання і витрати всіх ресурсів. І тут важливо зуміти спрогнозувати розвиток подій на декілька кроків вперед. Адже на практиці трапляється багато несподіванок: невчасно захворюють люди або виходить з ладу устаткування.
  Плюси професії:
  • Затребуваність на ринку праці,
  • Можливість проявити відповідальність і самостійність,
  • Отримання досвіду в організаційній та управлінській сфері,
  • Отримання знань у найрізноманітніших областях: планування та бюджетування проекту, вирішення кадрових питань, web-маркетинг, PR, юзабіліті, реклама і багато чого іншого.

  Мінуси професії:
  • Потрібно розуміти мову замовника і правильно переводити його програмістам. У противному випадку клієнт отримає зовсім не те, що хотів.
  • Якщо ТЗ складено з недоробки або допускає подвійне тлумачення, то вже на стадії реалізації буде витрачено величезну кількість ресурсів, щоб це ліквідувати,
  • За зрив термінів здачі проекту і будь-які інші проблеми проекту відповідає менеджер проекту.

  РОБОТА ДЛЯ МЕНЕДЖЕРА ІНТЕРНЕТ-ПРОЕКТІВ:
  У інтернет-компаніях і організаціях, що мають спеціальний відділ по створенню і підтримці сайтів.
  Люди, що працюють на цій посаді універсальні фахівці. Часто їм доводиться вирішувати найрізноманітніші маркетингові і технічні питання. Тому потрібно бути широко ерудованою людиною, постійно вчитися і поповнювати свої знання. Не перешкодить і здоровий професійний скептицизм. Скрізь потрібно шукати шляхи поліпшення того, що, на перший погляд, і так чудово. Потрібно не боятися брати на себе відповідальність і уміти обстоювати свою думку.
  Успішний менеджер інтернет-проектів, що починає, в майбутньому може претендувати на посаді: керівник IT-відділу, керівник відділу інтернет-проектів (якщо такий є у фірмі), комерційний директор web-компанії. При відповідній підготовці він може знайти себе в будь-якій області, з якою йому доводилося стикатися в процесі роботи.
  Такий фахівець повинен володіти знаннями в найрізноманітніших областях:

  • З одного боку йому необхідно знати класичний і інтернет-маркетинг, специфіку реклами в Інтернет і принципи побудови web-сайтів.
  • З іншою він повинен розбиратися в інтернет-технологіях (мовах, протоколах, апаратній частині).
  Так, наприклад, вже в ході обговорення майбутнього проекту із замовником він повинен оцінити, чи можливо реалізувати технічно ту або іншу ідею. І якщо так, то як.

  Сьогодні деякі вузи готують фахівців даного профілю. Проте серед працюючого персоналу більшість представляє випускників технічних вузів, що перекваліфіковувалися.

  Менеджер проектів в мережі Інтернет - це і програміст, і маркетолог, і менеджер по роботі з клієнтами і навіть трохи дизайнер. Головне правило успішного проджект-менеджера - знати всього потроху, щоб розуміти всі аспекти проекту.

  Програміст

  Програміст
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  Програмістами узагальнено називають категорію людей, що займаються розробкою алгоритмів та програм на основі математичних моделей. Програмістів умовно можна розділити на три категорії:
  • Прикладні програмісти. Такі фахівці займаються розробкою конкретних програм, необхідних для роботи організації. Наприклад, сюди можна віднести програмістів 1С.
  • Системні програмісти програмують операційні системи, інтерфейси до розподіленим баз даних, що працюють з мережами.
  • Web-програмісти мають справу з мережами, але, як правило, з глобальними, такими, як Internet. Вони пишуть web-інтерфейси до баз даних, створюють динамічні web-сторінки і т.п.
  Плюси професії:
  • Постійне професійне самовдосконалення,
  • Високий попит на ринку,
  • Висока заробітна плата,
  • Працювати можна не маючи диплома,
  • Переважно творча професія.
  Мінуси професії:
  • Те, що зрозуміло програмісту, не завжди зрозуміло користувачеві доводиться багато пояснювати,
  • Трапляється працювати в авральному режимі,
  • Робота за комп'ютером погано позначається на здоров'ї,
  • І тут знаходиться місце рутині,
  • Професія накладає відбиток на характер.

  РОБОТА ДЛЯ ПРОГРАМІСТА:
  • Науково-дослідні центри,
  • IT-компанії,
  • Організації, які в свій структурі увазі відділи програмістів (або штатну одиницю).
  Перш за все, програміст повинен володіти терпінням і витримкою. Це абсолютно незамінні якості в його роботі.
  Потрібно вміти швидко адаптуватися і постійно вивчати щось нове. Інакше через кілька років ваша цінність як фахівця може помітно знизитися.
  Вміння об'єктивно оцінювати можливості технологій та їх використання в кожному конкретному випадку.
  Успішний починаючий програміст в майбутньому може претендувати на посади:
  • керівник групи програмістів,
  • IT-директор,
  • менеджер проекту,
  • можна переміщатися в межах спеціальності, вдосконалюючись професійно.
  Деякі вважають, що програміст - це не просто професія, а покликання душі. Дійсно, часто програмісти несхожі на інших працівників. Але щоб стати програмістом, треба або навчатися по книзі-самовчителю, або закінчити навчальний заклад з аналогічної спеціальності.

  Програміст 1С

  Програміст 1C
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  У нормальному існуванні сучасного підприємства дуже багато що залежить від безпомилкової роботи бухгалтерії.

  У останні 10 років для зручності ведення бухгалтерії стали застосовуватися спеціалізовані комп'ютерні системи. На підприємствах малого і середнього бізнесу найбільшого поширення набули системи компанії 1С. Підтримувати їх можуть тільки фахівці з відповідною кваліфікацією. У обов'язки програміста 1С входить налаштування і підтримка програмного продукту: написання або доопрацювання нових конфігурацій баз 1С, створення і доопрацювання нових форм, звітів, обробок. Часто програмістам доводиться консультувати користувачів. У маленьких компаніях програміст 1С суміщає ще і обов'язки адміністратора 1С.
  Плюси професії:
  • Затребуваність на ринку праці, так як все більше фірм використовують для ведення бухгалтерії програми 1С,
  • Праця програміста 1С добре оплачується,
  • Якщо ти цінний фахівець можна супроводжувати відразу кілька невеликих фірм, що несе суттєвий фінансовий прибуток.
  Мінуси професії:
  • Програмістом 1С можна працювати тільки в Україні, на заході існує дещо інша система бухгалтерського обліку (хоча наша система має деяку схожість з німецькою),
  • У перспективі, програміст 1С заробляє менше, ніж програміст Oracle,
  • Обмеженість 1С при вирішенні деяких завдань змушує програмістів іноді просто проявляти чудеса кмітливості,
  • Високий ступінь відповідальності.
  РОБОТА ДЛЯ ПРОГРАМІСТА 1С:
  • У фірмах-франчайзі це партнери фірми 1С, які спеціалізуються на установці, впровадженні і супроводі програм 1С: Підприємство.
  • У будь-якій фірмі, в якій використовується система 1С. Як правило, в них потрібні програмісти 1С з суміщенням функцій системного адміністратора.
  Програміст 1С повинен володіти всіма якостями, притаманними класичному програмісту:
  • терпіння і витримка в процесі розробки та налагодження програми;
  • вміння швидко адаптуватися до нового.
  Успішний програміст 1С, що починає, в майбутньому може претендувати на посаді: фахівець 1С, адміністратор 1С.
  Программист 1С повинен не тільки розуміти основи програмування, але й знати бухгалтерський та податковий облік. Також важливо знати систему 1С, але зазвичай це приходить або під час стажування, або на спеціальних курсах професій, де є напрямок навчання 1С.

  Редактор сайту

  Редактор сайту
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  Редактори електронних ЗМІ займаються пошуком і розміщенням інформації, взаємодіють з авторами, правлять тексти журналістів, розміщують рекламу і відстежують її ефективність, працюють з фотографіями, спілкуються на форумах з відвідувачами сайту.
  Редактор сайту необхідно:
  • володіти різними літературними стилями
  • бути просунутим користувачем ПК
  • мати початкові уявлення про web-дизайн
  • володіти англійською мовою
  • вміти працювати з базами даних
  • знати спеціальні програми (Quark Xpress, InDesign та ін) та основи html
  • розуміти принципи розкрутки сайту і пошукової оптимізації.

  РОБОТА ДЛЯ РЕДАКТОРА САЙТА:
  Електронні ЗМІ, інтернет-магазини, сайти компаній.
  Тут необхідна мобільність, стресостійкість, а для успішної співпраці з авторами матеріалів, рекламодавцями і респондентами – контактність і товариськість. Часто виникає необхідність пізно увечері або у вихідний день терміново опублікувати якусь новину – і тоді редактор «виходить в мережу» з будинку або з інтернет-кафе.
  Шукати роботу редактора сайту краще всього в інтернеті. Подібні вакансій цілком достатньо на будь-якому робочому сайті (jobs.ua і т. д.). Також є сенс вивчити розділ «вакансії» якого-небудь конкретного сайту, з яким вам хотілося б співробітничати, – навіть якщо там немає посади редактора, можна почати кар'єру і з менш відповідальної позиції.

  Зарплата редактора сайту залежить не стільки від тематики інтернет-видання, скільки від його розкрученості, прибутковості, а також від обов'язків редактора. За наповнення сайту невеликої компанії, що займається, наприклад, укладанням паркету, працедавець платить 325 - 485$ в місяць. Приватна медична клініка готова платити редактору сайту 970 - 1300$, але при цьому він повинен мати вищу медичну освіту. Стільки ж може отримувати редактор ігрового порталу, якщо він добре знає англійську мову.
  Редактор сайту відрізняється від оффлайнових колег декількома факторами: по-перше, треба розуміти, яку структуру повинні мати тексти для вебу, по-друге важливо розуміти хоча б основи HTML-верстки, так як процес оформлення статті для інтернету включає в себе теги мови HTML.

  Системний адміністратор

  Системний адміністратор
  Специфіка роботи
  Особисті якості
  Зарплата і перспективи
  Додатково
  Жодна компанія, комп'ютерний парк якої складається більш ніж з однієї машини, не може існувати без системного адміністратора (сисадміна). Головне його завдання створення і підтримка внутрішньої комп'ютерної мережі фірми. Сюди може входити: обслуговування сервера, устаткування і програмного забезпечення, питання інформаційної безпеки. У невеликих компаніях сисадмін може обслуговувати офісні АТС.
  Плюси професії:
  • Затребуваність на ринку праці,
  • Гідний рівень заробітної плати,
  • Відносна автономність,
  • Самостійність у прийнятті рішень,
  • Часто вільний графік роботи,
  • Постійне підвищення рівня освіти.

  Мінуси професії
  :
  • Не завжди повне взаєморозуміння з керівництвом,
  • Фахівці цієї області змушені бути майстрами на всі руки
  • Ненормований робочий день,
  • Випадки позаштатних ситуацій,
  • Спілкування з великою кількістю користувачів, необізнаного в роботі комп'ютера.

  РОБОТА ДЛЯ СИСТЕМНОГО АДМІНІСТРАТОРА:
  У ІТ-компаніях, скрізь, де є локальна мережа.
  Сисадмін часто стикається з безліччю найрізноманітніших неполадок. А тому, головні якості в його характері спокій і терпіння. Також людям цієї професії повинне бути властиве уміння концентруватися і миттєво перемикатися з одного виду роботи на іншій; швидко знаходити витончені рішення і однаково добре справлятися як з рутинною роботою, так і з творчими завданнями.
  Успішний початківець системний адміністратор в майбутньому може претендувати на посади: фахівець з інформаційної безпеки, керівник ІТ-відділу.
  Обов'язково наявність вищої технічної освіти, бажано в галузі комп'ютерних систем, інформаційних технологій або прикладної інформатики.

  • сисадмін повинен володіти гарним знанням програмного забезпечення та мережевого обладнання для малих і середній мереж.
  • Розбиратися в різних конфігураціях комп'ютера, операційних системах та мережевих стандартах.
  • Вміти надійно забезпечити інформаційну безпеку комп'ютерної мережі.
  • Знати технічну англійську, так як на ній написана більша частина документації.
   Більша половина системних адміністраторів - це студенти останніх курсів, частина сисадмінів взагалі самоучки без вищої технічної освіти. Але для того, щоб швидко знайти роботу сисадміном, вищу освіту краще мати.

   Системний аналітик

   Системний аналітик
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   Основні завдання системного аналітика - аналіз бізнес-процесів з погляду їх подальшій автоматизації, розробка технічних завдань і специфікацій, тестування програмного забезпечення, складання аналітичних звітів.
   Системні аналітики мають високий попит на ринку праці.

   РОБОТА ДЛЯ СИСТЕМНОГО АНАЛІТИКА:

   Найчастіше вакансії системних аналітиків з'являються в крупних банках, а також в консалтингових компаніях, що спеціалізуються на розробці IT-рішень для зовнішніх замовників.
   • аналітичний склад розуму
   • системне мислення
   • вміння працювати в команді
   Системні аналітики заробляють від $1800 до $3400, залежно від стажу роботи і кваліфікації.
   Системний аналітик повинен мати логічний склад розуму, а також розуміти хоча б основи тієї спеціалізації, в якій він буде аналізувати дані і процеси. І якщо вгадати з майбутнім місцем роботи та областю діяльності майбутньої компанії-роботодавця досить складно, то вибрати в якості освіти технічний напрям можна відразу.

   Сценарист комп'ютерних ігор

   Сценарист комп'ютерних ігор
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   Сценарист комп'ютерних ігор придумує сюжети ролевих ігор і стратегій, описує пригоди в квестах.
   У сценарії необхідно описати все, навіть незначні, повороти сюжету, обстановку, діалоги героїв, фінальні перешкоди (босів) і т. д.

   Важливо враховувати вік гравця, підбираючи завдання і сюжет певної складності.

   РОБОТА ДЛЯ СЦЕНАРИСТА КОМП'ЮТЕРНИХ ІГОР:

   Компанії, що займаються виробництвом комп'ютерних ігор.
   • багата фантазія
   • фізична витривалість
   • посидючість
   Зарплати вітчизняних сценаристів - $500-1500 (залежно від досвіду і об'єму роботи).
   Сценарист комп'ютерних ігор - це дуже цікава професія, яка вимагає дуже багато креативу та добре працюючу уяву. З комп'ютерних знань вам знадобиться тільки базове розуміння, які можливості має IT-сфера.

   Тестувальник ПЗ

   Тестувальник ПЗ
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   Робота тестувальника нагадує роботу слідчого або детектива: він йде по гарячим слідам програміста і вишукує помилки (на професійній мові "баги"). У хід йдуть різні дедуктивні методи і приховані прийоми. Щоб відшукати помилку, що сховалася в глибині програми, потрібно бути винахідливим: ставити потрібні питання, знати психологію програміста і уміти передбачати, де саме може ховатися верткий баг. Професіонал ніколи не обмежиться виконанням шаблонних завдань тест-плана, він придумає власні способи тестування, спробує різні шляхи і комбінації.
   Безперечний плюс професії тестувальника - можливість віддаленої роботи.

   РОБОТА ДЛЯ ТЕСТУВАЛЬНИКА ПЗ:

   Тестувальник ПЗ може працювати в:
   • IT-компаніях, що розробляють програмне забезпечення та інтернет-сайти, в складі незалежних груп тестування
   • компаніях, що займаються виключно тестуванням ПЗ: у будь-яких організаціях, що впроваджують власні системи автоматизації (наприклад, багато банків мають свої відділи розробки та тестування ПЗ).
   • Гарна пам'ять
   • Уважність
   • Інтуіція
   • Творчі здібності
   • Мислення експериментатора
   Влаштуватися на позицію стажиста в IT-компанію нескладно, тим більше багато фірм вважають за краще самостійно ростити кадри: приймають на роботу людей без досвіду і навчають їх на спеціалізованих курсах (власних або зовнішніх) або безпосередньо в бойових умовах.

   Стандартна схема кар'єрного зростання: тестувальник-стажист - фахівець з тестування - провідний фахівець з тестування - керівник групи тестування - керівник відділу контролю якості.

   У Києві, залежно від кваліфікації і досвіду роботи, розмір грошової компенсації тестувальників варіюється від $600-800 (у новачків) до $1500-2500 (у професіоналів). Зростання заробітної плати складає від 5 до 20% в рік.
   Для тестувальника ПЗ зовсім не обов'язково мати профільну технічну освіту. Скоріше, важливо мати знання і досвід роботи в тій тематиці, продукти для якої він повинен тестувати.

   Технічний редактор

   Технічний редактор
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   В процесі життя сучасній людині доводиться освоювати величезну кількість професійної і побутової техніки. Щоб процес знайомства був комфортним, необхідно до кожного з предметів створити дохідливу інструкцію. Саме цим і займається технічний редактор.
   У державному реєстрі професій технічний редактор відсутній. А значить немає строго певних обов'язків. Тому вимоги працедавців можуть бути різними. Одним потрібен фахівець, просто набиваючий текст у Word'і, а іншим — профі, який пише не тільки експлуатаційну, але і технічну документацію в ході розробки програмного забезпечення.

   РОБОТА ДЛЯ ТЕХНІЧНОГО СПЕЦІАЛІСТА:

   IT-департаменти різних підприємств і організацій.
   • уміння писати
   • математичний склад розуму
   • посидючість
   • уважність
   Професія технічного редактора є затребуваною і популярною. Компанії-розробники нового програмного забезпечення, устаткування, побудови комплексних мереж сьогодні гостро потребують фахівців, здатних доступно і тямущо пояснити користувачам і замовникам як зі всім цим працювати.

   Мінімальна зарплата технічного редактора — $800, середній заробіток — $1500. Співробітник крупної західної компанії, що пише технічну документації на іноземній мові, отримує від $2000.
   Якщо сценаристу ігор або тестувальнику ПЗ достатньо знань в одній галузі діяльності, то технічний редактор повинен вміти і дохідливо написати інструкцію з експлуатації, і при цьому розбиратися у продукті, який він описує.

   Фахівець з інформаційної безпеки

   Фахівець з інформаційної безпеки
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   Підключення до Інтернет, організація телекомунікаційних систем, локальні мережі і мобільний зв'язок допомагають в бізнесі. Проте відразу виникає ризик просочування інформації. А значить, з'являється потреба у фахівцях з інформаційної безпеки.

   Ця посада виникла на стику двох напрямів інформаційних технологій і технологій забезпечення безпеки. Без співробітників по інформаційній безпеці сьогодні не можуть обійтися ні комерційні структури, ні відомчі організації, такі як СБУ.

   У першому випадку фахівці створюють системи захисту для конкретних підприємств, захищають локальні комп'ютерні мережі від вірусних атак або злому хакерів. Вони запобігають просочуванню важливої інформації, фальсифікації даних і некомпетентності (злий намір) власних співробітників.

   У другому розробляють системи захисту стратегічної інформації по обороноздатності країни, формують секретні бази даних, зберігають таємницю ядерної валізки.
   Плюси професії:
   • Тут використовуються самі передові технології,
   • Можливість відвідувати конференції та семінари,
   • Сфера інформаційної безпеки стрімко розвивається, а отже, попит на фахівців в цій області буде рости ще довго,
   • Широкий спектр необхідних знань від правових до організаційно-технічних питань,
   • Спілкування з різноманітними фахівцями а це можливість зав'язати корисні зв'язку.

   Мінуси професії
   :
   • Організації, які потребують захисту, можуть бути розташовані по всій Україні, тому можливі часті відрядження,
   • Велика відповідальність, так як доводиться відповідати за збереження всієї інформації компанії.

   РОБОТА ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ:

   У відомчих і комерційних організаціях, що мають власні комп'ютерні мережі і корпоративних відомостей, що потребують збереження, і важливої комерційної інформації.
   Створення і наладка систем захисту це завжди робота декількох фахівців: керівника компанії, що захищається, аналітика, проектувальників систем, програмістів. До всіх потрібно знайти підхід і зуміти поставити завдання зрозумілою для них мовою. А тому комунікабельність і уміння працювати в команді для такого фахівця просто незамінні.
   Сама по собі ця позиція вже укладає один з вищих ступенів кар'єрного зростання у сфері ІТ, проте можна ще спробувати свої сили на посаді начальника відділу або департаменту інформаційної безпеки.
   Сама назва посади говорять за себе - спеціаліст з інформаційної безпеки повинен знати всі технології середовища WEB, а також розуміти способи взлому доступів і пошкодження мереж та проектів.

   Авіадиспетчер

   Авіадиспетчер
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   Авіадиспетчер - фахівець, що здійснює управління повітряним рухом. Авіадиспетчери надають екіпажу інформацію про політ, запас палива, приймають рішення в умовах жорсткого ліміту часу, планують програму польотів. Його головна функція - забезпечення безпечного, регулярного і впорядкованого руху повітряних судів в межах зон його відповідальності.
   Авіадіспечтер не має права на помилку. Він несе відповідальність за життя багатьох людей.

   РОБОТА ДЛЯ АВІАДИСПЕТЧЕРА:

   Диспетчерська служба аеропорту.

   • фізична і емоційна витривалість
   • уважність
   • відповідальність
   • впевненість
   • товариськість
   Середня заробітна плата авіадиспетчера - $645, але в крупних центрах, де рух інтенсивніший, зарплата може складати $1600 і більше.
   Середня професійна, спеціальність "Управління рухом повітряного транспорту".
   Вища освіта, спеціальність "Експлуатація повітряних суден та організація повітряного руху".

   Астроном

   Астроном
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   Багато хто представляє роботу астронома, як постійне спостереження за зірками. Це не зовсім так: левова частка робочого часу йде на зіставлення і аналіз отриманих даних. Та і при всьому бажанні просиджувати дні і ночі перед телескопом не вийде: апаратура, що дозволяє робити точні спостереження, коштує дорого. Надпотужні телескопи можна перелічити на пальцях, і черга на них розписана на роки вперед. Мало того, в цю чергу ще потрібно потрапити: переконати, що саме твоє наукове завдання цікаве і перспективне.

   Декілька днів спостережень і місяці і роки теоретичної роботи. За допомогою комп'ютерів астрономи складають зоряні карти, прораховують траєкторії переміщень небесних тіл. Конкретна робота залежить від спеціалізації астронома. Як і в будь-якій науці, в астрономії існує безліч напрямів: космологія, небесна механіка і зоряна динаміка, астрофізика, радіоастрономія, фізика галактик, зірок, астрономічне приладобудування.
   Астрономія - одна з наук, де результати видно не відразу. Така робота не підходить "спринтерам", яким важливо бачити щоденні плоди своєї професійної діяльності.
   Інтерес до науки і відкриттів.
   Кар'єрний шлях астронома такий же, як і в будь-якій іншій сфері науки: навчання у вузі, аспірантура, кандидатська дисертація, захист, наукова робота, докторська і т.д. З отриманням нового наукового звання росте і кваліфікаційний розряд, від якого в першу чергу залежить зарплата. Прекрасна фізико-математична і комп'ютерна підготовка (для тих, хто прийшов не за папірцем, а за знаннями), найвищий рейтинг за системою SCOPUS, прийнятою міністерством освіти і науки, у астрономів (1, 3 місця; всього 15 астрономів в першій сотні найбільш рейтиногових вчених). А те, що активна молодь має можливість закордонних поїздок і грантів, то це теж плюс.
   Технічні вузи не готують астрономів (у педагогічних є спеціальність вчитель фізики, астрономії), а професійних астрономів готують в національних університетах - Одеському, Київському, Харківському і Львівському. Після 4 курсу астрономи отримують ступінь "бакалавра фізики", а після 5 - фахівця або магістра астрономії

   Космонавт

   Космонавт
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   У космонавтів є три основних спеціалізації.
   • Космонавт-випробувач. Це пілот космічного корабля. Його задача пілотування літального апарата, зліт, посадка, координація роботи всіх систем та дій екіпажу. Космонавти-випробувачі набираються серед військових льотчиків. Щоб потрапити в число щасливчиків, необхідний бездоганний послужний список, велика кількість вильотів, а з якостей природжене лідерство.
   • Космонавт-інженер. Він обслуговує технічні системи корабля, координує перед- і після-польотну підготовку літального апарата, бере участь у розробці та випробуванні нових технічних систем. Під час польоту виконує всі необхідні ремонтні роботи.
   • Космонавт-дослідник. Його завдання проведення досліджень медико-біологічного характеру. Він відповідає за стан здоров'я членів екіпажу під час польоту, проводить експерименти, досліджує поведінку живих організмів в умовах невагомості. Космонавти-дослідники обов'язково включаються до складу тривалих експедицій.
   Кандидатам в космонавти потрібно написати заяву з проханням прийняти в загін і прикласти до нього характеристику з військової частини. Після попередньої оцінки претендентів, кращих викликають на очні випробування. До речі, до стану здоров'я космонавтів випробувачів пред'являють найстрогіші вимоги: ідеальний зір, відсутність хронічних захворювань і шкідливих звичок.
   • лідерство
   • впевненість у собі та своїх силах
   • готовність до надзвичайних ситуацій
   Космонавти вважаються державними службовцями, тому отримують заробітну плату відповідно до затверджених ставок. Плюс надбавки і премії, що виділяються відомством, до якого прикріплений загін.

   На час польотів, з кожним космонавтом заключається контракт, в якому чітко обумовлені його обов'язки на борту і сума грошової винагороди за їх успішне виконання.

   Згідно з неофіційними даними, середня заробітна плата космонавта на землі близько $650. У професіоналів, що побували в космосі, вище. Суми контрактів на час польотів тримаються в таємниці.
   Вимоги до кандидатів вища медична або біологічна освіта, наявність власних наукових праць. У ідеалі захищена, або підготовлена до захисту, кандидатська дисертація.

   Професія космонавта ще років 30-40 тому була межею мрій всіх школярів - всі хотіли повторити подвиг Юрія Гагаріна і здійснити політ навколо Землі. Час минув, але професія не втратила популярності.

   Менеджер в авіаіндустрії

   Менеджер в авіаіндустрії
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   За винятком самих низових позицій, менеджери виконують адміністративні функції - в основному це начальники різних відділів, підрозділів і служб. Вони зв'язують воєдино всі процеси авіакомпанії - величезної структури, в якій трудиться деколи до декількох тисяч чоловік. Кожен керівник відповідає за свою ділянку роботи, а всі ниточки зводяться до топ-менеджменту і, кінець кінцем - до генерального директора.
   В умовах української дійсності навіть утримати авіафірми "на плаву" важко, а зробити її роботу прибутковим бізнесом - ціле мистецтво.
   Менеджерам доводиться вирішувати безліч задач:

   • розробляти ефективну стратегію розвитку;
   • оптимізувати мережу маршрутів;
   • розширювати географію польотів і т.д.

   РОБОТА ДЛЯ МЕНЕДЖЕРА В АВІАІНДУСТРІЇ:

   Молоді менеджери можуть працювати у відділах:

   • ціноутворення;
   • продажу;
   • тарифної політики;
   • моніторингу ринку;
   • по роботі з персоналом;
   • з розвитку мережі маршрутів;
   • по авіатранспортного маркетингу;
   • з організації перевезень і ін.
   У авіацію приходить багато хто, але залишаються тільки ті, хто закоханий в небо і літаки.
   Із-за низької рентабельності в галузі не дуже високі зарплати.
   Вища. У авіакомпаніях безліч відділів, і фахівці туди потрібні різні. Але краще вступати до спеціалізованого вузу.

   Автомеханік

   Автомеханік
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   У маленьких автосервісах в основному працюють автомеханіки-універсали: вони роблять все від і до. У великих центрах зазвичай практикується поділ за спеціалізаціями.
   • Автожестянщики виправляють, шпаклюють розбиту машину і готують її до малярних робіт.
   • Малярі роблять грубу і остаточну шліфовку, готують автомобіль до фарбування і потім фарбують.
   • Механіки-діагностики визначають причини поломки (вони особливо затребувані в майстернях імномарок).
   • Автоелектрики усувають неполадки в електроніці і теж користуються попитом, так як все більше машин постачене бортовими комп'ютерами.
   Існує ще близько десятка не менш важливих спеціальностей: арматурники, мотористи, фахівці з ремонту коробки передач і т.д.
   Солідні автомобільні організації останнім часом знижують вікову планку для автомеханіка до 35-40 років.

   РОБОТА ДЛЯ АВТОМЕХАНІКА:

   Cтанціі технічного обслуговування: великі й дрібні сервіси, автобази, гаражні майстерні.
   Від автомеханіка вимагають кропіткого, вдумливого уміння терпляче з'ясовувати причину поломки. Від його уважності часом залежить життя людей. Йому потрібно вміти знаходити спільну мову з керівництвом, колегами і клієнтами.
   Закінчивши курси і влаштувавшись в автосервіс, автомеханік отримує 200 у.о. З досвідом розмір зарплати збільшиться. Чим краще працюєш, тим складніше і відповідальніше ремонт тобі довіряють. І тим більше заробіток. Самі круті майстри працюють на індивідуальних замовленнях. Клієнт приїжджає і каже: Хочу, щоб робив Петрович!. Такий Петрович заробляє 23 тис. доларів на місяць. А в середньому професійний автомеханік в Києві може розраховувати на $1000.
   Одні фірми беруть автомеханіків з середньою спеціальною освітою, інші (як правило, великі) вважають за краще спеціалістів з дипломами вузів.

   Випробувач

   Випробувач
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   Перевіряє справність і зручність в експлуатації нових моделей і дослідних зразків різноманітних машин, механізмів, приладів, агрегатів, установок у всіх можливих режимах їх роботи при різних механічних, кліматичних, гідравлічних, електромагнітних, дозиметричних або радіаційних впливах. В якості випробуваних об'єктів можуть виступати потяги і кораблі, автомобілі і літаки, двигуни і карбюратори, вимірювальна та обчислювальна техніка, будівельні матеріали та конструкції, протезно-ортопедичні вироби та предмети упаковки. Кожен випробувач має певну спеціалізацію і працює тільки з одним видом виробів.
   Необхідно добре знати і суворо виконувати всі вимоги інструкцій, інструкцій з експлуатації, ГОСТів, ТУ та інших нормативних документів. Робота пов'язана з певним ризиком для здоров'я і життя людини. Передбачає ненормований графік. На такі умови йдуть в основному чоловіки.

   РОБОТА ДЛЯ ВИПРОБУВАЧА:

   Випробувальні станції, полігони і лабораторії, науково-дослідні інститути, конструкторські бюро, проектні та виробничі установи, космічні станції й кораблі.

   Гарне здоров'я, любов до техніки, пунктуальність, відповідальність, сміливість, схильність до виправданого ризику, стійкість до стресів, вміння концентрувати увагу на конкретній задачі, швидкість реакції в екстремальних ситуаціях.
   $ 250-1000 і більше.
   Вища. Спеціальності: «Випробування та експлуатація авіаційної та ракетно-космічної техніки», «Проектування та технологія електронних засобів», «Радіотехніка» та ін

   Водій

   Водій
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Додатково
   Професія водія є однією з найпоширеніших в країні. Водій є практично в кожній організації і компанії. Залежно від специфіки посади, водії виконують різні функції: водії-експедитори, водії-кур'єри, водії-охоронці, таксисти, перевізники і багато що інше.
   Для водія немає вікових обмежень, головне - хороший зір (який перевіряється при планових медоглядах), наявність прав потрібної категорії і знання правил дорожнього руху.

   Часто професія водія (особливо якщо в невеликій фірмі) припускає наявність власного автомобіля, на якому водій працюватиме. У такому разі водію виплачуватиметься додатково амортизація авто.

   РОБОТА ДЛЯ ВОДІЯ:

   Водії затребувані в кожній комерційній компанії. Також є спеціалізовані організації – служби таксі, перевізники, логістичні компанії, кур'єрські доставки і пасажирські перевезення.
   Для професії водія головне – уважність, адже водіння автомобіля відноситься до підвищеного ризику для здоров'я. Також важливо мати хороший зір і пам'ять.
   Зарплата водія варіюється залежно від регіону мешкання і місця роботи. Наприклад, водії таксі в Києві отримують близько 700-800 у.о., а офісні водії на машині компанії можуть розраховувати на 400-500 у.о.

   Водії-дальнобійники за рейс отримують не тільки зарплату, але і додаткові гроші з попутників. Те ж саме стосується рейсових пасажирських автобусів.
   Професія водія вимагає наявність прав водіїв необхідної категорії. Щоб отримати права, потрібно пройти навчання в автошколі і скласти іспит в ДАІ. Також існують спеціальні курси підвищення кваліфікації і майстерності водія.

   Для роботи водієм дуже важливо мати досвід водіння, і чим більше – тим краще, а також знати дороги міста, в якому доведеться працювати.

   Капітан

   Капітан
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Капітан корабля приймає остаточне рішення з усіх питань, будь то вибір курсу, позаплановий ремонт, позаштатних ситуацій на борту. Він керує діями команди, вирішує проблеми з закупівлею продовольства, навантаження товару, погоджує час прибуття в порти, забезпечує своєчасну дозаправку судна пальним і т.д. Капітан розбирається в усьому, починаючи від пристрою корабля і його технічного обладнання і закінчуючи юридичними тонкощами оформлення документів.
   Завжди потрібно бути готовим до несподіванок. У плаванні може трапитися що завгодно - сильний шторм, зіткнення з дрейфуючій айсберга, пробої, а вантаж потрібно доставити вчасно в цілості й схоронності. Більшу частину часу капітану доводиться проводити в плавання. У капітанів річкових суден в Україні робота сезонна - тільки влітку, взимку - відпустка.

   РОБОТА ДЛЯ КАПІТАНА:

   Компанії, що займаються рибним промислом, пасажирськими та вантажними перевезеннями.
   Насамперед капітан - це лідер, який вміє керувати людьми. Він здатний знайти підхід до кожного члену екіпажу, залишаючись доброзичливим і, в той же час, вимогливим. Ця робота для тих, хто любить море, не боїться труднощів, має міцне здоров'я. На пасажирському судні капітан - обличчя корабля, і серед його обов'язкових якостей - презентабельний вигляд, вміння зацікавити співрозмовника, хороші манери. Це виключно чоловіча професія. Дівчат на відповідні спеціальності у навчальні заклади не беруть.
   За кордоном це одна з найбільш високооплачуваних професій. В Україні добре заробляють тільки капітани далекого плавання. Рівень зарплат коливається від 600 до 1200 у.о. і вище. Сама високооплачувана сфера - туризм. Більш скромні зарплати у капітанів річкових трамвайчиків і малих суден.

   Кондуктор

   Кондуктор
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Ходить по вагону з бадьорим закликом "Оплачуємо за проїзд!", продає квитки, перевіряє проїзні документи. Стежить за тим, щоб в автобусі, тролейбусі або трамваї не було безбілетників. У разі потреби висаджує "зайців".
   Робочий день кондуктора починається в п'ять-шість ранку. Щоб отримати папери, потрібно приїхати в депо ще раніше. Тривалість зміни в середньому - від семи до дванадцяти годин. Працювати доводиться і в мороз, і в спеку. Пасажири - самі різні. Деякі зривають свій поганий настрій на кондукторі, навіть не помічаючи цього. Інший раз доводиться мати справу з підхмеленими пасажирами, з хуліганами.

   РОБОТА ДЛЯ КОНДУКТОРА:

   Трамвайні, автобусні і тролейбусні депо. У Києві кондукторів практично повністю замінила електронна система перевірки проїзних квитків, але в інших містах України професія актуальна як і раніше.
   Трамвайні, автобусні і тролейбусні депо. У Києві кондукторів практично повністю замінила електронна система перевірки проїзних квитків, але в інших містах України професія актуальна як і раніше.
   Зазвичай зарплата кондуктора складається з гарантованого окладу плюс відсоток, який залежить від привезеної виручки. Тому існує конкуренція за прибуткові маршрути. Іноді кондукторам виплачуються компенсації за нелегкі умови праці, наприклад, так звані "зимові". В середньому зарплата кондуктора 100-150 у.о..

   Машиніст електропотягу

   Машиніст електропотягу
   Специфіка роботи
   Особисті якості
   Зарплата і перспективи
   Керує рухом електропоїзду, оцінює технічний стан складу і при необхідності усуває несправності.
   Машиністу потрібно мати залізне здоров'я: управляти електропоїздом - робота шкідлива. Це велике навантаження на зір і слух, дію електромагнітного випромінювання і вібрації, запорошене повітря (у тому числі і металевий пил, особливо в метро). Не випадково робочий день машиніста (або ніч) починається з обов'язкового медогляду: перевірки тиску, температури, серцевої діяльності, тесту на алкоголь.
   Впевненість в собі.
    Об'єм пасажирських перевезень постійно росте, лінії розвиваються. тому приміські потяги і метро мають постійну потребу в машиністах і помічниках. Але, перш ніж пов'язати своє життя з управлінням електропоїздом, слід знати: це робота не на рік-два. Для того, щоб стати «своїм» на залізниці, їй доведеться присвятити велику частину життя. Зарплата у помічників машиніста від 400 у.о., машиністи зі стажем, отримуючи премії і надбавки, заробляють до 800 у.о.

    Антикризовий директор

    Антикризовий директор
    Специфіка роботи
    Особисті якості
    Зарплата і перспективи
    Додатково
    За рішенням суду намагається врятувати підприємство, що знаходиться в стані банкрутства. З одного боку, цей фахівець повинен ліквідувати заборгованість перед кредиторами, а з іншого - допомогти підприємству "встати на ноги", подбати про співробітників та збереження промислового потенціалу. Якщо ж підприємство не підлягає відновленню, керуючий повинен вигідно продати і за рахунок виручених коштів розплатитися з боргами.
    Плюси професії:
    Послуги досвідченого фахівця завжди затребувані. Кредитори, задоволені результатом роботи керуючого, радять звернутися до нього знайомим, які потрапили в подібну ситуацію. Власники підприємств, перелякані перспективою втратити свій бізнес, на винагороду, як правило, не скупляться. Доходи професіоналів вищої категорії, за деякими оцінками, сягають $ 15000 на місяць.

    Мінуси професії:
    Знайти вихід зі складної ситуації може тільки високопрофесійний економіст. Працювати йому часто доводиться у ворожому середовищі, де конфлікт напружений до краю. Борги, незадоволені робітники, прихована війна з тими, хто довів підприємство до банкрутства, - звичайна ситуація. Професія вимагає не тільки глибоких знань економіки, фінансів, менеджменту, але й сміливості. Більшість банкрутств у Україні - замовні.

    РОБОТА ДЛЯ АНТИКРИЗОВОГО ДИРЕКТОРА:

    Заводи, фабрики, різноманітні компанії та фірми.
    • Сміливість.
    • Неабиякі організаторські здібності.
    • Комунікабельність
    На посаду антикризового керуючого може претендувати людина, що має не тільки диплом, великі знання з різних областей, але й певний життєвий досвід.
     Будь-який процес, пов'язаний з поновленням нормальної діяльності підприємства - це дуже відповідальна робота. Не виняток і робота антикризового керуючого - адже на його плечі лягає велика відповідальність за майбутнє компанії, яку він веде.

     Аудитор

     Аудитор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Аудитор перевіряє бухгалтерську і податкову звітність фірм. Доходи і витрати, угоди і договори - ніщо не сховається від його погляду. Чи відповідає закону проведені фінансові операції? Хто винен у допущених промаха? Виявити бухгалтерські помилки, дати керівництву консультації щодо їх виправлення - його основний обов'язок. По суті, він ревізор, але в той же час незалежний підприємець, експерт.
     Плюси професії:
     Висока заробітна плата. Доходи кваліфікованих фахівців аудиторських компаній коливаються в межах від $ 800 до 1500 і вище. Зарплата зазвичай складається з окладу і преміальних виплат. Внутрішній аудитор в Києві може отримувати від $ 1500 до 2500.

     Мінуси професії:
     Вибираючи цю професію, будьте готові до постійних відряджень та "життя на колесах". Фірма, що замовила перевірку, може перебувати де завгодно, а працювати потрібно безпосередньо на місці. За дуже короткий час (2-3 тижні) аудитор обробляє величезну кількість інформації, і на помилку не має права. Якщо порушення буде пропущено, а потім "спливе" в державних податкових органах, фірма не тільки заплатить штраф, але і втратить репутацію.

     РОБОТА ДЛЯ АУДИТОРА:

     Працюють аудитори у численних спеціалізованих аудиторських компаніях або ж отримують ліцензію і займаються приватною практикою. У будь-якому разі зустріч з аудитором гарантована кожній великій компанії, щорічно представляє державним податковим органам фінансові звіти. Все більше компаній, які вводять в свій штат внутрішнього аудитора - спеціаліста, проверяющего фінансову звітність на конкретному підприємстві.
     • Аналітичне мислення.
     • Хороша пам'ять.
     • Вміння концентруватися.
     • Схильність до роботи з цифрами і документами.
     • Міцні нерви.
     • Принциповість і порядність.
     Для роботи аудитором потрібен атестат Міністерства фінансів. Його може отримати людина з вищою освітою, що закінчила курси аудиторів і склала відповідний іспит. Далі - приватна практика або робота в аудиторській фірмі. У першому випадку потрібна ще і ліцензія, роздільна такий вид діяльності.

     В аудиторських фірмах успішними фахівцями стають зазвичай колишні бухгалтери та економісти, попрацювати на підприємствах. Вони добре представляють взаємодія служб і відділів, розуміють зв'язок між реальним виробництвом та фінансовою звітністю
     Ще років 10 тому професію аудитора вважали однією з професій майбутнього. І не помилилися - адже аудитори зараз дуже в ціні. Але не всі, а лише професіонали, які володіють величезною базою знань з бухгалтерського обліку, аудиту та контролю, а також досконально знають податкове законодавство.

     Банківський касир-операціоніст

     Банківський касир-операціоніст
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Касир-операціоніст - обличчя банку. Він першим зустрічає відвідувачів. До його обов'язків входить спілкування з клієнтами, контроль за станом рахунків, внесення змін в базу даних при надходженні і зняття грошей.
     Плюси професії:
     Постоянная затребуваність на ринку праці.

     Мінуси професії:
     Великий тягар відповідальності,
     Чималі психологічні навантаження, що виникають з постійної роботи з людьми,
     Робота з жорсткого графіку.

     РОБОТА ДЛЯ БАНКІВСЬКОГО КАСИРА-ОПЕРАЦІОНІСТА:
     Банківські організації.
     Незалежно від ситуації (будь то наплив клієнтів, кінець робочого дня або обвал ринку) касир-операціоніст повинен зберігати витримку, спокій і зосередженість. Нерідко від професіоналізму та усердия цього співробітника залежить робоча обстановка.
     Посаду касира-операціоніста часто стає першою сходинкою успішної банківської кар'єри: багато хто з тих, хто сьогодні займає серйозні посади в фінансових структурах, починали з роботи у віконці прийому платежів. Цілеспрямовані молоді фахівці через рік-два успішної роботи йдуть на підвищення, надходять до вузу і стають начальниками зміни, керівниками відділів і департаментів. У той же час, серед операціоністом зберігається стійкий відсоток тих, кого цілком влаштовує середню професійну освіту та невелика посаду з непоганим стабільним окладом.
     Щоб стати касиром, можна закінчити технікум або училище за спеціальністю «касир-операціоніст». Але середньо-спеціальна освіта не дозволить просуватися по кар'єрних сходах. Можна спочатку закінчити училище або технікум, а вже потім вступити в університет на заочну форму навчання.

     Брокер

     Брокер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Щодня фахівці, що працюють у брокерських компаніях, відстежують зміну вартості світових валют або цінних паперів та укладають угоди. Вони грають на гроші клієнтів, ризикуючи великими сумами, а самі отримують відсотки від вдалих операцій. Основне завдання - купити подешевше, продати подорожче.
     У брокерській компанії дуже швидко можна зробити кар'єру. Тут немає серйозної вертикальної структури, ієрархії. Дорости можна до начальника відділу або, якщо пощастить, до директора компанії.

     РОБОТА ДЛЯ БРОКЕРА:

     Брокерські компанії, будь-які фінансові організації та ін

     Вам підходить робота в брокерської компанії, якщо ви:
     • Психічно стійкі, врівноваженість.
     • Схильні до авантюр, любите ризикувати.
     • Стійко переносите поразки.
     • Прямуєте приказці "сім разів відміряй, один раз відріж".
     Зарплати фахівців, що працюють у брокерських компаніях, складаються з фіксованого окладу (в середньому 1000-1200 у. Е.) та відсотків. Sales отримують комісійні за кількість залучених клієнтів і клієнтських грошей. Трейдери живуть на відсотки від прибутку, отриманого в результаті торгів (близько 10%). Аналітикам видають премії за якісно виконану роботу (оцінюється вірність прогнозів). Розглядаються заслуги кожного співробітника в окремо, тому назвати конкретні суми складно. При вдалому розкладі в місяць можна заробляти кілька тисяч доларів, при невдалому (у деяких компаніях працівники отримують тільки відсотки) є ризик залишитися взагалі без грошей.
     Тлумачні трейдери та аналітики виходять з випускників технічних спеціальностей (математиків, інженерів, програмістів і т. д.). У технічних вузах вчать тому, що так необхідно в роботі: вважати, логічно мислити, аналізувати, робити прогнози ... У відділі продажів, в принципі, можуть працювати люди з будь-якою освітою, найголовніше хороші комунікативні здібності та відмінне володіння темою (допоможуть курси та семінари, а також власний досвід проб і помилок). Але було б неправильно радити всім, хто в перспективі хоче працювати в брокерської компанії, вступати, допустим, на фізмат. Фахівців з цінних паперів готують на інших факультетах економічних або фінансових. І якщо ви хочете йти суворо за наміченим курсом, то слід вибирати спеціальність Фінанси і кредит.

     Бухгалтер

     Бухгалтер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     У чистому вигляді професії бухгалтера немає. На підприємствах бухгалтери працюють за напрямками: каса, основні засоби, валютні операції, розрахунок зарплати, склад. За ведення всієї бухгалтерії відповідає головний бухгалтер. У невеликій фірмі один бухгалтер може відповідати за все.

     Кваліфікований бухгалтер, розбирається у всіх питаннях обліку та податкової політики безцінний працівник і самий шанований чоловік на підприємстві. Однак і відповідальність висока він відповідає за будь-яку помилку в розрахунках.

     Робота бухгалтерії суворо контролюється з одного боку роботодавцем, з іншого указами та постановами Мінфіну і Міністерством з податків та зборів, які, на жаль, часто суперечать один одному. Тому потрібно розбиратися в перипетії законодавства та вміти спілкуватися до держорганами, наприклад, податковими.

     Потрібно тримати в голові всю фінансову картину підприємства, щоб знати, як будь-яка угода позначиться на балансі, звітності та премії генерального директора.
     Плюси професії:
     • Затребуваність на ринку праці.
     • Переважно нормований робочий день.
     • Можна мати додатковий заробіток, наприклад, допомагати з веденням бухгалтерії дрібним підприємцям.
     • Великий вибір учбових закладів: фінансові вузи курси бухгалтерів і бухгалтерські семінари.

     Мінуси професії:
     • Часті зміни в законодавстві.
     • Суперечності законодавства (наприклад, податкового та бухгалтерського),
     • Доводиться виконувати вказівки вищого начальства, навіть якщо вони здаються невірними в даній ситуації.
     • Діяльність бухгалтера жорстко регламентована і не залишає простору для творчості.
     • Помилки бухгалтера призводять до санкцій, штрафів і т.п.
     Люди цієї професії мають бути, перш за все, відповідальні та організовані, тому що несвоєчасна здача звіту або втрата якого-небудь документа може дорого обійтися компанії. Крім того, він повинен любити цифри з ними йому доведеться стикатися щодня, а помилка може виявитися фатальною. Також необхідні висока концентрація уваги, скрупульозність і посидючість. Непогано мати добру пам'ять і, найголовніше, треба вміти мовчати (так як нерідко бухгалтеру доводиться зберігати комерційну таємницю).

     Економіст

     Економіст
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Економіст здійснює економічний аналіз господарської діяльності організації, розробляє заходи щодо забезпечення режиму економії, підвищення ефективності робіт, виявлення резервів, попередження втрат і непродуктивних витрат, більш раціонального використання всіх видів ресурсів. Виконує розрахунки з матеріальних, трудових і фінансових витрат, необхідних для проведення робіт (послуг), досліджень і розробок в освоєнні нової техніки і технології.
     Плюси професії:
     • Економісти були і залишаються найбільш популярними фахівцями на ринку праці.
     • Висока заробітна плата. Від $ 400 до 1500 і вище.

     Мінуси професії:
     • Одне з основних вимог роботодавця до кандидатів - досвід роботи на аналогічних посадах.
     • Перш ніж ви станете висококласним фахівцем, здатним давати точні прогнози і ефективні рекомендації, пройде не один рік

     РОБОТА ДЛЯ ЕКОНОМІСТА:

     Випускники знаходять застосування своїм знанням та на виробництві, і в бізнесі, і у фінансовій сфері, і в науці. Але, за статистикою, близько 50% віддають перевагу банки або консалтингові компанії.

     • Вміння аналізувати великий обсяг інформації.
     • Гарна пам'ять.
     • Висока концентрація уваги.
     • Терпіння.
     • Комунікабельність.
     • Організаторські здібності.
     Почати можна з позиції рядового економіста, в перспективі - стати керуючим підприємством, який відповідає за розвиток компанії, її конкурентоспроможність, контролює та координує діяльність усіх структурних підрозділів.

     У середньому початківець економіст може розраховувати на $700-800. Багато що залежить від специфіки галузі: в будівельній сфері, харчової, в банках зарплати можуть бути вищими - від $1000. З досвідом зростуть і доходи. У Москві середня зарплата фахівця, який пропрацював у певній сфері близько двох років, - $1500-1800.

     Інженер-кошторисник

     Інженер-кошторисник
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Професія інженера-кошторисника знаходиться "на стику" будівництва і фінансів. З кожним роком вона стає все більш популярною.

     У обов'язки кошторисника входить складання і перевірка кошторисів, складання актів виконаних робіт, розрахунок і узгодження договірних цін на різні види робіт.
     Хоча більшість будівельних професій традиційно вважаються чоловічими, кошторисник - виключення з правил. Не менше половини фахівців з кошторисної справи - жінки.

     РОБОТА ДЛЯ ІНЖЕНЕРА-КОШТОРИСНИКА:

     Будівельно-ремонтні компанії.
     • акуратність
     • уважність
     • аналітичний склад розуму
     • вміння працювати з цифрами
     Заробітки кошторисників варіюються в діапазоні $1000-2000 в місяць залежно від рівня компанії-працедавця, а також від стажу роботи і професіоналізму кандидата.

     Калькулятор

     Калькулятор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     На основі рецептур, закупівельних цін і торгових націнок розраховує вартість продукції, що реалізується в організаціях громадського харчування. За заявками шеф-кухаря визначає кількість продуктів, необхідних для приготування різних страв, напівфабрикатів, кондитерських виробів і напоїв. Потім отримані дані вносяться в спеціальні калькуляційні картки, які реєструються за встановленою формою і оновлюються по мірі зміни ринкових та відпускних цін. Крім того, калькулятор веде оперативний облік приготованої для продажу продукції, виписує ярлики цін матеріально відповідальним особам, бере участь у складанні меню та винної карти, в інвентаризації товарно-матеріальних цінностей.
     Необхідно знати правила користування збірниками рецептів страв і кулінарних виробів, норми розкладки готової продукції, правила освіти торгових націнок, особливості виходу готових продуктів при холодної та теплової обробки м'яса, риби, овочів, фруктів і напоїв різних сортів і видів. Калькулятор повинен виконувати свої службові обов'язки в суворій відповідності з положеннями, інструкціями, рекомендаціями та іншими документами, що визначають порядок реалізації готової продукції в організаціях громадського харчування. Калькуляторами працюють переважно жінки.

     РОБОТА ДЛЯ КАЛЬКУЛЯТОРА:

     Ресторани, кафе, бари, їдальні, буфети, кулінарії.
     • Інтерес до кулінарії.
     • Схильність до ведення розрахунків та облікової документації.
     • Акуратність.
     • Пунктуальність.
     $300-700 і більше.
     Профільна освіта: професійні курси: "Технолог-калькулятор", "Бухгалтер-калькулятор".

     Контролер-касир

     Контролер-касир
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     За допомогою касового апарату проводить грошовий розрахунок з покупцем товару або споживачем послуг. Обов'язки багато в чому залежать від того, де він працює. В транспортній організації оформляє і продає квитки, абонементи, посадочні талони, інші проїзні і перевізні документи. Потрібно знати правила перевезення пасажирів і багажу на певному виді транспорту, умови видачі пільгових проїзних документів. У видовищних установах продає квитки і абонементи в театри, кінотеатри, цирк, на стадіони. У торговому залі підраховує суму, на яку покупець купує товар, і виробляє грошовий розрахунок готівкою банкнотами або по пластиковій картці. Валютний касир здійснює обмін купюр однієї валюти на іншу у відповідності з інструкціями НБУ.
     Незалежно від спеціалізації повинен знати пристрій і правила експлуатації контрольно-касових апаратів, порядок одержання, зберігання та видачі грошових коштів, ознаки платоспроможності державних грошових знаків, способи перевірки платоспроможності пластикових карток, порядок ведення касової книги і складання касової звітності. Працюють касирами переважно жінки.

     РОБОТА ДЛЯ КОНТРОЛЕРОМ-КАССИРОМ:

     Транспортні, банківські та торговельні установи.
     • Уважність,
     • чесність,
     • відсутність судимостей,
     • відповідальність,
     • схильність до лічильної роботі.
     Рядовий початківець касир може розраховувати на 450 у.о. на місяць, фахівець, який виконує обов'язки інкасатора додатково отримує від 55 у.о., старший касир заробляє від 700 у.о.. Якщо касир виконує ще й функції бухгалтера, його заробіток зростає до $900-1000.
     Профільна освіта: середня професійна, спеціальність "Продавець", "Контролер-касир".

     Кошторисник

     Кошторисник
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Кошторисник - це будівельник і бухгалтер в одній особі. Досвідчений кошторисник допомагає будівельникам не тільки мінімізувати витрати, але і уникнути багатьох проблем в процесі роботи.
     У невеликих компаніях штатна посада кошторисника не завжди передбачена. В цьому випадку фахівців наймають під кожен конкретний проект.

     РОБОТА ДЛЯ КОШТОРИСНИКА:

     Компанії, що займаються будівництвом.
     • відповідальність
     • старанність
     • самостійність
     Професія кошторисника достатньо приваблива у фінансовому відношенні: досвідчений фахівець крупної компанії може розраховувати на $800-1200 в місяць, керівник відділу - від $1500 і вище.

     Кредитний експерт

     Кредитний експерт
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Винаходить нові ефективні схеми кредитування, наприклад, кредити під заставу ювелірних виробів, до зарплати, на нагальні потреби, без початкового внеску і т. д. Розраховує ставки, вигадує знижки, аналізує пропозиції конкурентів на ринку. Те ж автокредитування кредитний експерт може реалізувати різними способами: від довгої процедури оформлення під середні відсотки до «кредиту за годину», але з більш високою процентною ставкою.
     Помилково вважати цю професію кабінетною. Мало розробити програму, її потрібно запустити. Наприклад, якщо мова йде про товарні кредити, потрібно налагодити зв'язки з магазинами або автосалонами, зацікавити їх своєю пропозицією.

     Кредитні експерти працюють за різними напрямками кредитування: одні відповідають за всі банківські програми споживчого кредитування, інші - іпотечного, треті - кредитування малого бізнесу.

     РОБОТА ДЛЯ КРЕДИТНОГО ЕКСПЕРТА:

     Банки, лізингові компанії, ломбарди, торгові організації і т. д.
     • Посидючість,
     • вдумливість,
     • аналітичний склад розуму,
     • відповідальність.
     Кар'єру можна зробити швидко. Банки зацікавлені не тільки в продавцях, але й в менеджерах, здатних керувати командами кредитних інспекторів у торгових точках і відділеннях банку. Вища позиція - директор кредитного відділу. Стратег, який визначає кредитну політику банку, що відповідає за цілий спектр програм. В середньому $1000-1500.
     Профільна освіта:
     Вища: спеціальність «Фінанси і кредит» зі спеціалізацією «банківська справа».

     Кризовий менеджер

     Кризовий менеджер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     У великих компаніях кризовий менеджер - спеціаліст, що знижує фінансові ризики підприємства, що попереджають можливі втрати і вміє утримати компанію на плаву, якщо ситуація все ж таки вийшла з-під контролю. Втім, в Україні штатна посада кризис-менеджера в фірмах рідкість. В нашій країні криза-менеджером зазвичай називають антикризивого (або арбітражного) керуючого, призначеного судом на збанкрутілі підприємства, щоб його відновити або грамотно розпродати майно.
     Антикризового управління на підприємстві ніколи не зустрічають з розкритими обіймами. Завжди - з побоюванням, завжди - в штики. Борги, незадоволені співробітники, прихована війна з тими, хто довів підприємство до банкрутства, зіткнення взаємовиключних інтересів різних сторін - звична обстановка для цього фахівця.

     РОБОТА ДЛЯ КРИЗОВОГО МЕНЕДЖЕРА:

     Арбітражний керуючий має статус вільного підприємця, але зобов'язаний входити в одну з так званих саморегулівної організації (некомерційних партнерств) - саме сюди, і звертаються кредитори підприємства-боржника з проханням надати їм фахівця. Подібних організацій в Україні близько десяти.
     Кризовий менеджер - людина зі сталевими нервами, холоднокровний, урівноважений, стриманий.
     Вилка - від $2000 до $5000 на місяць. Власники підприємств, перелякані перспективою втратити свій бізнес, на зарплаті зазвичай не заощаджують. Доходи професіоналів вищої категорії, за деякими оцінками, сягають $15 000 в місяць.
     Профільна освіта:
     Вища економічна освіта, спеціальність Антикризове управління.

     Податковий інспектор

     Податковий інспектор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Податковий інспектор контролює дотримання податкового законодавства, надходження в бюджет податкових та інших платежів, перевіряє фінансові документи платників податків: податкові декларації, бухгалтерські книги, звіти, кошториси та ін Проводить камеральні та виїзні податкові перевірки, аналізує результати, застосовує фінансові санкції до порушників. Направляє вимоги про сплату податків і зборів організаціям, підприємцям і громадянам. Становить вільну статистичну податкову звітність: аналізує рівень і динаміку надходження податків і зборів, заборгованостей і недоімок по ним.
     Великий обсяг інформації - особливо в періоди здачі податкової звітності. Необхідно стежити за змінами податкового законодавства, ходом розвитку податкової реформи. Робота у відділах з проведення виїзних перевірок пов'язана з роз'їздами, відрядженнями.
     • Уважність.
     • Аналітичні здібності.
     • Посидючість.
     • Здатність відстоювати свою точку зору.
     • Стрессоустойчивость.
     • Вимогливість.
     • Вміння швидко приймати рішення.
     Оклад - від 150 у.о. в залежності від інспекції, відділу і посади. Щомісячні премії, надбавки і виплати, передбачені для державних службовців.
     Профільна освіта:
     Щоб бути податковим інспектором, необхідно отримати вищу освіту (економічна, фінансова або юридична).

     Трейдер

     Трейдер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Торговець цінними паперами: акціями, облігаціями, ф'ючерсами. Суть роботи - купити дешевше і продати дорожче, збільшивши капітал, свій власний або клієнта. Все просто. На перший погляд. Але щоб грамотно зіграти на підвищенні або зниженні цін на біржі, потрібно розбиратися в тонкощах фондового ринку, графіки, котирування, аналізувати й прогнозувати ситуацію, оперативно реагувати на зміни курсів акцій, облігацій ... І одночасно тримати в голові десятки угод.
     Плюси професії:
     • Немає межі для зростання доходів.
     • Стрімка кар'єра.
     • Самі трейдери вважають свою роботу творчої - в ній немає ніякої рутини: вивчення ринку, прийняття рішення, аналіз власних результатів.

     Мінуси професії:
     Страховики відмовляються видавати медичні поліси біржовим брокерам і трейдерам: настільки шкідливою вважається їх робота і на Заході, і в Україні. Суми операцій величезні, тягар відповідальності великий. Для багатьох "гравців" трейдинг - не робота, а спосіб життя. 24 години на добу вони аналізують ринок. Часу на що-небудь інше просто не залишається. Курси акцій, графіки, котирування сняться ночами.

     РОБОТА ДЛЯ ТРЕЙДЕРА:
     Банки, брокерські контори, приватний трейдинг.
     • Оперативність.
     • Чудова інтуїція.
     • Холоднокровність.
     • Організаторські здібності.
     • Відповідальність.
     Зазвичай кар'єра в цій сфері складається стрімко. Молоді фахівці, приходячи в компанію, змінюють місце роботи вже через рік-півтора з підвищенням зарплати або просуванням по службі, або з тим і іншим одночасно. У інвестиційних компаніях і банках рядові трейдери прагнуть дорости до керівника відділу або провідного трейдера. Ця посада сама по собі топова, оскільки професіонал може заробляти навіть більше, ніж його керівники. При бажанні можна піти далі - очолити інвестиційний департамент або департамент торговельних операцій.
     Профільна освіта:
     Спеціальність "Фінанси та кредит" зі спеціалізацією "цінні папери", "фондовий ринок", "Біржова справа та ринок цінних паперів".

     Фінансовий аналітик

     Фінансовий аналітик
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Фінансовий аналітик - професійний експерт-економіст, спеціаліст з певного сектору ринку. До його обов'язків входить дослідження компаній-емітентів (випускають акції) і підготовка рекомендацій щодо купівлі, продажу або утримання цінних паперів.
     Робота фінансового аналітика - це не постійні семінари за рахунок компанії, читання газет і написання звітів з прогнозами. Краще заздалегідь уявити собі стан справ. Швидше за все, перші кілька років вам доведеться сидіти з екселевською базою даних, робити прорахунки, консолідувати дані за різні періоди, перевіряти розрахунки, свої і чужі, і т. д. Не виключено, що доведеться часто їздити у відрядження й виконувати різного роду нудні, але необхідні рутинні завдання. Справжня аналітика і складання прогнозів починається на наступному етапі. Практика показує, що досить великий відсоток молодих спеціалістів після перших двох років переходять на іншу роботу.

     РОБОТА ДЛЯ ФИНАНСОВЫМ АНАЛИТИКОМ:

     Посади фінансових аналітиків є у всіх банках і великих компаніях виробничого сектора.
     • Акуратність.
     • Скрупульозність.
     • Вміння працювати з великими масивами даних.
     • Лідерські якості.
     "Стартова ціна" спеціаліста без досвіду роботи, але з дипломом престижного вузу та додатковими знаннями в галузі бухобліку (система МСФЗ, бухгалтерські програми) - 800 у.о. З досвідом роботи від одного до трьох років - 1000 у.о.. З досвідом роботи понад трьох років плюс додаткове освіта - від 1500 у.о.. Фінансові аналітики екстра-класу отримують від 2000 у.о. і вище.
     Профільна освіта:
     Перша вища освіта - лише початок великого шляху. Потім магістратура, в ідеалі - програма МВА або стажування за кордоном. У ході роботи доведеться регулярно відвідувати семінари, тренінги та курси підвищення кваліфікації.

     Фінансовий директор

     Фінансовий директор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Фінансовий директор - голова фінансової служби підприємства. Знає все про грошові потоки в організації і вміє розподілити їх з максимальною користю. Може прорахувати наслідки будь-якого прийнятого рішення і винести вердикт: чи варто, наприклад, відкривати новий філіал фірми чи ні, куди вкласти гроші, щоб отримати найбільшу віддачу.
     Плюси професії:
     Зарплати директорів починаються від $ 1500 (в невеликих фірмах) і досягають $ 7000-10000 в солідних компаніях, які вийшли на міжнародний ринок.

     Мінуси професії: Робота для людей із залізними нервами. Від дій фінансового директора багато в чому залежить положення компанії на ринку. Доводиться одночасно працювати з цінними паперами, складати бюджет, оцінювати грошові потоки, інвестиційну привабливість підприємства. Вивчивши ситуацію на ринку, маневри конкурентів, можливості власної компанії, він приймає правильне рішення, що визначає фінансову політику, розробляє ефективний бізнес-план.

     РОБОТА ДЛЯ ФІНАНСОВОГО ДИРЕКТОРА:
     Промислові підприємства та торгові фірми, банки та інвестиційні та страхові компанії, державні та комерційні організації різного рівня. 30-40 вакансій в тиждень на спеціалізованих сайтах - не межа.
     • Вміння аналізувати великий обсяг інформації.
     • Гарна пам'ять.
     • Висока концентрація уваги.
     • Терпіння.
     • Комунікабельність.
     Починати доведеться з більш скромних посад у фінансових відділах за $500-600.
     Профільна освіта:
     Спеціальність "Фінанси та кредит" зі спеціалізацією "фінансовий менеджмент".

     Бізнес-тренер

     Бізнес-тренер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Бізнес-тренер - це викладач, але незвичайний. Він викладає те, чому не учать у вузах, а його учні, як правило, вже мають вищу освіту і професію.
     Де працюють бізнес-тренери? Можливостей тут багато, і в цьому одна з привабливих рис професії. Це можуть бути компанії будь-якого профілю.
     • комунікабельність
     • вміння слухати і переконувати
     • впевненість в собі
     • позитивний настрій
     Досить відкрити будь-який сайт вакансій, щоб побачити "вилку" зарплати внутрішньокорпоративного бізнес-тренера: $1000-2500.
     Профільної освіти не існує.

     Викладач іноземної мови

     Викладач іноземної мови
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Його будні - уроки і підготовка до них. Необхідний педагогічний талант, уміння знаходити теми і форми занять, які дійсно зацікавлять всіх учнів і допоможуть їм освоїти матеріал.
     Плюси професії:
     • Високий попит на ринку праці.
     • Висока заробітна плата.
     Мінуси професії:
     • Ніякої універсальної схеми або методики навчання, якою можна користуватися з року в рік, не існує.
     • Розробка уроків вимагає творчого підходу й вигадки.
     • розворушити учнів і навчити їх - ціла наука.
     • Кожен раз доводиться стикатися з непередбаченими ситуаціями і проблемами: хтось щось забув, не вивчив, не прийшов, не зрозумів ...

     РОБОТА ДЛЯ ВИКЛАДАЧА ІНОЗЕМНОЇ МОВИ:

     Школи, вузи, численні лінгвістичні центри, що пропонують різноманітні програми: від екстерну за тиждень до трьохрічного навчання. Останнім часом педагогів по іноземній мові запрошують проводити заняття і в офісах.
     • грамотна, чітка мова,
     • гарна пам'ять,
     • уважність,
     • терпіння,
     • посидючість
     Перспектива для вчителя школи - поступово "дорости" до директора. Сходження по кар'єрних сходах реально і для тих, хто працює у вузі. Багато молодих викладачів вчаться в аспірантурі. Після її закінчення можуть продовжити освіту в докторантурі. Захист дисертації і наукове звання відкривають дорогу до нових висот.

     Один з найбільш прибуткових варіантів роботи - репетиторство. Всім відомо - хороші репетитори на вагу золота" не тільки в переносному, але і в буквальному розумінні слова. Досвідчений педагог може отримувати від $50 в годину.

     Гувернантка

     Гувернантка
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Виховання і догляд за дітьми, допомога у виконанні домашнього завдання.
     Плюси професії:
     • На ринку праці послуги гувернанток мають постійний попит.
     Мінуси професії:
     • Дуже велика конкуренція.

     РОБОТА ДЛЯ ГУВЕРНАНТКИ:

     Робота в сім'ях.

     • розвинені інтелектуальні і педагогічні здібності,
     • хороша пам'ять,
     • сильна воля,
     • витримка,
     • загальна культура,
     • ерудиція,
     • доброзичливість,
     • спостережливість,
     • терпіння,
     • особливий такт і мудрість, щоб безболісно увійти до чужої родини.
     На заробітну плату впливають як графік роботи, так і вимоги: навчання іноземним мовам, вік дитини, умови роботи, додаткові навантаження (одні батьки хочуть, щоб гувернер був ще і репетитором, інші щоб вихователь і удома прибрав).
     Профільна освіта:
     Повинна бути вища освіта педагогічна, мовна, психологічна, музична. Бажані знання якоїсь іноземної мови, і навіть досвід занять спортом або танцями.

     Логопед

     Логопед
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Спеціаліст по виправленню дефектів мовлення у дорослих і дітей. За допомогою спеціально підібраних вправ він вчить говорити людей красиво: не в ніс, не картавлячи, а чітко проговорюючи букву "Р" і т. д. Логопед показує правильне положення язика і губ при вимові звуків, задає читати додому тексти та скоромовки, пильно стежить за успіхами підопічного.
     Робота логопеда вимагає величезного терпіння. Муштрувати невпевнених пацієнтів день за днем може тільки дуже наполегливий фахівець. Процес лікування займає мінімум 5 місяців, іноді з складними пацієнтами він затягується на рік і навіть більше! Робота, проста на перший погляд, зажадає серйозної теоретичної підготовки: знання механізмів голосообразованія і патофізіології мови.

     РОБОТА ДЛЯ ЛОГОПЕДА:

     Дитячі сади, поліклініки, лікарні, центри психолого-педагогічної реабілітації і корекції для дітей з порушеннями слуху і мови. Варіант для професіоналів - відкриття власного приватного логопедичного кабінету.

     Увага, терпіння, дипломатичність. Люди, що говорять з дефектами, часто соромляться своїх недоліків і в спілкуванні з ними потрібно бути максимально коректним, уміти їх підбадьорити, підтримати.
     У державному дитячому саду, школі або поліклініці логопед отримує від $160 до 350. У приватних ліцеях, дошкільних установах, розвиваючих центрах зарплати вище - від $400-700. Високі доходи (від $1000 і вище) може принести тільки приватна практика.

     Перекладач

     Перекладач
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Професія перекладача визнана однією з найпрестижніших і затребуваних. У перекладачів є свої спеціалізації: хтось займається тільки письмовим перекладом, працює з художніми, науковими, публіцистичними, технічними текстами, статтями і документами. Хтось переводить усну мову (послідовний або синхронний переклад).
     Плюси професії:
     • Можливість самореалізації в будь-яких галузях: письмовий переклад, перекладач-синхроніст, усний або послідовний переклад, переклад фільмів, книг, журналів;
     • Людину, що володіє іноземною мовою охоче беруть у журналістику, туристичні фірми, PR-компанії, менеджмент;
     • Є можливість спілкуватися з різними людьми і вивчати культури інших країн;
     • Від професіоналізму перекладача часто залежить сприятливий результат переговорів.

     Мінуси професії:
     • Нестабільна завантаження в різні місяці обсяг переказів може відрізнятися в кілька разів;
     • Часто гонорари отримують не за фактом здачі матеріалу, а коли приходить оплата від замовника;
     • Іноді до таких фахівців відносяться як до людей другого сорту: перекладачі супроводжують делегації по магазинах і барам, а іноді виконують кур'єрські доручення.

     РОБОТА ДЛЯ ПЕРЕКЛАДАЧА

     Бюро перекладів - не єдине місце роботи. Професіонал може вибрати практично будь-яку сферу діяльності: робити англомовні версії сайтів, працювати в ЗМІ, збираючи інформацію "під замовлення" із зарубіжних джерел, супроводжувати політиків і бізнесменів в поїздки за кордон, виконувати обов'язки турменеджера, бронюючи квитки і путівки
     В залежності від того, в якій сфері перекладів працює фахівець, залежить і набір його особистих якостей.
     • Для перекладача-синхроніста потрібна комунікабельність і розвиток такого навику як вірогідне прогнозування - людина тільки починає говорити, а перекладач вже зрозумів, про що піде мова.
     • Для перекладача, шо бере участь у ділових переговорах, важливо бути дипломатом і у разі конфронтації сторін іноді буває непогано пом'якшити загальний тон переговорів.
     • А ось тим, хто працює над письмовими перекладами, знадобляться вдумливо, посидючість і здатність абстрагуватися.
     Штатний перекладач в конкретній фірмі, переклад художньої літератури, вищий пілотаж - синхронний переклад. Кар'єрне зростання перекладача визначається ступенем складності завдань для нього.

     Перекладач-універсал

     Перекладач-універсал
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Перекладач-універсал - рідкість. Одні фахівці займаються послідовним перекладом - супроводжують клієнтів на нарадах і переговорах, другі працюють над технічною літературою, треті - синхронізм - переводять мову оратора через спеціальну апаратуру для людей, що зібралися в залі, і т.д. У будь-якому випадку головне - якісно і повно передати думку людини, що говорить на іншій мові.
     Плюсы професії:
     Гонорар перекладача-початківця незначний. Зате досвідчений фахівець, заслуживши довіру замовників, заробляє непогані гроші. Розцінки на переклад: від $ 2 до 20 за аркуш (або 1800 знаків). Штатний співробітник отримує від $500-900. Синхронізм зазвичай працюють відрядно: від $50 в день залежно від статусу заходу і кваліфікації фахівця. Гонорари технічних і художніх перекладачів: від $5-10 за друкарський аркуш.

     Мінуси професії:
     Особливість роботи перекладача - нестабільне завантаження. Навіть у крупних компаніях об'єм перекладів може в різні місяці відрізнятися в десятки разів. У невеликих бюро така ж ситуація. Замовлення нерегулярні, і перекладачі часто отримують гонорари не за фактом здачі матеріалу, а коли приходить оплата від замовника. Поступити гроші можуть через тиждень, а то і через півроку.

     РОБОТА ДЛЯ ПЕРЕКЛАДАЧА-УНІВЕРСАЛА:

     Можна знайти місце референта-перекладача в різних компаніях або влаштуватися в бюро перекладів. У Києві їх сотні. Втім, крупних бюро, реально орієнтованих на роботу з корпоративними замовниками, значно менше.
     • Грамотна, чітка усна і письмова мова,
     • Хороший слух і пам'ять,
     • Терплячість,
     • Посидючість,
     • Уважність,
     • Комунікабельність.
     На початкових етапах кар'єри влаштуватися в крупну комерційну компанію або бюро перекладів практично нереально: працедавці віддають перевагу досвідченим фахівцям. Зате з позаштатною роботою проблем не буде: приватні замовлення є завжди. Особливо у тих, хто робить письмові переклади і знає спеціальну лексику. В Україні виходить величезна кількість перекладної літератури: художньою, науково-популярною, статті в різних журналах, енциклопедії, довідники. Найчастіше над такими книгами працює цілий колектив позаштатних перекладачів (тримати постійних співробітників невигідно).

     Психолог

     Психолог
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     В Україні професія психолога з кожним роком набирає більшої популярності.
     В нашій країні найбільше психологів працює у сфері освіти - педагог-психолог: він допомагає малюкам адаптуватися до незнайомої обстановки, проводить тестування на готовність до школи, працює з проблемними дітьми. У школах педагоги-психологи одбирають першокласників, займаються корегувально-розвиваючою діяльністю, профорієнтацією старшокласників, проводять різні тренінги і т.д.

     Клінічний психолог - працює в службах допомоги важким хворим: онкологічним, ВІЧ-інфікованим і т.д. і допомагає пацієнтам справитися зі стресом, підтримує їх, стежить за станом здоров'я, а у разі потреби підключає до лікування психіатра і невролога. Так само психолог може знайти своє місце в політиці і бізнесі.

     РОБОТА ДЛЯ ПСИХОЛОГА:

     Психологічні центри, приватні контори по психологічному консультуванню, освітні і медичні установи.
     Обирайте професію психолога, якщо ви:
     • по складу розуму гуманітарій;
     • товариські, у вас багато друзів;
     • доброзичливі і терплячі.

     Не вибирайте, якщо ви:
     • неуважні, не готові прислухатися до проблем інших;
     • розраховуєте на дуже великі зарплати;
     • неврівноваженні.
     Молодому фахівцеві доведеться попрацювати в школі, дитячому садку, державному психологічному центрі, на телефоні довіри, заробляючи $300-400. Отримавши цінний досвід, можна стати менеджером по організації тренінгів і семінарів ($500-800). Далі можна працювати в спеціалізованій психологічній службі, займатися приватним консультуванням (коучингом) або відкрити власну фірму. Дохід від $900-1000 і вище.

     Зарплати в державних установах невеликі: працюючи на одній ставці, психолог отримує близько $150-200 за чотиригодинний робочий день, деякі працюють на дві ставки по вісім годинн в день і заробляють в два рази більше. Сьогодні психологи потрібні і приватним садкам і школам, тут зарплата від $500.

     Психолог-ергономіст

     Психолог-ергономіст
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Психолог-ергоніміст забезпечує комфортні умови праці в компаніях і на підприємствах. Він оцінює, наскільки зручне у використанні робоче устаткування, інструменти і меблі, і дає рекомендації конструкторам по їх проектуванню. Він же гарантує дотримання нормативів шуму і освітленості в робочих умовах.
     Плюси професії:
     • Творча самореалізація.
     • Хороші перспективи працевлаштування.

     Мінуси професії:
     • Напружена робота, що вимагає великих розумових зусиль.
     • Висока ціна помилки: погано спроектовані інструменти можуть заподіяти шкоду здоров'ю людей

     РОБОТА ДЛЯ ПСИХОЛОГА-ЕРГОНОМІСТА:

     Організації, що проектують і виробляють нову техніку, інструменти, офісні і виробничі меблі. Промислові підприємства.
     Щоб досягти успіху в цій професії, необхідно мати аналітичний склад розуму і візуальне мислення, адже за службовим обов'язком доведеться мати справу зі складними розрахунками, моделювати різні ситуації, і в думках представляти, якими будуть результати виконаної роботи.
     Рівень оплати залежить від досвіду роботи і компанії.

     Тренінг-менеджер

     Тренінг-менеджер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Тренінг-менеджер - лише одна з назв професії, в залежності від місця роботи і виконуваних функцій цей фахівець може ховатися під різними іменами:
     • внутрішній (корпоративний) тренінг-менеджер або менеджер з розвитку персоналу в організації,
     • тренер, який працює у тренінговій або консалтингової компанії або бізнес-тренер, тренер-консультант,
     • тренер-freelancer, вільний тренер, людина, яка працює сама на себе.
     Такі професії, у яких основна задача - навчати людей, допомагати їм розкрити свій внутрішній потенціал, завжди затребувані. Тому професія тренінг-менеджера має великі перспективи.

     РОБОТА ДЛЯ ТРЕНІНГ-МЕНЕДЖЕРА:

     Великі компанії та організації, тренінгові або консалтингові компанії
     Комунікабельність, організованість, вміння знайти підхід до будь-якій людині.
     Зарплата тренінг-менеджера, як правило, залежить від місця роботи і професіоналізму. Корпоративний тренер-початківець може заробляти близько $800-1300. Хороший внутрішній тренер з досвідом роботи від двох років отримує вже $1500-2000, у деяких випадках до $2500. Зарплата співробітника тренінгової компанії складає від $1000 до $5000 на місяць. На ринку фрілансерів доходи можуть бути самими різними залежно від завантаженості тренера. Розкид гонорарів від $400 до $1000 за тренінговий день.

     Кар'єра тренінг-менеджера може розвиватися в декількох напрямках. Варіант перший - поступове накопичення досвіду, розширення портфеля проведених тренінгів, створення власного бренду на тренінговому ринку. Варіант другий адміністративна кар'єра, обійняти посаду керівника навчального центру, директора управління персоналом чи іншої аналогічної посади. Нарешті, третій варіант освоєння суміжних професій: HR-менеджмент (управління кадрами), коучинг (робота на виявлення прихованих можливостей і резервів особистості) або ассесмент (методи та технології оцінки персоналу).
     Профільна освіта:
     Ще років п'ять тому вважалося, що тренером може бути тільки психолог, в крайньому випадку педагог. Сьогодні ситуація міняється: серед талановитих тренерів зустрічаються колишні медики, біологи, лінгвісти, економісти. Однак є два найпопулярніших шляху в професію:
     • закінчити психологічний або педагогічний факультет і почати вести тренінги,
     • стати гарним фахівцем у будь-якій галузі бізнесу, закінчити спеціалізовані курси або майстер-класи, а потім ділитися секретами свого успіху з іншими.

     Існує думка, що найважче навчати дітей, адже їм не сидиться на місці і змотивувати їх вивчити нове слово - досить складно. Це неправда. Набагато складніше змусити слухати й запам'ятовувати дорослих, кожен з яких має свою власну думку і вважає себе спецом майже в усіх аспектах бізнесу.

     Вітражист

     Вітражист
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Ви дивилися в дитинстві на сонце через осколки пляшок? Гриміли скельцями в трубці калейдоскопа? Відкриємо вам таємницю. Якщо скласти різноколірні шматочки і скріпляти їх металевою оправою, вийде вітраж.
     Безумовний плюс професії повна свобода творчості і можливість створювати своїми руками красиві речі. Ціна цієї свободи - нестабільний заробіток. Є замовлення - працюєш, немає - сидиш без діла.

     РОБОТА ДЛЯ ВІТРАЖИСТА:

     Дизайнерські і архітектурні бюро, будівельні організації і ін.
     Робота вітражиста вимагає фантазії і смаку.
     Художник працює за відсотки від замовлення, у виконавця оплата відрядна за кв.м. (біля $100-200).
     Профільна освіта:
     Учбових закладів, що випускають вітражистів, в Україні практично немає. Здобути спеціальну освіту в області художньо-прикладного мистецтва або закінчити курси дизайну - великий плюс. Втім, практика важливіше теорії.

     Дизайнер інтер'єру

     Дизайнер інтер'єру
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Він не тільки художник, але і конструктор, проектувальник, і навіть виконроб. Створює простір з неповторним стилем, аурою, енергетикою. Утілює ідею нового інтер'єру квартири спочатку в ескізі, а потім в кресленнях.
     Плюси професії:
     • Творча і захоплююча робота.
     • Фахівці широко затребувані на ринку праці.
     • Висока заробітна плата.

     Мінуси професії:
     • Доводиться багато працювати з підрядниками, з будівельниками, з постачальниками матеріалів, з замовниками, які іноді самі не знають, чого хочуть. Виступати координатором всіх служб.

     РОБОТА ДЛЯ ДИЗАЙНЕРА ІНТЕР'ЄРУ:

     Дизайнери інтер'єру затребувані в спеціалізованих дизайн-бюро, салонах по виготовленню штор і портьєр, фірмах, що виготовляють меблі.
     • Терпіння,
     • Комунікабельність,
     • Уважність,
     • Художні здібності.
     Стати успішним дизайнером може лише фахівець-універсал, що освоїв всі етапи технологічного циклу: від першої розмови із замовником до організації робіт і здачі об'єкту. Починати кар'єру краще з роботи в дизайн-бюро. Тут можна набратися досвіду і сміливості, беручи участь в самих різних по стилю проектах.

     Заробітки залежать від площі приміщення і кількості замовлень. Професіонал отримує в середньому $100 за квадратний метр. Місячний заробіток - від $400-500 (початківець) до $1500 і вище.

     Дизайнер реклами

     Дизайнер реклами
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Оформляє щити, розробляє корпоративний стиль компанії (від фірмового знаку, логотипу і візитки до календарів, упаковок і вуличних постерів), створює макети газет і журналів, вітрин і виставкових стендів.
     Плюси професії:
     • Творча і захоплююча робота.
     • Високий попит на ринку праці.
     Мінуси професії:
     • Доводиться багато працювати з замовниками, які іноді самі не знають, чого хочуть.
     РОБОТА ДЛЯ ДИЗАЙНЕРА РЕКЛАМИ:
     Численні рекламні агенства і ЗМІ (газети, журнали, телебачення).
     • Просторове мислення,
     • Креативність,
     • Комунікабельність,
     • Художні здібності.
     На ринку праці величезна кількість вакансій. Навіть молодий фахівець може знайти відповідне місце. Головне, щоб було своє портфоліо - ваші кращі дизайнерські роботи, які можна продемонструвати працедавцю. З досвідом росте зарплата. Надалі можна стати арт-директором.

     Фахівець, що починає, може розраховувати на $500-700, професіонал заробляє $800-1500 і вище.
     Профільна освіта:
     Спеціальність "Дизайн" із спеціалізаціями "дизайн реклами", "графічний дизайн"; спеціальність "Реклама" із спеціалізацією "дизайн в рекламі".

     Дизайнер-модельєр

     Дизайнер-модельєр
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Поєднуючи красу, пластику і функціональність, він створює нові моделі одягу, взуття, головних уборів.
     Плюси професії:
     • Захоплююча і творча робота.

     Мінуси професії:
     • того, щоб брати участь в елітних показах, за правилами "от кутюр" потрібно представити від 4 до 60 ансамблів, причому будь-який виріб на 50-80% повинно бути зроблено руками. Одна сукня шиється мінімум місяць, а особливо складні і до півроку ... Виживають тільки фанати, що не уявляють себе поза професією, готові розробляти нові ідеї, не боячись сміливих експериментів та довгих, безсонних ночей, проведених за роботою.

     РОБОТА ДЛЯ ДИЗАЙНЕРА-МОДЕЛЬЄРА
     :
     Будинки моди, приватні бутіки, фірми по виробництву одягу і взуття.
     • Креативність,
     • Терпіння,
     • Художні здібності,
     • Комунікабельність.
     На перших порах потрібно бути готовим до роботи виконавцем на швейному виробництві або в бутіках відомих дизайнерів-модельєрів. Початківцю кутюрьє дуже важливо брати активну участь в різних показах. Це і заявка про себе в професійних кругах, і пошук потенційних замовників, і презентація ідеї, своєрідне підтвердження авторських прав.

     В компаніях, що виробляють одяг, середня заробітна плата модельєра $500-700. Головні дизайнери підприємства можуть отримувати від $1000 до 3000. Але кожен кутюрьє мріє відкрити свій власний бутік, створити бренд. В цьому випадку дизайнер стає бізнесменом, його доходи можуть різко зрости.

     Ландшафтний архітектор

     Ландшафтний архітектор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Ландшафтний архітектор - це фахівець, здатний упорядкувати будь-який відкритий простір, де повинні бути зелені насадження. Професійний ландшафтник може працювати як над невеликим клаптиком землі біля будинку, так і над ділянками національного парку або заповіднику.
     Для того, щоб створити життєздатний ландшафт, архітектор повинен володіти знаннями в найрізноманітніших областях. Потрібно розбиратися в сучасних тенденціях садово-паркової архітектури і знати її історію, уміти добре малювати і креслити, володіти основами композиції і колористики. Ну і, зрозуміло, ландшафтний архітектор повинен знати ботаніку.

     РОБОТА ДЛЯ ЛАНДШАФТНОГО АРХІТЕКТОРА:

     Архітектурно-ландшафтні майстерні і студії, дизайнерські студії, галереї, виставкові комплекси, рекламні агенства.
     • Просторове мислення
     • Творчий підхід до справи
     • Конструкторські здібності
     • Комунікабельність
     Говорити про кар'єру ландшафтного архітектора в чистому вигляді досить складно. В більшості випадків успішність вимірюється не просуванням по кар'єрних сходах, а зростанням авторитету в професійних кругах, збільшенням числа і об'єму замовлень. У перспективі успішний ландшафтний дизайнер може відкрити власне бюро.
     Профільна освіта:
     Головна "ландшафтна" спеціальність у вузах "Садово-паркове і ландшафтне будівництво".

     Ландшафтний дизайнер

     Ландшафтний дизайнер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Він здатний перетворити рядову дачну ділянку на прекрасний оазис. Поговоривши з клієнтом, уточнивши всі технічні деталі і зробивши необхідні обміри, дизайнер представляє клієнтові ескіз майбутнього раю, намальований від руки або на комп'ютері. Отримавши "добро" розробляє ландшафтний проект, де буде розписано все: від розташування квітників, альтанок і басейну до опису видів дерев і чагарників. Подальше завдання ведення проекту до його остаточного втілення.
     Красиву композицію неможливо створити без художньої уяви, відчуття смаку і уміння малювати. Одночасно дизайнер повинен бути топографом, біологом, хіміком і інженером в одній особі. Потрібно добре розбиратися в рослинах, знати в який грунт їх потрібно висаджувати, як вони ростуть і квітнуть, грамотно використовувати особливості рельєфу місцевості для створення садового пейзажу, відводити зайву воду з ділянки, контролювати підведення комунікацій і т.д.

     РОБОТА ДЛЯ ЛАНДШАФТНОГО ДИЗАЙНЕРА:

     Численні компанії, що пропонують послуги ландшафтного дизайну, фірми, що займаються будівництвом котеджів. Можна працювати індивідуально, по найму.
     Розвинена уява, творчий підхід до справи і комунікабельність - спілкуватися з клієнтами доводитися часто, вони постійно вносять якісь корективи до проекту. Необхідні і організаторські здібності.
     Ландшафтний дизайнер, що починає, працюючи самостійно, може розраховувати на $600-700 за проект. Професіонал отримує в середньому $1000-1500. У штаті спеціалізованої компанії вузький фахівець (дендролог, ландшафтний проектувальник, садівник або технолог) може розраховувати на $800-1500 в місяць.

     Коректор

     Коректор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Фахівець, який перевіряє орфографію і пунктуацію в текстах газет, журналів, книг. Його завдання - виправлення помилок різного роду, вилов за допомогою словників і енциклопедій несуразностей і друкарських помилок.

     До коректора в засобах масової інформації рукопис потрапляє вже після редагування, він стежить, щоб дотримувалося загальноприйняте скорочення слів, оформлення таблиць, зносок, посилань, погоджує з редактором відмічені стилістичні погрішності. Коректор в друкарні звіряє відтиснення з оригіналом і при необхідності виправляє помилки і технічні недоліки (невитриману відстань між буквами або рядками, не протягнуті в пресі букви або слова, довжину рядків, абзаци).
     Робота одноманітна, цілий день доводитися знаходитися в сидячому положенні. Велике навантаження на очі. Не завжди гладко будується робота з журналістами і редакторами: багато хто з них хворобливо реагує на спробу виправлень у вистражданому тексті, і навколо однієї коми можуть розгоратися неабиякі баталії з багаторазовим перегортуванням словників. У щоденних газетах робота в авральному режимі - практично норма. З іншого боку, коректор має можливість одним з перших прочитувати сенсаційні новини, що ще не вийшли в друк, або цікаву літературу різного роду.

     РОБОТА ДЛЯ КОРЕКТОРА:
     Засоби масової інформації, книжкові видавництва.
     • мовне чуття,
     • уважність,
     • посидючість.
     Середня зарплата коректора $450-700 в місяць, і на славу як, наприклад, журналістові розраховувати не доводиться - прізвище коректора рідко указується на сторіночці з вихідними даними.

     Науковий редактор

     Науковий редактор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Науковий редактор редагує рукописи певного тематичного напряму. Перевіряє чи відображені в роботах новітні досягнення науки, зміни в законодавстві, чи враховані авторами зауваження рецензентів і вимоги по доопрацюванню матеріалу. Перевіряє правильність написання термінів, цитат і цифрових даних, написання імен, символів, одиниць вимірювання та ін.

     Розглядає рукописи, що поступили, і рецензії на них, готує висновки про можливість їх видання. Консультує редакторів свого напряму про новітні вітчизняні і зарубіжні досягнення в цій області. Бере участь у вирішенні питань, пов'язаних з художнім і технічним оздобленням робіт, в складанні тематичних планів, в підборі рецензентів, підготовці договорів з авторами і рецензентами.
     Необхідно добре володіти російською мовою, щоб редагувати професійну ("пташину") мову, не спотворюючи сенсу тексту. Часто потрібно знання англійської або іншої іноземної мови для редагування перекладних матеріалів. Оскільки робота проходить "на стику" професій, науковий редактор повинен стежити за розвитком своєї області знань і удосконалюватися в редагуванні.

     РОБОТА ДЛЯ НАУКОВОГО РЕДАКТОРА:
     Видавництва ділової і спеціальної літератури.
     • Аналітичні здібності.
     • Уважність.
     • Посидючість.
     • Копіткість.
     • Уміння висловлювати свої думки усно і письмово.
     Від $950 і вище, залежно від конкретної області.

     Письменник

     Письменник
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Професія письменника захоплює багатьох. Таємно кожен вважає себе здатним створити шедевр, прославитися і заробити купу грошей. Насправді, чим ми гірше за Джоан Ролінг з її Гарі Поттером?
     Ви талановиті як Пушкін? Пробитися на літературній Олімп все одно буде складно. Велику роль тут грає успіх. Уміння потрапити "в струмінь", відчути, що потрібне читачу і дати йому це, іноді всупереч усьому.

     РОБОТА ДЛЯ ПИСЬМЕННИКА:
     Письменники зазвичай працюють удома.
     Щоб вдихнути в свій твір життя, автор повинен досконало володіти мовою - уміти точно, яскраво, образно викласти всі свої думки, передати відтінки сенсу, відчуттів, настрою. Одні письменники упевнені - для цього необхідний талант, інші, посміхаючись, вважають письменницьку справу технологією і говорять, що будь-яка хоч трохи грамотна людина, освоївши базові прийоми, зможе куховарити цілком читані речі.
     Автор, що починає, за першу свою книгу, в середньому може отримати приблизно $1300, максимум - $2000. Зазвичай виплачується невеликий аванс плюс 6-12 відсотків від сумарної вартості тиражу.

     Редактор

     Редактор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Редактор вичитує, виправляє, переписує творіння відомих (і не дуже) журналістів. Дає завдання "акулам пера", вирішує, які теми варто освітити в газеті, на телебаченні, радіо. Його завдання - зробити видання або телерадіопередачу яскравим, цікавим і популярним.
     Плюси професії:
     • Висока зарплата.
     Мінуси професії:
     • Редакторам доводиться працювати в жорстких умовах браку часу.
     • Прийти на посаду редактора ТБ або радіо "з вулиці" практично неможливо.

     РОБОТА ДЛЯ РЕДАКТОРА:
     Газети і журнали, книжкові видавництва, телекомпанії і радіостанції.
     • Комунікабельність.
     • Допитливість.
     • Творчі і художні здібності.
     • Хороша пам'ять.
     • Образне мислення.
     • Фізична витривалість.
     Щоб стати редактором переодичного видання, потрібно спочатку не один рік попрацювати журналістом. У багатьох виданнях працюють відразу декілька редакторів по рубриках - можна стати одним з них. Вища посада - головний редактор. Редактори телепрограм нерідко продовжують кар'єру як ведучий.

     Фахівець, що починає, може розраховувати на $400-500. Якщо у видання вузька спеціалізація, що вимагає додаткових навиків або знання іноземних мов, стартова зарплата підвищується до $600-1000. Головні редактори ЗМІ отримують від $1000 до 3000.

     Редактор книг

     Редактор книг
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Круг обов'язків редактора досить широкий. Читання і правка рукописів - лише частина його роботи. Крім цього він спілкується з авторами, художниками, верстальниками, коректорами. Над створенням книги трудиться цілий колектив, і редактор виконує роль диригента цього "оркестру".
     Стати редактором книг - означає увійти до світу літератури з "службового входу". Ви придбаєте унікальну можливість першим прочитати твори відомих сучасників.

     РОБОТА ДЛЯ РЕДАКТОРА КНИГ:
     Книжкові видавництва.
     Головна професійна якість редактора книг - любов до читання. Решту навиків можна розвинути, але читати доведеться щодня і багато.
     Оскільки редакторська майстерність приходить з роками, починати кар'єру доведеться з посади молодшого редактора, одержуючого не більше $500-600 в місяць. Досвідчені редактори книжкових видавництв отримують $1150-1800. Заробіток головного редактора може складатися з постійного окладу і бонусів, досягаючи $3000.

     Репортер

     Репортер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Додатково
     Професія репортера неможлива без постійного ризику. Адже репортер завжди повинен бути в центрі подій, його головне завдання – дізнатися максимум інформації про подію і швидко передати цю інформацію у вигляді короткого сюжету на канал.

     До речі, часто в програмах новин роблять пряме включення з місця події, де в режимі реального часу репортер розповідав про події, що відбувалися. На відміну від журналістів, репортери завжди в роз'їздах, адже їх першорядне завдання – розповісти про все першими. Тому якщо ви вибрали професію репортера, будьте готові до життя «на колесах».
     Як вже говорилося вище, професія «репортер» - це одне тривале відрядження в різні частини України, а потім і світу. Але, окрім постійних поїздкок, важливо уміти красиво і грамотно розмовляти українською і російською мовами, а також уміти втиснути в п'ятихвилинний сюжет головні факти того, що відбувається.

     Говорять, що уміння швидко орієнтуватися і віщати в прямому ефірі з місця подій приходить з досвідом. Але повірте, професія репортера так і залишиться всього лише вашими мріями, якщо ви відразу не покажете майбутньому працедавцю свою зібраність, лаконічність і грамотну, чисту мову.

     РОБОТА ДЛЯ РЕПОРТЕРА:
     Професія репортера затребувана на телебаченні, в новинних і розважальних програмах, а також на радіостанціях і в ЗМІ.

     Репортер – це зібрана, логічно мисляча людина, яка не боїться труднощів на шляху до отримання хорошого сюжету для програми. Для професії репортера критично важливо мати правильну дикцію, знати українську мову на рівні носія, бажано мати приємну зовнішність. Ну і найголовніше – успішний репортер просто зобов'язаний бути зацікавленим у всьому.
     Для початку потрібно закінчити один з вузів України за напрямом «журналістика».

     Спічрайтер

     Спічрайтер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     На Заході спічрайтер - одна з основних професій в області PR. Цей фахівець враховує цілі виступу, аудиторію, характер виступаючого, його манеру говорити, лексичний запас і складає такий текст, який справить на слухачів потрібне враження.
     Ця професія для "сірих кардиналів": спічрайтери завжди в тіні, чим вони непомітніше для громадськості, тим краще для їх кар'єри. Прославитися - значить, поставити на ній хрест.

     РОБОТА ДЛЯ СПІЧРАЙТЕРА:
     PR-агентства, політичні партії.
     Вибирайте професію спічрайтера, якщо ви:
     • гуманітарій по складу розуму;
     • вмієте виразно висловлювати власні та чужі думки;
     • добре пишете, вже опублікували кілька статей;
     • не боїтеся брати на себе відповідальність.
     На інтернет-сайтах з базами вакансій оголошення "Потрібен спічрайтер!" ви навряд чи знайдете. Професія закрита. Єдине, що можна зробити, щоб знайти вакантне місце, - методично обдзвонювати працедавців. Швидше за все, відразу посаду спічрайтера вам ніхто не запропонує, але можуть узяти на позицію асистента або помічника. Як початкова ставка можна претендувати на $400. в місяць. Вартість одного спічу (англ. speech - мова) - $350 і вище. Далі потрібно постаратися завести ділові контакти.

     Телеведучий

     Телеведучий
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Веде новини, розважальні і спортивні програми, коментує змагання і матчі.
     Плюси професії:
     • Спілкування з відомими людьми.
     • Реальний шанс самому стати знаменитим.
     • Визнання глядачів, увага поклонників.
     • Високі гонорари (у відомих ведучих).
     • Цікава робота.
     Мінуси професії:
     • Весь час на людях - ніякого особистого життя.
     • Непередбачуваний графік роботи.
     • Настирливість деяких фанатів.
     • Необхідність завжди бути у хорошому настрої.
     • Високі психологічні навантаження.
     • здатність переконливо висловлювати свої думки;
     • грамотна мова;
     • уміння працювати в команді;
     • телегенічна зовнішність;
     • самовладання.
     У успішного телеведучого є можливість вести власну програму на ТБ або стати генеральним директором телекомпанії.

     Телевізійний журналіст

     Телевізійний журналіст
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Кар'єру на телебаченні починати краще з посади кореспондента. Ви навчитеся готувати репортажі, вмонтовувати і озвучувати матеріали, працювати з режисером і редактором. На відміну від телеведучих, які велику частину часу проводять в студії або кабінеті, кореспонденти знаходяться там, де відбувається найцікавіше.
     Працювати потрібно в скаженому темпі - все вирішують хвилини. І ось коли все вдалося, і в останню мить ви встигли відправити сюжет до телекомпанії, виявилося, що для вашого матеріалу в ефірі не вистачило часу (особливо якщо ви знімаєте культурні або спортивні сюжети, які у верстці новинного випуску зазвичай йдуть в самому кінці). Образливо? Так, але до цього теж потрібно бути готовим.
     • Високий рівень загальної культури.
     • Розвинені комунікативні уміння.
     • Спеціальні здібності.
     • Мобільність.
     • Оперативність.
     • Зібраність.
     • Спостережливість.
     • Уміння швидко адаптуватися в нових умовах, легко вступати в контакт, викликати прихильність до себе і розвинути розмову зі співбесідником.
     • Ерудиція.
     • Правильна літературна мова.
     • Хороша дикція.
     • Кмітливість.
     Якщо ви зацікавите керівників програми, то на перших порах ваш заробіток складе $50-100 за три-пятихвилинний сюжет. Потім ви можете стати штатним співробітником і замість гонорарів отримувати стабільну зарплату - від $700-1000 і вище в місяць. А далі можна піти по одному з двох шляхів. Перший - "вертикальне зростання": від кореспондента до редактора, режисера, продюсера, шеф-редактора або навіть керівника каналу. Другий - "горизонтальний": залишатися кореспондентом або ведучим програм, але переходити на телеканали з вищою зарплатнею.

     Художник-ілюстратор

     Художник-ілюстратор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Додатково
     Працює над книжковими ілюстраціями. Ілюстраторові не обійтися без знання спеціальної складної техніки: офорт, акватваней і т.п. Хоча буває, що ілюстрація - просто малюнок олівцем. У роботі ілюстратор використовує комп'ютер, найчастіше з його допомогою робиться макет на художній матеріал.

     Ілюстратор повинен:
     • уміти робити ескізи (так, щоб на них не йшло дуже багато час, але було зрозуміло, як виглядатиме результат),
     • тверезо розраховувати свої сили,
     • справлятися з роботою в строк і показувати ескізи в потрібний момент,
     • уміти запропонувати два, що значно відрізняються, варіанти закінченої картинки, без того, щоб їх створення ставало подвійною роботою,
     • і головне: він повинен мати яскраво виражений і передбачений стиль.
     Плюси професії:
     • Творча професія, дає можливість виразити себе.
     Мінуси професії:
     • Робота над створенням портфоліо вимагає досить тривалого проміжку часу.
     • Ілюстратор рідко має можливість представитися замовникові особисто, і повинен розповісти про себе своїми картинками.

     РОБОТА ДЛЯ ХУДОЖНИКА-ІЛЮСТРАТОРА:
     Видавничі будинки, художні агенства.
     Талант, багата фантазія.
     В майбутньому ілюстратор може стати керівником творчої групи, директором художнього агенства.
     Профільна освіта:
     Вища художня освіта.

     Випробувач

     Випробувач
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Перевіряє справність і зручність в експлуатації нових моделей і дослідних зразків всіляких машин, механізмів, приладів, агрегатів, установок у всіх можливих режимах їх роботи при різних механічних, кліматичних, гідравлічних, електромагнітних, дозиметричних або радіаційних діях.
     Робота пов'язана з певним ризиком для здоров'я і життя людини. Припускає ненормований графік. На такі умови йдуть в основному чоловіки.

     РОБОТА ДЛЯ ВИПРОБУВАЧА:
     Випробувальні станції, полігони і лабораторії, науково-дослідні інститути, конструкторські бюро, проектні і виробничі установи, космічні станції і кораблі.
     • хороше здоров'я,
     • любов до техніки,
     • пунктуальність,
     • відповідальність,
     • сміливість,
     • схильність до виправданого ризику,
     • стресостійкість,
     • уміння концентрувати увагу на конкретному завданні,
     • швидкість реакції в екстремальних ситуаціях.
     $250-1000 і більше.
     Вища.
     Спеціальності: Випробування і експлуатація авіаційної і ракетно-космічної техніки, Проектування і технологія електронних засобів, Радіотехніка та ін.

     Головний інженер в будівництві

     Головний інженер в будівництві
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     У обов'язки головного інженера проекту входить розробка технічного завдання для рядових проектувальників, організація і контроль їх роботи, навчання нових співробітників проектного відділу, авторський нагляд за виконанням будівельних або монтажних робіт за проектом.
     Щоб отримати цю посаду, рядовий інженер-проектувальник повинен пропрацювати за фахом як мінімум п'ять років, виконати ряд значущих проектів в своїй області і зарекомендувати себе перед керівництвом відповідальним, старанним і ініціативним співробітником.

     РОБОТА ДЛЯ ГОЛОВНОГО ІНЖЕНЕРА В БУДІВНИЦТВІ:
     Будівельно-ремонтні компанії.
     • розвинені лідерські якості;
     • відмінні креслярські і конструкторські навики.
     Зарплата у головного інженера проекту висока - $2000-3000 в місяць і вище. Заробіток варіюється залежно від величини і популярності компанії, тієї ролі, яку грає в ній проектний відділ, а також від рівня професіоналізму кандидата.

     Електромонтажник

     Електромонтажник
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Електромонтажник займається електропроводкою і освітленням в житлових будинках, встановлює електромотори, трансформатори і інше устаткування у виробничих цехах, проводить повітря і укладає в землю кабельні лінії.
     Електромонтажники працюють бригадами, взаємодіючи з іншими фахівцями. Для цього необхідне уміння працювати в команді і розвинене відчуття відповідальності за свою роботу.

     РОБОТА ДЛЯ ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИК:
     Виробничі підприємства, заводи, будівельні об'єкти.
     • хороша координація рухів
     • фізична сила і витривалість
     • розвинене просторове мислення
     Електромонтажники мають високий попит на ринку праці. Фахівець-початківець може розраховувати на зарплату від $500 в місяць.
     Середня професійна освіта.

     Зварювач

     Зварювач
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     В умовах загального браку робочого персоналу професія зварювача на особливому рахунку: зварювальні роботи потрібні практично на будь-якому виробництві, а молоді майстрів дуже мало.
     Робота зварювача фізично важка і шкідлива для очей, тому обов'язкова умова для тих, що поступають в коледжі - відмінне здоров'я.

     РОБОТА ДЛЯ ЗВАРЮВАЧА:
     Список організацій, де може працювати зварювач, величезний. Ці фахівці потрібні скрізь, де потрібне виготовлення чого-небудь з металу.
     Потрібно неквапом вести рукою, щоб шов лягав рівно, акуратно, без огріхів. Для цього необхідне терпіння і душевна рівновага.
     Зварювальні роботи потрібні практично на будь-якому виробництві, а молодих майстрів дуже мало. Тому зарплати у зварювачів високі: вчорашній випускник коледжу заробляє $500-600, зварювач зі стажем отримує $1000-1500. Під час виробничої практики на третьому курсі студентам виплачують зарплату в $250-300. Але навіть перспектива отримувати хороші гроші чомусь не вражає хлоп'ят, які вибирають модніші і при цьому професії, які мають менше попиту на ринку праці.

     Рівень зарплат, залежно від місця роботи, сильно відрізняється, при виконанні одного і того ж замовлення можна отримувати абсолютно різні гроші. У житлово-комунальній сфері сьогодні, мабуть, найнижча оплата праці, найщедріша - нафтогазова галузь.

     Інженер зв'язку

     Інженер зв'язку
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Інженери зв'язку забезпечують нам доступ до послуг зв'язку. У сферу компетенції фахівців з радіотехніки і телекомунікацій, входить все, без чого ми не уявляємо життя сучасного підприємства: підключення до інтернету, створення локальних мереж, накладка телефонного і стільникового зв'язку, установка МІНІ-АТС і супутникових антен, IP-телефонія та ін.
     Інформаційні системи постійно змінюються, і щоб залишатися цінним фахівцем, необхідно постійно самоудосконалюватися.

     РОБОТА ДЛЯ ІНЖЕНЕРА ЗВ'ЯЗКУ:
     Телекомунікаційні фірми, компанії-інтегратори, провайдери інтернет-послуг і оператори стільникового зв'язку.
     • акуратність
     • уважність
     • креативність
     • терплячість
     Сьогодні сфера IT-технологій і телекомунікацій — одна з найшвидкорослих і прибуткових, і попит на інженерів зв'язку стрімко росте. Вакансій для інженерів зв'язку значно більше, ніж самих претендентів, тому і зарплати в цій сфері достатньо високі. До того ж є немало можливостей для швидкого кар'єрного зростання.

     Інженер по телекомунікаціям

     Інженер по телекомунікаціям
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Сучасний інженер зв'язку - універсал, що добре розбирається як в інженерно-технічних питаннях, так і в програмному забезпеченні. Інженер по телекомунікаціям забезпечує доступ користувачам в інтернет, "прокладає" оптико-волоконні мережі, надає послуги IP-телефонії, відповідає за наладку, експлуатацію, моніторинг мережі, її розвиток, забезпечує якісну і надійну роботу систем. Встановлює на підприємствах системи відеоспостереження, охоронний-пожежної сигналізації, звукового сповіщення та ін.
     Плюси професії:
     • Можливість швидкого кар'єрного зростання,
     • Великий попит на ринку праці,
     • Висока заробітна плата.
     Мінуси професії:
     • Доводиться часо їздити у відрядження
     РОБОТА ДЛЯ ІНЖЕНЕРА ПО ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЯМ:
     Телекомунікаційні фірми, компанії-інтегратори, численні державні і комерційні організації.

     • Любов до роботи з технікою,
     • Інженерна кмітливість,
     • Скрупульозність.
     Талановитий фахівець має всі шанси на швидке кар'єрне зростання. Вакансій предостатньо, а грамотних інженерів, за словами працедавців, не так багато.
     Вища. Спеціальність "Багатоканальні телекомунікаційні системи", "Мережі зв'язку і системи комутації", "Засоби зв'язку з рухомими об'єктами", "Інформаційні системи і телекомунікації" та ін.

     Інженер-конструктор

     Інженер-конструктор
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Проектує техніку і устаткування. Будні конструктора - розробка технологічних схем, розрахунки і креслення вузлових елементів і деталей механізмів, підготовка технічних завдань для виробництва, авторський нагляд за виготовленням і випробуваннями. У невеликих організаціях в обов'язок інженера-конструктора входить ще узгодження проектів з інспектуючими організаціями і навіть пошук замовників.
     Плюси професії:
     • Цікаві розробки.
     Мінуси професії:
     • Робота інженера не закінчується на стадії проектування та розрахунків. "Слабкі місця" конструкції виявляються на випробуваннях. За допомогою спеціальної діагностичної апаратури конструктор може протестувати льотні характеристики літака, прохідність джипу, герметичність підводного човна. Він спілкується з випробувачами техніки, з'ясовує, наскільки машина зручна у використанні, при необхідності допрацьовує конструкцію.

     РОБОТА ДЛЯ ІНЖЕНЕРА-КОНСТРУКТОРА:
     Державні науково-дослідні інститути і конструкторські бюро, вітчизняні компанії, що зуміли вийти на ринок з своєю продукцією, приватні конструкторські бюро, фірми, що займаються виробництвом м'яких меблів, монтажем вікон ПВХ, установкою грат, огорож, воріт, зовнішньої реклами і т.д.

     • Висока концентрація і стійкість уваги,
     • Логіка,
     • Технічний склад розуму,
     • Аналітичне мислення.
     Починається з навчання в профільному вузі. Професія вимагає фундаментальних технічних знань. Проблем з працевлаштуванням у інженерів-конструкторів зазвичай не виникає. У деканати постійно приходять заявки на молодих фахівців в основному, правда, з державних КБ. У приватні компанії, що займаються конструкторськими розробками, інженерові, що починає, влаштуватися складніше. Оптимальний варіант для молодого конструктора - потрапити в приватне конструкторське бюро. Це гарантує цікаву роботу над самими різними проектами.

     У державних НДІ і КБ зарплати близько $350. У приватному конструкторському бюро - від $600 до 1500.

     Інженер-проектувальник

     Інженер-проектувальник
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Обов'язки інженера-проектувальника варіюються залежно від спеціалізації - так, інженер-проектувальник об'єктів ПЦБ робить на основі проекту, розробленого архітекторами, повний комплект креслень майбутньої будівельної конструкції. Проектувальники інженерних комунікацій розробляють схеми розташування в будівлі конкретних інженерних систем, виконують відповідні креслення, погоджують їх з іншими проектувальниками.
     Якщо випускник будівельного вузу хоче працювати не на будівельному майданчику, а в офісі, він, як правило, стає інженером-проектувальником. Найбільший попит на сьогодні мають проектувальники об'єктів промислово-цивільного будівництва (ПЦБ), тобто будівель і споруд, а також проектувальники різних інженерних комунікацій - систем опалювання, вентиляції і кондиціонування (ОВіК), водопостачання і водовідведення (ВіВ), систем електроустаткування будівель і т.д.

     РОБОТА ДЛЯ ІНЖЕНЕРА-ПРОЕКТУВАЛЬНИКА:
     Будівельно-ремонтні компанії.
     • аналітичний склад розуму
     • пунктуальність
     • уважність
     • скрупульозність
     Різниця зарплат інженерів-проектувальників досить велика - $900-2000 в місяць. Нижня межа - заробіток молодих фахівців з невеликим досвідом проектування (від півроку), верхня - профі зі стажем, за плечима яких є немало успішних проектів.

     Камеронщик

     Камеронщик
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Обслуговує водовідливні установки метрополітену і забезпечує їх безперебійну роботу. У його обов'язки входить виконання розпоряджень, що поступають з командного пункту техобслуговування підземки, оперативне перемикання електроживлення і зняття напруги на електроскладках, спостереження за справністю всіх електроприладів водовідливних установок, замочної арматури і спеціальних акумуляторних місткостей для збору води, а також приймальних дренажних пристроїв. Всі етапи своєї роботи камеронщик фіксує в експлуатаційному журналі.
     Важливо не тільки стежити за правильною і безперебійною роботою всіх підвідомчих електричних приладів, механізмів, але і усувати виниклі технічні неполадки. Для цього треба знати пристрій водовідливних установок, характеристику насосів, схему комунікацій, розташування замочної арматури і іншого устаткування. Місце роботи спеціально обладнані підземні шахти. Змінний графік праці. На чергування доводиться виходити і в нічний час, і по вихідних і святкових днях. Більшість камеронщиків чоловіки.

     РОБОТА ДЛЯ КАМЕРОНЩИКА:
     Служба технічного обслуговування метрополітену.
     • гарне здоров'я,
     • готовність увесь робочий день проводити при штучному освітленні,
     • фізична витривалість,
     • любов до техніки,
     • відповідальність і уважність.
     $400-700.
     Середнє спеціальне або будь-яке середнє плюс короткострокові професійні курси метрополітену.

     Майстер з виготовлення окулярів

     Майстер з виготовлення окулярів
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Майстер по виготовленню окулярів отримує готове замовлення і виконує технічну роботу:
     • вставляє лінзи в оправи,
     • корегує окуляри,
     • у разі потреби виконує ремонтні роботи.
     Робота майстра по виготовленню окулярів підрозуміває акуратність на межі скрупульозності. Щонайменше відхилення здатне зіпсувати дорогі лінзи і оправи і звести нанівець праці відразу декількох днів.

     РОБОТА ДЛЯ МАЙСТРА З ВИГОТОВЛЕННЯ ОКУЛЯРІВ:
     Салони, магазини, виробничі компанії.
     • акуратність
     • терплячість
     • хороший окомір
     • бездоганний зір
     • розвинена моторика
     Майстрів по виготовленню окулярів катастрофічно не вистачає. А салони і магазини оптики в одній столиці відкриваються мало не щодня. Тому працедавець готовий виплачувати високі конкурентоздатні зарплати, надавати гідний соціальний пакет. Молодий фахівець може розраховувати на прибуток від $650-800 в місяць.

     Майстер по виготовленню окулярів — професія, що не припускає кар'єрного зростання. Проте відомі випадки, коли люди з діловою хваткою йшли в менеджмент, стаючи управляючими салонами і магазинами.

     Нанотехнолог

     Нанотехнолог
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Займається науковими дослідженнями на атомному і молекулярному рівні, створює новий вигляд матеріалів. Бере участь у створенні устаткування для досліджень і виробів з наноматеріалів. Об'єкти, з якими працюють учені-нанотехнологи, величиною з одну мільярдну частину метра (нанометр), тому спостерігати і досліджувати їх можна лише за допомогою найпотужніших мікроскопів.
     Сьогодні нанотехнологія є пріоритетною, стратегічно важливою областю для більшості розвинених країн. Наука в цій області стрімко розвивається. І молодим фахівцям дано зелене світло для всебічного розвитку і реалізації своїх амбіцій. Для того, щоб досягти успіху, доводиться працювати відразу в декількох напрямах, звикнути до ненормованого робочого дня і вірити в перемогу. Потрібно бути готовим до довгого очікування результату, до того, що деколи все треба починати спочатку.

     РОБОТА ДЛЯ НАНОТЕХНОЛОГА:
     Науково-дослідні інститути, вузи, виробничі компанії, що спеціалізуються на виготовленні устаткування для нанодосліджень, проводять наноматеріали і вироби з них.
     • любов до науки,
     • терплячість,
     • завзятість,
     • внутрішня сила,
     • переконаність,
     • уміння добиватися результату,
     • нестандартне мислення,
     • вміння будувати гіпотези,
     • висувати несподівані припущення.
     Середня зарплата співробітника науково-дослідного інституту складає $500 на місяць. Існують також різні надбавки за вчені ступені, гранти і премії. У комерційних структурах кваліфікований фахівець може розраховувати на $1200-1600 на місяць.
     Вища профільна.

     Радіотехнік

     Радіотехнік
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Радіотехнік або радіоелектротехнік - просторічна назва професії. Офіційна кваліфікація, яка привласнюється випускникам коледжів - техніки. А ось спеціальностей дві: Радіоапаратобудування і Технічне обслуговування і ремонт радіоелектронної техніки. Не дивлячись на те, що набір дисциплін, що вивчаються, однаковий, різниця між ними істотна. Радіоапаратобудування означаэ перш за все конструкторську діяльність і виробництво, а Технічне обслуговування - ремонт радіоелектронної техніки.
     Найголовніше в цій роботі - розуміти, як відбуваються процеси усередині того або іншого апарату, уміти мислити логічно. Адже радіомагнітні хвилі і радіопромені - речі невидимі і невідчутні, проте, потрібно зуміти уявити собі їх рух і розповсюдження.

     РОБОТА ДЛЯ РАДІОТЕХНІКА:
     Місце знайти нескладно - послуги радіотехніка сьогодні потрібні на будь-якому середньому або крупному підприємстві. Це заводи, що проводять різну техніку (починаючи з побутової і закінчуючи військовою), наукові дослідницькі інститути, медичні установи, відео- і аудіосалони, телеательє. Багато випускників коледжів йдуть працювати в область стільникового зв'язку, що бурхливо розвивається, де не вистачає фахівців, що розбираються в радіоелектронній апаратурі.
     Ця професія для тих, кому подобається працювати з апаратурою, копатися в дрібних деталях. Для уважних і посидючих.
     Зарплата безпосередньо залежить від типу організації, в якій працює фахівець. Оклад техніка на державному підприємстві від $350 до 600, середній заробіток фахівця, що починає, працює в комерційній структурі, коливається в районі $1000. Випускники коледжів за фахом радіотехніка чудово розбираються в комп'ютерному залізі і програмуванні. Тому багато хто з них йде в комп'ютерні фірми і магазини. Їх зарплати від $600.

     Технолог по нафтопереробці

     Технолог по нафтопереробці
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Технолог по нафтопереробці контролює якість продукції, що випускається, стежить за безпекою роботи, вносить раціоналізаторські пропозиції до технологічного процесу. Фахівець піклується не тільки про те, щоб продукція підприємства відповідала існуючим нормам і ДГСТам, - він працює над поліпшенням її якісних характеристик і модернізацією технологічного процесу в цілому.
     Одну установку обслуговують близько десяти фахівців, і на кожного тут лягає дуже серйозна відповідальність. Лікарняні, відгули і дні "за свій рахунок" не вітаються.

     РОБОТА ДЛЯ ТЕХНОЛОГА ПО НАФТОПЕРЕРОБЦІ:
     Нафтопереробні заводи, інжинірингові компанії.
     • любов до точних наук
     • акуратність
     • скрупульозне відношення до завдань
     • наукова інтуїція
     Кар'єра тут шикується по вертикалі - перш ніж дійти до керівних позицій, професіонал повинен на власному досвіді дізнатися всі тонкощі виробництва. Як правило, перший ступінь службових сходів - оператор установок переробки нафти.
     Вища освіта. Спеціальність "Хімічна технологія органічних речовин".

     Технолог харчового виробництва

     Технолог харчового виробництва
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Обов'язки технолога по харчовому виробництву: попередити і вирішити всі проблеми, які можуть виникнути на різних етапах виробництва.
     Проблеми на виробництві виникають практично щодня, а їх рішення може потребувати значної кількості часу і сил. Тому робочий день технолога часто виходить за рамки звичних восьми годин.

     РОБОТА ДЛЯ ТЕХНОЛОГА ХАРЧОВОГО ВИРОБНИЦТВА:
     Підприємства харчової промисловості.
     • комунікабельність
     • відповідальність
     • уважність
     • фізична витривалість
     Недавній випускник вузу приходить на виробництво на позицію майстра або молодшого технолога. Потім послідовно проходить наступні ступені: технолог, старший технолог зміни, головний технолог. Вершина кар'єрних сходів - начальник виробництва.

     На невеликому харчовому виробництві молодий фахівець може отримувати від $450. Досвідченіший технолог має право розраховувати на заробітну плату від $600. Старший технолог - від $1000.

     Фахівець-мебляр

     Фахівець-мебляр
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Фахівець-мебляр - це столяр, тесляр, червонодеревник, складальник і т.д. На меблевих фабриках, особливо дрібних, розподіл праці буває дуже умовним і працівник повинен уміти виконувати відразу декілька видів операцій.
     Всім відома істина про те, що навчання і виробництво - "дві великі різниці", в меблевій галузі актуальна, як ніде. По-перше, тому, що не всі коледжі мають в своєму розпорядженні сучасну техніку, а, по-друге, підприємства часто використовують власні технології виробництва, нестандартні матеріали і організацію праці.

     РОБОТА ДЛЯ ФАХІВЦЯ-МЕБЛЯРА:
     Меблеві фабрики, меблеві цехи.
     • фізична витривалість
     • уважність
     • акуратність
     Мебляр, що зазвичай починає, отримує $300-500, проте, через рік-півтора зарплати, як правило, збільшуються в два-три рази.
     Середня професійна освіта.

     Ювелір

     Ювелір
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     На заводах над створенням прикрас працює ціла команда ювелірів, і у кожного своя роль і спеціалізація. Найбільший попит мають ювеліри-вмонтовувачі: вони обробляють і вмонтовують вручну прості вироби. Окрім них на заводах завжди потрібні закріплювальники (закріплюють і обробляють камені для майбутніх прикрас) і ливарники. Звичайно, ці професії вельми далекі від творчості, більше нагадують працю заводського робочого. Але, перш ніж братися до роботи над «фамільними коштовностями», перший час доведеться набивати руку на однотипних колечках і сережках.

     При бажанні можна пройти додаткове навчання і стати гравером (наносить шрифти і орнамент на метал, ремонтує вироби), модельєром (виготовляє ексклюзивні прикраси за ескізами дизайнерів) або емальером (працює з кольоровими глинами і емалями, моделює композиції, використовуючи технологію випалення).
     Справжній ювелір - одночасно і дизайнер, і ремісник. Його робочий стіл завалений різноманітними інструментами і пристосуваннями, причому часто фахівець сам їх придумує і виготовляє. У роботі знадобляться напилки, лобзики, надфілі, штихеля, чекани, лупи, паяльники, пальник, бормашина і т.д. Найдорожче і якісне оснащення кращих світових виробників може коштувати тисячі доларів, проте без нього успіху не досягти.

     РОБОТА ДЛЯ ЮВЕЛІРА:
     Величезна кількість ювелірних лавок, магазинів, майстерень і ломбардів теж зацікавлені в цих фахівцях: тут вони оцінюють коштовності, лагодять сережки, ланцюжки, брошки, підганяють кільця під потрібний розмір, вставляють випавші коштовні камені.
     Метал і камені - грубий матеріал, і робота з ним вимагає фізичних зусиль. Крім уміння виконувати тонку роботу, ювелірові доводиться паяти, чеканити, кувати, полірувати. Але серед ювелірної техніки є такі, які спочатку вважаються жіночими: робота з емаллю, зі ськанью. Крім того, ремесло вимагає терпіння, усебічності, посидючості, точності - тобто якостей, якими володіють в основному жінки. Немало дівчат серед молодих дизайнерів.
     У ювелірних майстернях вартість лагодження ланцюжків, кілець, сережок залежно від складності роботи складає від $3 до 30, а зарплати фахівців невеликі – в середньому $350-500 в місяць. Заробіток закріплювальників і ливарників на заводах – від $500, але в успішних компаніях може досягати і $2000. Досвідчений і талановитий дизайнер цілком може розраховувати на $2-3 тис. в місяць. Від його творчих здібностей багато в чому залежить успіх всього виробництва.

     Заробітки ж провідних ювелірів – ретельно прихована таємниця. Відомо лише, що поняття «оклад» для них нічого не означає. Вони, як правило, виконують роботи і проекти на замовлення, отримуючи гонорари. Часто їх роботи експонують на виставках.
     Найпростіший варіант навчання – спеціалізовані курси ювелірів.

     Брейдер

     Брейдер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Брейд в перекладі з англійського означає коса, шнурок, плетіння. Брейди - це заплетене будь-якими способами волосся, а брейдер - людина, яка професійно займається плетінням.
     Робочий день брейдера практично не нормований. Плетіння однієї зачіски займає від двох до десяти і більше годин залежно від складності, бажаного об'єму, початкової довжини волосся.

     РОБОТА ДЛЯ БРЕЙДЕРА:
     Салони краси.
     • терпіння
     • художній смак
     • гарне здоров'я (відсутність алергії, захворювань опорно-рухової системи)
     • хороший окомір
     • комунікабельність
     Оплата праці брейдера відрядна: він отримує певну суму від вартості зачіски, зазвичай від 10 до 40% залежно від класу майстра і політики салону. Одна кіска салонового виробництва стоїть від $2-3 і більш. Мінімальна кількість брейдов - 100, максимальне 300. Багато майстрів, напрацювавши певний досвід і клієнтську базу, йдуть на вільні хліби.
     Є два основних способи отримати професію брейдера.

     • Перший: прослухати один із спеціалізованих курсів.
     • Другий шлях - потрапити під крило досвідченого брейдера та осягати ази на практиці, допомагаючи майстру.

     Візажист

     Візажист
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Багато дівчат хотіли б пов'язати свою роботу з сферою моди, дизайну – і в цьому випадку варіантом може стати професія візажиста. Робота візажиста складається з двох етапів: коректування і поліпшення контура обличчя за допомогою макіяжа. Мода постійно змінюється, тому при накладенні макіяжа, візажіст зобов'язаний враховувати не тільки індивідуальність клієнта, але і відображати напрями моди, підкреслюючи загальний стиль особи — стиль одягу і вміння поводити себе в суспільстві.
     • cредній рівень попиту на ринку праці
     • висока оплата труд
     РОБОТА ДЛЯ ВІЗАЖИСТА:
     Салони, модельні агентства, кіностудії, театри, телебачення і ін.
     • художній смак
     • товариськість
     • доброзичливість
     • розвинене просторове і образне мислення
     • акуратність
     • емоційна стійкість
     • почуття такту
     Заробіток залежить від салону, де він працює, або платоспроможності клієнта. Велике значення мають дипломи, кубки і інші нагороди візажиста.
     Професія візажиста з'явилася порівняно недавно, тому основне навчання фахівці отримують на практиці, влаштувавшись помічником стиліста. Також можна отримати ази професії, записавшись на курси стилістів або ж беручи індивідуальні уроки макіяжу у гуру стилю і краси.

     Іміджмейкер

     Іміджмейкер
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Кінцева мета іміджмейкера — розробити для клієнта образ, який допоможе йому найуспішніше досягати поставлених професійних і особистих цілей: підібрати зачіску, макіяж, одяг, аксесуари. Всі зовнішні атрибути повинні підходити один одному і працювати на загальне завдання.
     Ця професія вважається молодою не тільки на Україні, але й в усьому світі: їй лише кілька десятків років. Тому навіть серед самих іміджмейкерів немає єдиної думки, чим саме повинен займатися фахівець по іміджу.

     • У салонах краси він консультує клієнтів, намагаючись за допомогою зачіски і макіяжу знайти підходящий образ. На відміну від пересічного перукаря чи візажиста, це фахівець-універсал, який розбирається в усьому.
     • В PR-агентствах іміджмейкери займаються просуванням конкретного кандидата на виборах, створенням сприятливого образу, який сподобається виборцям, працює з політиками та бізнесменами. Він займається не тільки підбором зачіски і макіяжу, але й аксесуарів, одягу, розробляє загальний стиль.
     Сама почесна посада для іміджмейкера - імідж-аналітик. Він керує групою фахівців, які "ведуть" клієнта або організацію, виявляють і аналізують факти успіху і невдачі підприємства, що працюють на її "добрим ім'ям".

     РОБОТА ДЛЯ ІМІДЖМЕЙКЕРА:
     Салони краси, PR-агентства.
     • бездоганний смак і відчуття стилю
     • такт і витримка
     • креативне мислення
     • комунікабельність
     • відповідальність
     Розкид цін на послуги іміджмейкерів дуже великий: заробіток залежить від його кваліфікації, комплексу послуг, що надаються, і популярності. Іміджмейкер-стиліст в салоні заробляє від 1000$. А вартість комплексу послуг іміджмейкера-політтехнолога стартує з відмітки 15000$.
     Останнім часом учбових закладів, які готують іміджмейкерів, з'явилося достатньо багато. Але в державному реєстрі спеціальностей іміджології і іміджмейкерів немає. Тому в дипломах державного зразка ці слова можуть фігурувати лише як назва спеціалізацій. У деяких вузах курси по іміджології читають на факультетах зв'язків з громадськістю або менеджменту. Глибші знання в області іміджології можна отримати в профільних спеціалізованих учбових центрах, які проводять курси візажу та стилістів.

     Косметолог

     Косметолог
     Специфіка роботи
     Особисті якості
     Зарплата і перспективи
     Профільна освіта
     Косметолог знає все про дефекти шкіри і сучасні способи їх усунення, може розпізнати симптоми дерматологічних захворювань - накладає лікувальні маски, проводить чищення обличчя, видаляє папіломи, бородавки, родимки, проводить нехірургічну підтяжку особи (мікроліфтінг), озонотерапію, мезотерапію і інші косметологічні процедури.
     Перетворити Попелюшку на красуню під силу тільки професіоналу. Раніше вважалося, що для фахівця головне - уміння виконувати тонку "ручну" роботу над обличчям клієнта. Сьогодні в естетичній медицині для проведення різних процедур активно використовується складна апаратура і вимоги до фахівця стають все серйознішими.

     РОБОТА ДЛЯ КОСМЕТОЛОГА:
     Інститути і салони краси, комерційні клініки, кабінети при Науково-дослідних інститутах, лікарні.
     • уміння уважно вислухати пацієнта
     • доброзичливість
     • терпіння
     • уважність
     • акуратність
     Фахівець, що починає, отримує приблизно $400, професіонал вищого класу в престижному салоні може заробляти $800-1500. Сума складається зазвичай з фіксованого окладу і відсотка від вартості наданої послуги. Цифра варіюється в межах 10-50%.

     Паралельно косметологи часто є дистриб'юторами фірм, що реалізовують